Polska

Długowieczny jak Warszawiak

Polska

sxc.huRóżnice w długości życia mieszkańców poszczególnych dzielnic są porażające

W Warszawie średnio żyje się o trzy lata dłużej, niż w innych częściach kraju - wynika z raportu przygotowanego przez stołeczny ratusz, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Nie wszyscy warszawiacy mogą się jednak cieszyć - różnice między Wilanowem a Pragą Północ są przepastne.

W Wilanowie średnia długość życia mężczyzny wynosi 81,8 lat, a pań aż 90,3. Na Ursynowie panowie dożywają niemal osiemdziesiątki, a panie żyją przeciętnie 85,2 lat. Kolejne w zestawieniu są dzielnice Bemowo, Wesoła , Włochy.

Nie wszędzie jest jednak tak różowo. Od rankingu wyraźnie odstają dwie dzielnice. Na Woli mężczyźni średnio żyją jedynie 68,6 lat, a kobiety 78,6. Jeszcze gorzej mają mieszkańcy Pragi Północ, którzy statystycznie dożywają odpowiednio 65,7 oraz 76,2 lat.

Średnia długość życia przeciętnego mieszkańca Warszawy wynosi 74 lata i jest o 3 lata wyższa, niż w reszcie statystycznej Polski.

Mniej umiera

Cieszyć powinni się jednak wszyscy mieszkańcy stolicy, bo poziom życia w Warszawie według autorów raportu poprawia się z roku na rok.

W 2004 roku współczynnik zgonów wśród mężczyzn wyniósł 997,6 na 100 tys., w 2007 roku był o 70 osób mniejszy. Podobnie mniej umiera kobiet - sześć lat temu 576 na 100 tys., w trzy lata później 518,4.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości