Polska

Debata w niedzielę poza Sejmem. Z kamerami, ale bez publiki

Polska

Aktualizacja:
TVN24.plDebata Komorowski-Sikorski

W niedzielę, w Warszawie, ale poza Sejmem, z udziałem dziennikarzy, ale bez publiczności - PO zdecydowała, jak ma wyglądać debata Radosława Sikorskiego z Bronisławem Komorowskim. To kompromis: marszałek optował za debatą na forum klubu PO, a szef MSZ chciał telewizyjnego show.

O decyzji poinformował szef klubu PO Grzegorz Schetyna. - Będzie debata w Warszawie w najbliższą niedzielę, z pełną dostępnością dla mediów, bez publiczności, prowadzona przez dwóch przedstawicieli klubu Platformy. Poza Sejmem, szukamy dobrego miejsca - powiedział Schetyna dziennikarzom w Sejmie. Wcześniej w kancelarii premiera szef klubu PO brał udział w spotkaniu dotyczącym organizacji debaty.

Pytania do debaty zgłoszą parlamentarzyści Platformy, zadawać je będą moderatorzy. - Chcemy, żeby to było żywe, miało tempo, a jednocześnie pokazywało walory obu kandydatów. Do godziny, żeby dało się oglądać i słuchać - sprecyzował. Dodał, że pomysł zorganizowania debaty w Sali Kolumnowej Sejmu "nie wszystkim się podobał". - Chodzi o to, żeby wszyscy się zgodzili. Nie było tutaj dyskusji. Poza Sejmem, taka jest decyzja - powiedział.

Komorowski: o Polsce

Komorowski jest zdania, że zaproponowana formuła pozwoli zaprezentować kandydatów, jak i całe prawybory. - Jest to formuła służąca PO i kandydatom. Wszyscy członkowie PO będą mogli tego słuchać, oglądać czy czytać o tym - ocenił.

Dziennikarze pytali też, o czym chciałby rozmawiać w ramach debaty. - Można górnolotnie powiedzieć o Polsce, ale oczywiście także o prawyborach, o Platformie Obywatelskiej. Nie ma tematów tabu, raczej jest to pytanie o to, w jaki sposób przeprowadzić tę debatę, aby były z niej korzyści dla obu kandydujących, ale przede wszystkim dla PO, dla opinii publicznej - odpowiedział marszałek.

Pytany o wymianę zdań, jaką w ostatnich dniach Komorowski i Sikorski prowadzili za pośrednictwem mediów, Schetyna powiedział: - To wszystko jest żywe i prawdziwe. Jeszcze kilka tygodni temu opozycja twierdziła, że to jest sztuczna debata, nieprawdziwa rywalizacja, że nie wiadomo, kto wygra. Nic nie wiadomo.

Sikorski: to nie fair

Rano we wtorek Sikorski skrytykował odłożenie przez Komorowskiego - jego konkurenta w prawyborach, które mają wyłonić kandydata PO na prezydenta - zaplanowanej na 17 marca debaty na temat polityki zagranicznej. - Okazuje się, że expose nie może być, bo marszałek Komorowski tak zdecydował, ale marszałek Komorowski zgadza się na naszą debatę partyjną w Sejmie. Nie wydaje mi się, że to jest fair - ocenił minister. - Sprawa jest prosta i oczywista, jeśli zna się regulamin Sejmu i pamięta się własne pisma - odpowiedział na to Komorowski.

W rozmowie z dziennikarzami marszałek zaznaczył, że informacja Sikorskiego nie znalazła się w porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu, bo podczas tego posiedzenia zaplanowana jest informacja premiera o działalności rządu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości