Polska

Dworczyk prezentował zmiany w ustawie oświatowej. Zalewska tylko patrzyła

Polska

[object Object]
Wicepremier Beata Szydło odpowiada na pytanie o prezentację projektu nowelizacji Prawa oświatowego tvn24
wideo 2/35

Założenia przyjętej w ekspresowym tempie nowelizacji Prawa oświatowego prezentował w czwartek w Sejmie Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym czasie minister edukacji Anna Zalewska przyglądała mu się z ław rządowych. Pytana, kto w tej sprawie reprezentuje rząd, wicepremier Beata Szydło odpowiedziała, że nie jest istotne, kto przedstawia projekt, bo został przyjęty przez cały rząd. - Minister Zalewska przygotowuje w tej chwili okrągły stół - dodała.

W czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że ZNP zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy".

Również w czwartek przed godziną 15 Sejm uchwalił nowelę Prawa oświatowego, który zakłada, że dyrektorzy szkół będą mieli prawo dopuszczenia uczniów do matury. Jeszcze w czwartek wieczorem nowelizacją ma zająć się Senat.

"Minister Zalewska przygotowuje w tej chwili okrągły stół"

Czytanie nowelizacji w Sejmie rozpoczęło się około godziny 12.30. Projekt na mównicy sejmowej przedstawił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

W tym czasie minister edukacji Anna Zalewska siedziała w ławach rządowych. Nie zabrała głosu w sprawie oświatowej nowelizacji.

Michał Dworczyk o ustawie maturalnej
Michał Dworczyk o ustawie maturalnejtvn24

Wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło pytana w czwartek, dlaczego minister edukacji albo ona sama nie przedstawiały projektu, tylko zajął się tym Michał Dworczyk, przyznała, że ustawa została przygotowana na wniosek Anny Zalewskiej w ministerstwie edukacji.

- Rozmawialiśmy na ten temat jeszcze przed świętami, natomiast rzeczywiście decyzja była taka, że dzisiaj prezentuje ją pan minister Michał Dworczyk - dodała.

- Nie jest rzeczą istotną, kto w imieniu rządu tę ustawę prezentuje, ponieważ to jest ustawa, która została przyjęta przez cały rząd - zapewniała wicepremier.

Jak dodała, "minister Zalewska przygotowuje w tej chwili okrągły stół" w sprawie oświaty. Ten ma się rozpocząć 26 kwietnia w samo południe na Stadionie Narodowym.

Zwołanie obrad zaproponował premier Mateusz Morawiecki. Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział już, że kierownictwo związku nie weźmie udziału w okrągłym stole.

Strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni.

W czwartek zebrało się prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po posiedzeniu prezes związku zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił decyzję o zawieszeniu strajku.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI. RAPORT TVN24.PL >

Autor: js, mjz/ / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości