Premier o nieistniejących służbach z mównicy sejmowej

TVN24 | Polska

Autor:
mart/pm
Źródło:
TVN24, PAP
Premier Morawiecki o służbach specjalnychTVN24
wideo 2/19
TVN24Premier Morawiecki o służbach specjalnych

Podczas czwartkowej debaty nad wotum nieufności wobec ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego premier Mateusz Morawiecki wymienił między innymi służby, które nie istnieją, na co uwagę zwrócili zgromadzeni na sali posłowie.

Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Za odwołaniem ministra głosowała cała opozycja, przeciwko byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

TAK RELACJONOWALIŚMY PRZEBIEG DEBATY NA TVN24.PL

Jedną z osób, która podczas debaty broniła ministra Kamińskiego był premier Mateusz Morawiecki. Z mównicy sejmowej mówił między innymi o służbach specjalnych.

- Polskie służby specjalne: Agencja Wywiadu, agencja kontrwywiadu, agencje bezpieczeństwa wewnętrznego i agencje, które walczą z korupcją: Centralne Biuro Antykorupcyjne w szczególności, dobrze służą państwu polskiemu. Mają moje pełne zaufanie – powiedział premier. Z sali sejmowej było słychać wówczas między innymi okrzyki: "nie ma takiej".

Nie istnieje agencja kontrwywiadu. Zadania kontrwywiadowcze realizuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). I jest ona jedna, a nie kilka, jak sugerowałaby to wypowiedź premiera.

Status służb specjalnych mają również Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). One jednak w praktyce nadzorowane są przez ministra obrony narodowej.

Mateusz Morawiecki o działalności Mariusza Kamińskiego
TVN24

Obrona ministra

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Mariusz Kamiński to "najlepszy koordynator służb specjalnych, jakiego miała Polska od bardzo dawna". - Cztery i pół tysiąca grup przestępczych (zostały - red.) rozbite w czasie działalności pana ministra Mariusza Kamińskiego. To jemu zawdzięczamy. To jest jednocześnie, drodzy przedsiębiorcy, drodzy rodacy, wyrównanie pola gry dla was - stwierdził.

Zdaniem premiera "bez zwalczenia skutecznego grup przestępczych, jesteśmy wszyscy okradani przez nich". - Działalność CBA i ABW znakomicie przyczyniła się do ograniczenia wpływów grup przestępczych w Polsce. Bardzo dziękuję wszystkim funkcjonariuszom ABW i CBA za znakomite osiągnięcia w tym zakresie - dodał Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wnioskuje o odrzucenie wotum nieufności wobec Kamińskiego
TVN24

Za udzieleniem wotum nieufności ministrowi koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu opowiedziało się 216 posłów, przeciwko było 233, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wniosek poparły wszystkie opozycyjne kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL- Kukiz15 oraz koło Konfederacji. Przeciwko był klub Prawa i Sprawiedliwości.

mart/pm

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak