Polska

Dla prezydenta Kaczorowskiego wybrano Świątynię Opatrzności

Polska


Ciało ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego spocznie w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej - potwierdził o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości.

Zakonnik powiedział PAP, że po rozmowie z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim ma potwierdzenie, iż trumna prezydenta Kaczorowskiego po sprowadzeniu do kraju zostanie wystawiona w Belwederze, po czym spocznie w Świątyni Opatrzności. Tam też w przyszłości ma zostać pochowana małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

- Obaj panowie się znali, prezydent często się spotykał z marszałkiem. Odpowiedź marszałka była szybka - powiedział o. Rakoczy. Dodał, że z niepokoiły go rozważania o możliwym pochówku prezydenta Kaczorowskiego w Anglii. - Londyn się skończył, Polska jest wolna - powiedział duchowny.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w liście do marszałka Bronisława Komorowskiego sugerowało także inne możliwe lokalizacje dla grobu Ryszarda Kaczorowskiego - Katedrę na Wawelu, Panteon Narodowy na Skałce i Archikatedrę św. Jana w Warszawie.

Ryszard Kaczorowski jest jedną z 96 ofiar katastrofy samolotu wiozącego delegację na uroczystości katyńskie. W sobotę w Smoleńsku zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, przedstawiciele parlamentu, najwyżsi dowódcy wojska, działacze niepodległościowi.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości