Szczerski o kontakt prosi "polską placówkę". Dlaczego nie mamy ambasadora w Paryżu?

TVN24

Od lipca 2016 roku Polska nie ma formalnie ambasadora w Paryżutvn24
wideo 2/35

W Paryżu od niespełna roku nie ma polskiego ambasadora. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiada, że powoła nowego "w ciągu kilku - kilkunastu tygodni".

Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,1 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich we Francji - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9 proc. oddanych głosów. Frekwencja wyniosła 74,56 proc.

"Poproszę naszą placówkę w Paryżu"

W poniedziałek szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski poinformował, że jeszcze tego samego dnia poprosi polską placówkę w Paryżu, by skontaktowała go z doradcą międzynarodowym Emmanuela Macrona.

- Dzisiaj poproszę naszą placówkę w Paryżu, żeby skontaktowała mnie z doradcą międzynarodowym pana prezydenta elekta Macrona, z którym się spotkałem kilka miesięcy temu w Paryżu i miałem dobrą ponad półtoragodzinną rozmowę. Mam nadzieję, że jeśli nic się tam nie zmieni, jeśli chodzi o otoczenie prezydenta Macrona, to pewnie będę mógł tę rozmowę rozpoczętą w lutym kontynuować - powiedział Szczerski.

Szczerski: plan polityczny kontaktów polsko-francuskich
tvn24

Zapowiedź skomentował na Twitterze były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

"'Placówkę w Paryżu.' A nie lepiej byłoby mieć w Paryżu ambasadora?" - napisał Sikorski.

Bez ambasadora w Paryżu

Polska nie ma we Francji swojego ambasadora. Funkcję zastępcy sprawuje w Paryżu od września 2016 roku ambasador tytularny, chargé d'affaires ad interim, Dariusz Wiśniewski. Jego rola kończy się w momencie rozpoczęcia pracy przez ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego.

Chargé d'affaires zastępuje szefa misji dyplomatycznej wyższej klasy podczas jego nieobecności w kraju przyjmującym.

Ostatnim ambasadorem Polski we Francji był Andrzej Byrt. Równocześnie był ambasadorem w Monako. Na oba te stanowiska został mianowany przez Radosława Sikorskiego w 2014 roku, odwołany - przez Witolda Waszczykowskiego w lipcu 2016.

MSZ: ambasador "w ciągu kilku - kilkunastu tygodni"

W poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski pytany, kiedy zostanie powołany polski ambasador we Francji, odpowiedział, że nowy ambasador RP "będzie w Paryżu w ciągu kilku - kilkunastu tygodni".

- Kandydat na to stanowisko uzyskał już argument władz francuskich, ma również wszelkie zgody władz polskich. Czeka go jeszcze spotkanie z komisją sejmową, wydanie przez nią opinii. Mam nadzieję, że w ciągu czerwca, najdalej lipca pojawi się nowy ambasador, który spotka się z nową administracją zarówno prezydencką, jak i rządową, która po wyborach we Francji pojawi się również w Paryżu - powiedział szef MSZ.

Autor: mw/sk / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: