Polska

Decyzja ws. tarczy nie z dnia na dzień

Polska

TVN24Sikorski: Miedwiediew to technokrata

- Proszę nie oczekiwać ostatecznych deklaracji w sprawie tarczy antyrakietowej z dnia na dzień, na przykład podczas wizyty premiera w Waszyngtonie – powiedział w "Magazynie 24 godziny” Radosław Sikorski. Nowego prezydenta Rosji szef MSZ ocenił jako „technokratę”.

- Dymitr Miedwiediew jest technokratą, który być może będzie chciał pchnąć Rosję na nowe tory modernizacyjne. To dobrze i dla Rosji, i dla Polski – uważa Sikorski. Jego zdaniem bardzo dobrze się stało, że Donald Tusk zdążył poznać nowego rosyjskiego prezydenta podczas ostatniej wizyty w Moskwie i przedstawić mu polskie postulaty dotyczące wzajemnych stosunków.

Może się pani domyśleć, co myślimy o wyborach, których wynik znany jest zawczasu Może się pani domyśleć, co myślimy o wyborach, których wynik znany jest zawczasu.

Rosyjscy inspektorzy obejrzą amerykańską instalację?

Pytany o rosyjskie zastrzeżenia w sprawie umieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej, szef MSZ stwierdził: - Powinna być jak największa transparentność - podkreślam ewentualnego, bo nic nie jest jeszcze przesądzone - zbudowania tej instalacji. Chcemy by Rosja miała tyle wglądu w ten projekt, by dla wszystkich było jasne, że nie jest on przeciw niej. Uważam, że to dobre dla Polski – dodał.

Sikorski nie wykluczył wpuszczenia do amerykańskich obiektów rosyjskich inspektorów, ale – co podkreślił – takie dowody zaufania musiałyby być wzajemne. - Będziemy to rozważać, jeśli się zgodzimy na tarczę - zapowiedział

Tusk w Waszyngotnie nie ogłosi decyzji ws. tarczy

Ktoś mógłby tamten pakiet nazwać Himalajami niekompetencji. Ja tylko powiem, że to było nierealistyczne, ale i charakterystyczne dla tamtej ekipy – wygórowane żądania, z dużym przytupem, a potem odpuszczenie wszystkiego. My wolimy ostrożniej i skuteczniej Ktoś mógłby tamten pakiet nazwać Himalajami niekompetencji. Ja tylko powiem, że to było nierealistyczne, ale i charakterystyczne dla tamtej ekipy – wygórowane żądania, z dużym przytupem, a potem odpuszczenie wszystkiego. My wolimy ostrożniej i skuteczniej

Wypowiedź czeskiego premiera Mirka Topolanka, który stanowisko Polski określił mianem „dyskusyjnego” - według Sikorskiego - odnosiła się do oferty rządu Jarosława Kaczyńskiego. - Tę propozycję rząd USA odrzucił. Ona rzeczywiście była nierealistyczna. Żądanie rekompensaty byłoby droższe niż sam projekt tarczy – wyjaśnił szef MSZ. Nie odmówił sobie też złośliwości wobec poprzedniczki. - Ktoś mógłby tamten pakiet nazwać Himalajami niekompetencji. Ja tylko powiem, że to było nierealistyczne, ale i charakterystyczne dla tamtej ekipy – wygórowane żądania, z dużym przytupem, a potem odpuszczenie wszystkiego. My wolimy ostrożniej i skuteczniej – podkreślił.

Zniesienie wiz do Stanów za Platformy?TVN24

(ZA CO CZECHY KRYTYKUJĄ POLSKĘ? - CZYTAJ WIĘCEJ)

Zniesienie wiz do Stanów za Platformy?

Według Sikorskiego wizy do USA zostaną zniesione jeszcze za kadencji tego rządu. Wskazuje na to spadek liczby odmów w amerykańskich ambasadach i sobotnia decyzja Kanady, która wprowadziła ruch bezwizowy z Polską.

(OD SOBOTY POLACY MOGĄ WJEŻDŻAĆ DO KANADY BEZ WIZ - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ)

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości