Polska

Iskrzyło między liderami. Przeczytaj zapis debaty minuta po minucie

Polska

DEBATA-OK-FINAL_16.jpgtvn24
wideo 2/23

Zakończyła się debata przedwyborcza z udziałem ośmiu komitetów wyborczych. Liderzy ugrupowań odpowiadali na pytania w trzech blokach tematycznych - gospodarka, sprawy międzynarodowe i kwestie ustrojowe.

21:45

Debata przedwyborcza dobiegła końca.

21:45

- Aby Polacy mogli żyć jak na Zachodzie potrzebny jest jeszcze jeden krok. Mamy plan jak to zrobić. Mamy doświadczenie i wiedzę, aby sprawić, że Polacy będą lepiej zarabiali - powiedziała na koniec debaty premier Ewa Kopacz.

- To jest możliwe, jeśli nie zburzymy tego co już mamy. Ja dziś biję na alarm. Jeszcze mamy państwo demokratyczne a nie republikę wyznaniową. Ale już niedługo przedsiębiorcy mogą być lustrowani a w budżecie zabraknie pieniędzy na emerytury - przekonywała.

21:45
Wystąpienia końcowe uczestników debatytvn24
21:43

– Nie chcemy monopolu ani w gospodarce, ani w polityce. Ludzie PSL pracują nie tylko w kampanii wyborczej, ale będą do państwa dyspozycji także po wyborach - zapowiedział Janusz Piechociński.

21:40

Adrian Zandberg swój występ zakończył, mówiąc, iż od 20 lat Polacy słyszą, że trzeba głosować na mniejsze zło. - Jeżeli chcemy mieć demokrację na serio, to głosujmy na te partie i ruchy, z którymi się zgadzamy. Inna polityka jest możliwa - oświadcza.

21:38

Barbara Nowacka przekonuje, że Zjednoczona Lewica mówi o wolności, prawach obywatelskich, prawie do mieszkania i leczenia, sprawnej gospodarce. - Głosując na PO możecie być pewni, że po wyborach jedna trzecia ich posłów przejdzie do PiS. Głos oddany na nich może być głosem straconym - stwierdza.

21:37

Petru: .Nowoczesna jako jedyna partia da Polsce impuls rozwojowy.

21:36

- Za chwilę usłyszycie festiwal obietnic. Ci, co obiecują, zapominają dodać, że jak dadzą 500 złotych, to zabiorą 700 złotych. Nie będziecie bogatsi, ale biedniejsi o 200 złotych, które oni rozkradną, przeżrą i zmarnują - zwrócił się do Polaków Janusz Korwin-Mikke.

21:35

- Za chwilę usłyszycie puste obietnice. Polacy chcą dobrej zmiany, pokazali to, wybierając na prezydenta Andrzeja Dudę. Potrzebny jest parlament nierozdrobniony, ze stabilną władzą - przekonuje Beata Szydło.

21:34

Kukiz: Jak widzicie, to wszystko jest farsą, robi się wszystko, aby nie mówić o poważnych reformach ustroju. Ten dzień, wybory, to nasza ostatnia szansa, żeby wyrwać tym partyjnym klanom z łap Polskę. Żyją tylko z obietnic, ale od 26 lat żadnej z tych obietnic żadna nie spełniła.

21:33

Teraz wystąpienia kandydatów.

21:33

Ewa Kopacz, mówiąc o możliwych koalicjach, atakuje PiS. Ryszarda Petru przekonuje, że projekt konstytucji PiS zniechęciłby go. Barbarze Nowackiej mówi, że w propozycji PiS miałby zostać zniesiony wspólny status kobiety i mężczyzny.

21:33
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o potencjalne koalicjetvn24
21:29

Korwin-Mikke jest gotów na koalicję nawet z „kanibalami”. - Zawrzemy koalicję z każdym, kto zrealizuje nasze postulaty - podkreśla.

21:28

- Członkowie PSL w samorządach zawiązują koalicję każdego dnia dla Polski. Zaczynamy każdą rozmowę z Polakami o tym, co możemy zrobić dla Polaków, wsłuchujemy się w głos ludzi - mówił Janusz Piechociński.

21:28

Kukiz cytuje krytyczne słowa Zbigniewa Herberta o Konstytucji RP z 1997 roku. Zarzuca, że w Polsce koalicje tworzy się poprzez kupno jednej partii przez inną. Podkreśla, że nie chce żadnej koalicji.

21:25

- Walczymy o każdy głos, który da nam samodzielne rządy, bo Polska potrzebuje silnego rządu - mówi Szydło.

21:25

- Ważne jest to, aby tworzyć koalicje z kimś kto chce rozwijać Polskę - mówi Petru. Zaznacza, że jest gotowy i na bycie w koalicji i w opozycji.

21:23

Nowacka przyznaje, że trudno Zjednoczonej Lewicy byłoby szukać koalicji z PiS. - Rozmawiajmy o Polsce, a nie o stanowiskach.

21:23

Grzegorz Kajdanowicz pyta partie o możliwe koalicje po wyborach.

21:22
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o system zdrowiatvn24
21:21

Lider PSL: Dziwię się, że proponujemy mieszanie w tej samej szklance bez dosypania cukru. Musimy szkolić kadrę medyczną, bo się starzeje.

21:20

Korwin-Mikke atakuje premier. - Kopacz mówi, że nie chce urządzać Polakom życia, ale to robi - mówi. Zarzuca Petru, że NFZ kiedyś już był podzielony na oddziały.

21:19

Premier Kopacz mówi, że fundusze na leczenie Polaków się zwiększyły, ale to nie tylko problem pieniędzy. Wskazuje, że rząd PO-PSL przyjął pakiet onkologiczny i uruchomiono Narodowy Program Transplantacji.

21:17

Kukiz: Szpitale nie powinny być prywatne, bo jesteśmy za biedni. Powinny być państwowe.

21:16

- Proponujemy konkretne rozwiązania. Trzeba sprawić, aby lekarze nie wyjeżdżali z Polski. Naszą ideą jest powrót do koncepcji Zbigniewa Religii, w której to pacjent był podmiotem - mówiła kandydatka PiS na premiera.

21:15

Petru: Kiedy człowiek przychodzi do lekarza musi wypełniać papiery. NFZ to wyjątkowo niewydolny system. Proponujemy podział NFZ na części, które będą ze sobą rywalizowały.

21:13

- Temat zdrowia to jeden z najważniejszych tematów dla Polaków. To, o czym mówimy, to konkretne propozycje. PO zapowiadała skrócenie kolejek do przychodni. To pokazuje niewydolność sytemu - powiedziała Barbara Nowacka. Adrian Zandberg zarzuca, że system ochrony zdrowia w Polsce się nie sprawdza. Nazywa go „pseudorynkowym”. - Partia Razem opowiada się za radykalnym uproszczeniem finansowania opieki zdrowotnej - za wprowadzeniem jednolitego systemu budżetowego - przekonuje.

21:12

Kolejny temat - służba zdrowia.

21:12
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o relacje państwa i kościołatvn24
21:11

- Nie chce, aby Kościół wtrącał się w politykę - mówi przewodnicząca PO. Premier zaznacza, że nikt z PO nie chce Polakom urządzać świata - jeśli rodzice chcą wysyłać dzieci na lekcje religii, to powinni mieć taką możliwość.

21:10

Korwin-Mikke mówi, że Kościół to wielki sojusznik w walce "z głupotą lewicową taką jak gender". - Pewne bzdury robione przez ludzi od gender są gorsze niż to, co niektórym nie podoba się w Kościele - ocenia.

21:08

Kukiz uważa, że to pytanie to marnowanie czasu. Relacje państwo-Kościół jego zdaniem to drugoplanowa sprawa, bo ważniejsze są sprawy ustrojowe.

21:07

Szydło: Polska jest państwem świeckim, obecne relacje to pewien wypracowany konsensus.

21:06

- Państwo powinno być życzliwe wobec Kościoła, ale neutralne światopoglądowo. Nie chcę wywoływać wojny religijnej, trzeba rozmawiać z Kościołem. Religia w szkole powinna być finansowana przez związki wyznaniowe. Nie chcę jej wyprowadzać ze szkół, to wygodne dla uczniów - powiedział Ryszard Petru.

21:05

- W nowoczesnym państwie rozdział państwa i Kościoła jest oczywistością - mówi polityk Partii Razem.

21:04

Pierwsza odpowiada Barbara Nowacka, która mówi, że sfera publiczna powinna być świecka. Podkreśla, że chce wyprowadzić religie ze szkół. - Kolejny ważny temat to Fundusz Kościelny. My chcemy jego likwidacji - przekonuje liderka ZL.

21:02

W części trzeciej politycy przedstawią swoją wizję ustroju państwa. Pierwsze pytanie o relację państwo-Kościół.

21:02

- Ważne, abyśmy w stosunku do Rosji mieli wspólne stanowisko ponad podziałami. Rosja trzyma zamrożony konflikt na Ukrainie, może go odmrozić i będziemy mieć falę uchodźców ze Wschodu, którzy będą uciekać przed wojną - uważa Petru.

21:02
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące polityki wschodniejtvn24
21:00

- Mówiąc o Rosji, musimy pamiętać, że Putin przeminie, a interesy zostaną - mówi Nowacka.

21:00

- Polska polityka międzynarodowa powinna być nastawiona na interesy Polaków. Polska powinna być pomostem między Niemcami, UE a Ukrainą i Rosją - przekonuje liderka Zjednoczonej Lewicy.

20:59

- Z Ukrainy jest u nas pół miliona uchodźców i nie ma problemu. My boimy się terrorystów - powiedział Korwin-Mikke.

20:58

Kukiz wskazuje, że priorytetem Polski powinna być Grupa Wyszehradzka, a dopiero potem Unia Europejska.

20:57

- Nasza polityka Wschodnia ma szansę tylko wtedy, gdy jest polityką solidarną - mówi przedstawiciel Partii Razem.

20:56

Szydło: Ważne, aby PO i PSL zdawały sobie sprawę, że biorą odpowiedzialność za ostatnie osiem lat. Polityka Polski wobec Wschodu musi być mądra i wyważona, ale nie polityka resetu, którą prowadzi PO. Trzeba budować mądre relacje z naszymi sąsiadami.

20:54

Teraz pytanie o politykę wobec Wschodu.

20:52
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące zagrożeń dla Polskitvn24
20:51

Petru chce większej aktywność Polski w Unii Europejskiej. - Powinniśmy być w Unii Europejskiej aktywniejsi - nie jeździć tylko po pieniądze, ale też nie machać szabelką - stwierdza, dodając, że Polska powinna przedstawiać propozycje wobec Europy Wschodniej.

20:50

- Polska polityka międzynarodowa musi być wyważona. Dziś o nasze interesy dba UE. Nie można prowadzić polityki opartej na fobiach - mówi Nowacka.

20:49

Korwin-Mikke mówi, że prezydent Syrii Baszar al-Asad broni cywilizacji Europejskiej przed hordami sunnitów.

20:48

Piechociński: F-16 ani MiG-20 nie wygra z biedą. Trzeba w sferze kultury budować porozumienie między narodami.

20:47

Zandberg zarzuca, że Leszek Miller zgodził się na wysłanie wojsk polskich do Iraku i Afganistanu co przyczyniło się do destabilizacji regionu.

20:46

- Polska istnieje tylko teoretycznie, również w zakresie bezpieczeństwa państwa. PO nie realizuje interesów Polski tylko Unii Europejskie, a mówiąc ściślej Niemiec - zarzucił Paweł Kukiz.

20:44

Szydło: Musimy myśleć o tym, że Polska musi być bezpieczna i to jest obowiązek państwa.

20:44

Kolejne pytanie o zagrożenia dla Polski.

20:43
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o uchodźcówtvn24
20:42

Petru zaznacza, że uchodźcy to nie jest tylko problem Polski, tylko całej Unii Europejskiej.

20:41

- Trudno słuchać takich słów pogardy jakie wypowiada Korwin-Mikke. Jesteśmy Europejczykami i powinniśmy być solidarni z ofiarami wojny. Priorytetem powinno być zapewnienie pokoju na Bliskim Wschodzie - mówi Barbara Nowacka.

20:40

Korwin-Mikke odpowiada Zandbergowi. - Przyjeżdżają głównie młodzi mężczyźni. Oni idą tam, gdzie są większe zasiłki. Angela Merkel żąda, aby utworzyć dla uchodźców obozy koncentracyjne, aby nie uciekli do Niemiec. Mamy być jak strażnicy - stwierdza.

20:39

Piechociński: pamiętajmy, że są różne migracje, możemy mieć wielką migrację z Ukrainy.

20:38

Kopacz: dzięki twardej postawie Polski nie doprowadziliśmy do momentu narzucenia stałej reguły liczby uchodźców.

20:37

Zandberg: w sprawie uchodźców trzeba zachować się przyzwoicie.

20:37

- Trudno nazwać tych ludzi uchodźcami. Gdyby byli uchodźcami byliby w pierwszym bezpiecznym kraju np. Turcji. To są imigranci ekonomiczny - przekonuje Kukiz. Pyta premier Kopacz, jak chcą upilnować terrorystów, skoro politycy tej partii dają się nagrywać w restauracjach.

20:35

- Powinniśmy skupić się na pomocy humanitarnej. Trzeba pomagać ludziom tam na miejscu. Propozycja UE jest zła - mówi Beata Szydło.

20:33

Druga część dotyczy spraw międzynarodowych. Pierwsze pytanie: uchodźcy

20:32
Uczestnicy debaty odpowiadają na pytanie o zadłużenietvn24
20:31

Zandberg: państwo, które działa musi ściągać podarki, a z tym mamy problem w Polsce.

20:31

- Trzeba uszczelnić VAT. W ciągu jednego roku poprzez uszczelnienie VAT można zyskać 19 mld złotych. Te pieniądze są w Polsce. Tylko trzeba umieć je wykorzystać - wylicza Szydło.

20:30

Piechociński: Dług publiczny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Przez osiem lat światowego kryzysu polskie PKB wzrosło o jedną czwartą.

20:28

Lider partii KORWiN przypomniał, że 24 lata temu złożył projekt ustawy, aby zabronione było zadłużanie się Polski. - Jakim prawem zadłużamy się tak, że nasze wnuki musiały za nas płacić - pyta. Zgodził się z nim Kukiz. - Córka pani Kopacz wyjedzie sobie do Kanady, a moja będzie musiała spłacać długi. Budżet musi być zrównoważony - ma być zakaz zadłużania państwa - mówi Kukiz. - Moja córka nie zamierza wyjechać, ona też pracuje na polskie PKB. To jest patriotyzm. Podatki powinny być niskie i powszechne. Dlatego proponujemy progresywny PIT, który pomoże zlikwidować szarą strefę - odpowiada Kopacz.

20:26

Petru: żeby dług nie rósł, musimy odrzucić populizmy i rozdawnictwo ponad miarę.

Ryszard Petru odpowiada na drugie pytanietvn24

20:24

W trzeciej turze pytań kandydaci mają odpowiedzieć na pytanie co trzeba zrobić, aby Polska się nie zadłużała. - Polska nie była dobrze zarządzana przez ostatnie 10 lat. W ciągu ostatnich 8 lat przejedzono pieniądze z budżetu - odpowiada Nowacka.

20:24
Liderzy komitetów wyborczych odpowiadają na pytanie o podatkitvn24
20:23

PiS proponuje 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorców i podwójny odpis inwestycyjny.

20:22

Kopacz: PO właśnie idzie w wyborach z hasłem: prosty, sprawiedliwy, prorodzinny PIT, najniższa stawka to 10 proc. Największy problem to daniny typu ZUS i NFZ. Dlatego proponujemy, żeby był jedną prostą daniną z budżetu państwa.

Ewa Kopacz odpowiada na drugie pytanietvn24

20:21

Przedstawiciel Partii Razem przypomina, że musimy mieć porządne państwo. Chce „porządnego, progresywnego systemu podatkowego”.

20:20

- Liberałowie mówią państwo minimum - my mówimy o transparentnych podatkach - przyznaje Piechociński.

20:18

Kukiz: dyskusje o podatkach ze strony partii systemowych oznaczają utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

20:17

Barbara Nowacka zapowiedziała kwotę wolną od podatku. Ryszard Petru proponuje proste podatki - „trzy razy 16” - 16 proc. VAT, PIT, CIT.

20:15

Korwin-Mikke chce likwidacji podatków PIT i CIT.

20:15

Drugie pytanie dotyczy stawek podatków PIT i CIT.

20:14
Pierwsza seria pytań w debacie przedwyborczej - emeryturytvn24
20:13

Beata Szydło mówi, że PiS słucha obywateli. - Zawsze będziemy pytać obywateli. Nasza propozycja jest jasna - powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - przypomina.

Beata Szydło odpowiada na pierwsze pytanietvn24

20:12

Zandberg (Partia Razem): nie rozmawiamy w Polsce poważnie o systemie emerytalnym - a mamy w systemie dwie poważne wyrwy.

20:11

Lider PSL Janusz Piechociński zapowiada wprowadzenie minimalnej emerytury na poziomie 1,2 tys. złotych. - W ciągu 25 lat wydłużył się wiek życia Polaków. Dlatego zaproponowaliśmy korektę wieku, żeby po 40 latach stażu pracy można było przejść na emeryturę - powiedział.

20:10

Kolejna głos zabrała Ewa Kopacz. - Moim celem na najbliższe 4 lata jest podwyższenie wynagrodzeń Polaków, a tym samych emerytur - powiedziała premier.

Ewa Kopacz odpowiada na pierwsze pytanietvn24
20:09

Korwin-Mikke: Nie tak dawni obrabowano emerytów, podwyższając wiek emerytalny. To rzecz karalna. Postaramy się, żeby te osoby stanęły przed sądem. Postaramy się przywrócić ten wiek - stwierdził.

20:08

Kukiz mówi, że nie wiadomo, ile jest pieniędzy w budżecie na emerytury. Chce referendum ws. wieku emerytalnym.

20:07

Petru: żeby emerytury były wysokie, muszą być wyższe wynagrodzenia.

20:06

Pierwsze pytanie o wieku emerytalnym. Jako pierwsza odpowiada Barbara Nowacka. -25 października ma szansę skończyć się PO-PiS. Także jeśli chodzi o kwestię wieku emerytalnego - mówi. Zapowiada podwyżkę Emerytur o 200 złotych.

Barbara Nowacka odpowiada na pierwsze pytanietvn24
20:04

Część pierwsza: sprawy gospodarcze i społeczne. Pytania zadaje Diana Rudnik.

20:01

Rozpoczęła się debata ośmiu partii.

19:50

19:48

Liderzy partii pojawili się przy stanowiskach, trwają ostatnie próby przed debatą.

19:45

19:44

Zdaniem Sławomira Nitrasa (PO) przepychanki były wynikiem tego, że PiS złamał ustalenia i przyjechał z większą ilością zwolenników.

19:41

19:40

Ewa Kopacz przybyła na miejsce debatytvn24
19:38

Podczas wejścia kandydatki PiS doszło do przepychanek.

Incydent podczas wejścia Beaty Szydłotvn24 (materiał bez dźwięku)
19:35
Kolejni liderzy pojawiają się na miejscutvn24
19:34

Beata Szydło przyjechała do gmachu telewizji publicznej.

Beata Szydło przybyła na miejsce debaty tvn24
19:33

19:31

Przed gmachem @TVP1. @barbaraanowacka i @Dariusz_Jonski już w środku @Zjed_Lewica @sldpoland pic.twitter.com/MI3Xs4L1jh— Sebastian Wierzbicki (@SebWierzbicki) October 20, 2015

19:27

Premier Ewa Kopacz dotarła do gmachu telewizji publicznej w towarzystwie skandujących zwolenników.

19:18

Szydłobus w drodze.

19:18

Na miejscu jest też Ryszard Petru.

19:14
19:11

19:11

19:07

Na debatę przyjechali już Barbara Nowacka i Paweł Kukiz. Pojawił się także Janusz Piechociński, który przyjechał tramwajem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez trzy telewizje: TVN24, TVP1, Polsat. W imieniu TVN24 starcie prowadził Grzegorz Kajdanowicz. Pozostałe telewizje reprezentowali Diana Rudnik i Jarosław Gugała.

Zaproszenie do debaty zostało skierowane do ośmiu komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: PiS, PO, Partii Razem, KORWIN, PSL, Zjednoczonej Lewicy, Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24

Raporty: