TVN24 | Polska

Deklaracja ministrów "stanowi wyraz historycznej wspólnoty trzech państw i narodów"

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Podczas odbywającego się w środę w Wilnie spotkania szefowie dyplomacji Litwy, Ukrainy i Polski podpisali deklarację o wspólnym dziedzictwie i wspólnych wartościach. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w w wileńskim Pałacu Władców podpisał również Mapę drogową Trójkąta Lubelskiego.

Zbigniew Rau przebywa z dwudniową wizytą na Litwie. We wtorek późnym wieczorem z ministrami spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem i Ukrainy Dmytro Kułebą prowadził rozmowy w ramach Trójkąta Lubelskiego. W środę rano szefowie dyplomacji w wileńskim Pałacu Władców podpisali Mapę drogową Trójkąta Lubelskiego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Deklaracja, podpisana po spotkaniu i rozmowie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Lubelskiego, stanowi wyraz historycznej wspólnoty trzech państw i narodów, które w swoich działaniach kierują się przekonaniem, że bez pamięci nie można budować teraźniejszości i przyszłości w sposób trwały" – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Dokument przywołuje wspólne dziedzictwo Litwy, Ukrainy i Polski, które odegrało istotną rolę w kształtowaniu historii politycznej, prawnej i kulturalnej Europy. Podkreślono w nim, że na terenach dzisiejszych państw Trójkąta Lubelskiego rozwijały się tradycje demokratyczne i wolności obywatelskie, które stanowiły inspirację i ważny punkt odniesienia dla ruchów niepodległościowych oraz kształtowania się tożsamości europejskiej państw naszego regionu" – przekazano.

W Wilnie podpisana Mapa Drogowa rozwoju Trójkąta Lubelskiego

"Podpisując wspólną deklarację ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Lubelskiego potwierdzili, że wspólne europejskie dziedzictwo historyczne nadal spaja trzy narody w zjednoczonej Europie i wzmacnia poczucie wzajemnej więzi i solidarności. Szefowie dyplomacji Litwy, Ukrainy i Polski zadeklarowali także, że dołożą wszelkich starań, by naród białoruski i demokratyczna Białoruś miały szansę zbliżania z Unią Europejską" – dodano.

Resort dyplomacji poinformował, że podczas spotkania w Wilnie podpisana została także Mapa Drogowa rozwoju Trójkąta Lubelskiego. "Dokument prezentuje główne kierunki rozszerzenia współpracy trójstronnej, m.in. prowadzenie trójstronnego dialogu politycznego, wspólne inicjatywy Trójkąta podejmowane wobec partnerów międzynarodowych, działania w obszarze bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwa energetycznego i cyberbezpieczeństwa, a także omawia bieżące i przyszłe inicjatywy Litwy, Ukrainy i Polski na rzecz zwalczania skutków pandemii COVID-19, wsparcia gospodarczego, kulturalnego i akademickiego oraz działania strategiczne na rzecz zwalczania zagrożeń hybrydowych i dezinformacyjnych" – napisano w komunikacie.

Autor:asty

Źródło: PAP