Polska

Dla nas robią wszystko, o sobie myślą na końcu. Pięcioro wspaniałych "Ludzi Wolności"

Polska

Ludzie Wolności. Wszystko dla innych
tvn24Ludzie Wolności. Wszystko dla innych

Być może to im zawdzięczamy najwięcej. Na pierwszym miejscu nigdy nie stawiają siebie. Wierzą, że życie to pomaganie innym. Dbanie o ich zdrowie, ale i wychowanie. Ewa Błaszczyk, siostra Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak i Jan Ołdakowski. To pięcioro finalistów plebiscytu Ludzie Wolności w kategorii społeczeństwo.

Dla tej piątki "cel" stanowią inni ludzie. To dla nich poświęcają swój czas i w zwracaniu się do człowieka widzą najważniejszą z umiejętności, a zarazem najważniejszy z obowiązków każdego z nas. Finaliści plebiscytu TVN i "Gazety Wyborczej" w kategorii społeczeństwo, z okazji 25-lecia odzyskania przez Polskę pełnej wolności to postaci, o których któregoś dnia powinno się przeczytać w podręcznikach historii i wiedzy o społeczeństwie.

Piątka wspaniałych

Ewa Błaszczyk założyła klinikę Budzik przeznaczoną dla dzieci z poważnymi schorzeniami mózgu. Dzięki jej działalności wybudzonych zostało już siedmioro pacjentów.

Siostra Małgorzata Chmielewska jest przełożoną wspólnoty Chleb Życia. Prowadzi domy samotnych matek i noclegownie dla bezdomnych. - Jej zakonność jest radykalna i z tego radykalizmu czerpie swoją mądrość i odwagę - tłumaczy Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego".

Janina Ochojska pojawia się za każdym razem wszędzie tam, gdzie działa założona przez nią Polska Akcja Humanitarna. To ona przez lata przekonała Polaków do pomagania najuboższym w Trzecim Świecie.

Jerzy Owsiak przynajmniej jeden dzień w roku cierpi z powodu utraty głosu. Wszystko dlatego, że zwłaszcza w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy daje z siebie wszystko, by wyciągnąć Polaków w mroźne styczniowe dni i przekonać do tego, by wspomogli dzieci i lekarzy walczących o ich życie i zdrowie.

W końcu - Jan Ołdakowski - współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego będącego dowodem na to, że historia wciąż żyje wokół nas i nie wolno o niej zapominać, ucząc się życia w dzisiejszej Polsce i Europie.

Choć wszyscy zasługują na najwyższy szacunek to w plebiscycie "Ludzie Wolności" tylko jeden z pięciorga tych bohaterów dostanie najwyższy laur.

WSZYSTKO O PLEBISCYCIE NA JEGO OFICJALNEJ STRONIE INTERNETOWEJ. UROCZYSTA GALA ROZDANIA NAGRÓD 1 CZERWCA. TRANSMISJA W TVN.

Autor: adso//kdj / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości