Iskrzyło między liderami. Przeczytaj zapis debaty minuta po minucie

[object Object]
DEBATA-OK-FINAL_16.jpgtvn24
wideo 2/21

Zakończyła się debata przedwyborcza z udziałem ośmiu komitetów wyborczych. Liderzy ugrupowań odpowiadali na pytania w trzech blokach tematycznych - gospodarka, sprawy międzynarodowe i kwestie ustrojowe.

21:45

Debata przedwyborcza dobiegła końca.

21:45

- Aby Polacy mogli żyć jak na Zachodzie potrzebny jest jeszcze jeden krok. Mamy plan jak to zrobić. Mamy doświadczenie i wiedzę, aby sprawić, że Polacy będą lepiej zarabiali - powiedziała na koniec debaty premier Ewa Kopacz.

- To jest możliwe, jeśli nie zburzymy tego co już mamy. Ja dziś biję na alarm. Jeszcze mamy państwo demokratyczne a nie republikę wyznaniową. Ale już niedługo przedsiębiorcy mogą być lustrowani a w budżecie zabraknie pieniędzy na emerytury - przekonywała.

21:45
Wystąpienia końcowe uczestników debaty
Wystąpienia końcowe uczestników debatytvn24
21:43

– Nie chcemy monopolu ani w gospodarce, ani w polityce. Ludzie PSL pracują nie tylko w kampanii wyborczej, ale będą do państwa dyspozycji także po wyborach - zapowiedział Janusz Piechociński.

21:40

Adrian Zandberg swój występ zakończył, mówiąc, iż od 20 lat Polacy słyszą, że trzeba głosować na mniejsze zło. - Jeżeli chcemy mieć demokrację na serio, to głosujmy na te partie i ruchy, z którymi się zgadzamy. Inna polityka jest możliwa - oświadcza.

21:38

Barbara Nowacka przekonuje, że Zjednoczona Lewica mówi o wolności, prawach obywatelskich, prawie do mieszkania i leczenia, sprawnej gospodarce. - Głosując na PO możecie być pewni, że po wyborach jedna trzecia ich posłów przejdzie do PiS. Głos oddany na nich może być głosem straconym - stwierdza.

21:37

Petru: .Nowoczesna jako jedyna partia da Polsce impuls rozwojowy.

21:36

- Za chwilę usłyszycie festiwal obietnic. Ci, co obiecują, zapominają dodać, że jak dadzą 500 złotych, to zabiorą 700 złotych. Nie będziecie bogatsi, ale biedniejsi o 200 złotych, które oni rozkradną, przeżrą i zmarnują - zwrócił się do Polaków Janusz Korwin-Mikke.

21:35

- Za chwilę usłyszycie puste obietnice. Polacy chcą dobrej zmiany, pokazali to, wybierając na prezydenta Andrzeja Dudę. Potrzebny jest parlament nierozdrobniony, ze stabilną władzą - przekonuje Beata Szydło.

21:34

Kukiz: Jak widzicie, to wszystko jest farsą, robi się wszystko, aby nie mówić o poważnych reformach ustroju. Ten dzień, wybory, to nasza ostatnia szansa, żeby wyrwać tym partyjnym klanom z łap Polskę. Żyją tylko z obietnic, ale od 26 lat żadnej z tych obietnic żadna nie spełniła.

21:33

Teraz wystąpienia kandydatów.

21:33

Ewa Kopacz, mówiąc o możliwych koalicjach, atakuje PiS. Ryszarda Petru przekonuje, że projekt konstytucji PiS zniechęciłby go. Barbarze Nowackiej mówi, że w propozycji PiS miałby zostać zniesiony wspólny status kobiety i mężczyzny.

21:33
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o potencjalne koalicje
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o potencjalne koalicjetvn24
21:29

Korwin-Mikke jest gotów na koalicję nawet z „kanibalami”. - Zawrzemy koalicję z każdym, kto zrealizuje nasze postulaty - podkreśla.

21:28

- Członkowie PSL w samorządach zawiązują koalicję każdego dnia dla Polski. Zaczynamy każdą rozmowę z Polakami o tym, co możemy zrobić dla Polaków, wsłuchujemy się w głos ludzi - mówił Janusz Piechociński.

21:28

Kukiz cytuje krytyczne słowa Zbigniewa Herberta o Konstytucji RP z 1997 roku. Zarzuca, że w Polsce koalicje tworzy się poprzez kupno jednej partii przez inną. Podkreśla, że nie chce żadnej koalicji.

21:25

- Walczymy o każdy głos, który da nam samodzielne rządy, bo Polska potrzebuje silnego rządu - mówi Szydło.

21:25

- Ważne jest to, aby tworzyć koalicje z kimś kto chce rozwijać Polskę - mówi Petru. Zaznacza, że jest gotowy i na bycie w koalicji i w opozycji.

21:23

Nowacka przyznaje, że trudno Zjednoczonej Lewicy byłoby szukać koalicji z PiS. - Rozmawiajmy o Polsce, a nie o stanowiskach.

21:23

Grzegorz Kajdanowicz pyta partie o możliwe koalicje po wyborach.

21:22
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o system zdrowia
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o system zdrowiatvn24
21:21

Lider PSL: Dziwię się, że proponujemy mieszanie w tej samej szklance bez dosypania cukru. Musimy szkolić kadrę medyczną, bo się starzeje.

21:20

Korwin-Mikke atakuje premier. - Kopacz mówi, że nie chce urządzać Polakom życia, ale to robi - mówi. Zarzuca Petru, że NFZ kiedyś już był podzielony na oddziały.

21:19

Premier Kopacz mówi, że fundusze na leczenie Polaków się zwiększyły, ale to nie tylko problem pieniędzy. Wskazuje, że rząd PO-PSL przyjął pakiet onkologiczny i uruchomiono Narodowy Program Transplantacji.

21:17

Kukiz: Szpitale nie powinny być prywatne, bo jesteśmy za biedni. Powinny być państwowe.

21:16

- Proponujemy konkretne rozwiązania. Trzeba sprawić, aby lekarze nie wyjeżdżali z Polski. Naszą ideą jest powrót do koncepcji Zbigniewa Religii, w której to pacjent był podmiotem - mówiła kandydatka PiS na premiera.

21:15

Petru: Kiedy człowiek przychodzi do lekarza musi wypełniać papiery. NFZ to wyjątkowo niewydolny system. Proponujemy podział NFZ na części, które będą ze sobą rywalizowały.

21:13

- Temat zdrowia to jeden z najważniejszych tematów dla Polaków. To, o czym mówimy, to konkretne propozycje. PO zapowiadała skrócenie kolejek do przychodni. To pokazuje niewydolność sytemu - powiedziała Barbara Nowacka. Adrian Zandberg zarzuca, że system ochrony zdrowia w Polsce się nie sprawdza. Nazywa go „pseudorynkowym”. - Partia Razem opowiada się za radykalnym uproszczeniem finansowania opieki zdrowotnej - za wprowadzeniem jednolitego systemu budżetowego - przekonuje.

21:12

Kolejny temat - służba zdrowia.

21:12
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o relacje państwa i kościoła
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o relacje państwa i kościołatvn24
21:11

- Nie chce, aby Kościół wtrącał się w politykę - mówi przewodnicząca PO. Premier zaznacza, że nikt z PO nie chce Polakom urządzać świata - jeśli rodzice chcą wysyłać dzieci na lekcje religii, to powinni mieć taką możliwość.

21:10

Korwin-Mikke mówi, że Kościół to wielki sojusznik w walce "z głupotą lewicową taką jak gender". - Pewne bzdury robione przez ludzi od gender są gorsze niż to, co niektórym nie podoba się w Kościele - ocenia.

21:08

Kukiz uważa, że to pytanie to marnowanie czasu. Relacje państwo-Kościół jego zdaniem to drugoplanowa sprawa, bo ważniejsze są sprawy ustrojowe.

21:07

Szydło: Polska jest państwem świeckim, obecne relacje to pewien wypracowany konsensus.

21:06

- Państwo powinno być życzliwe wobec Kościoła, ale neutralne światopoglądowo. Nie chcę wywoływać wojny religijnej, trzeba rozmawiać z Kościołem. Religia w szkole powinna być finansowana przez związki wyznaniowe. Nie chcę jej wyprowadzać ze szkół, to wygodne dla uczniów - powiedział Ryszard Petru.

21:05

- W nowoczesnym państwie rozdział państwa i Kościoła jest oczywistością - mówi polityk Partii Razem.

21:04

Pierwsza odpowiada Barbara Nowacka, która mówi, że sfera publiczna powinna być świecka. Podkreśla, że chce wyprowadzić religie ze szkół. - Kolejny ważny temat to Fundusz Kościelny. My chcemy jego likwidacji - przekonuje liderka ZL.

21:02

W części trzeciej politycy przedstawią swoją wizję ustroju państwa. Pierwsze pytanie o relację państwo-Kościół.

21:02

- Ważne, abyśmy w stosunku do Rosji mieli wspólne stanowisko ponad podziałami. Rosja trzyma zamrożony konflikt na Ukrainie, może go odmrozić i będziemy mieć falę uchodźców ze Wschodu, którzy będą uciekać przed wojną - uważa Petru.

21:02
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące polityki wschodniej
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące polityki wschodniejtvn24
21:00

- Mówiąc o Rosji, musimy pamiętać, że Putin przeminie, a interesy zostaną - mówi Nowacka.

21:00

- Polska polityka międzynarodowa powinna być nastawiona na interesy Polaków. Polska powinna być pomostem między Niemcami, UE a Ukrainą i Rosją - przekonuje liderka Zjednoczonej Lewicy.

20:59

- Z Ukrainy jest u nas pół miliona uchodźców i nie ma problemu. My boimy się terrorystów - powiedział Korwin-Mikke.

20:58

Kukiz wskazuje, że priorytetem Polski powinna być Grupa Wyszehradzka, a dopiero potem Unia Europejska.

20:57

- Nasza polityka Wschodnia ma szansę tylko wtedy, gdy jest polityką solidarną - mówi przedstawiciel Partii Razem.

20:56

Szydło: Ważne, aby PO i PSL zdawały sobie sprawę, że biorą odpowiedzialność za ostatnie osiem lat. Polityka Polski wobec Wschodu musi być mądra i wyważona, ale nie polityka resetu, którą prowadzi PO. Trzeba budować mądre relacje z naszymi sąsiadami.

20:54

Teraz pytanie o politykę wobec Wschodu.

20:52
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące zagrożeń dla Polski
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące zagrożeń dla Polskitvn24
20:51

Petru chce większej aktywność Polski w Unii Europejskiej. - Powinniśmy być w Unii Europejskiej aktywniejsi - nie jeździć tylko po pieniądze, ale też nie machać szabelką - stwierdza, dodając, że Polska powinna przedstawiać propozycje wobec Europy Wschodniej.

20:50

- Polska polityka międzynarodowa musi być wyważona. Dziś o nasze interesy dba UE. Nie można prowadzić polityki opartej na fobiach - mówi Nowacka.

20:49

Korwin-Mikke mówi, że prezydent Syrii Baszar al-Asad broni cywilizacji Europejskiej przed hordami sunnitów.

20:48

Piechociński: F-16 ani MiG-20 nie wygra z biedą. Trzeba w sferze kultury budować porozumienie między narodami.

20:47

Zandberg zarzuca, że Leszek Miller zgodził się na wysłanie wojsk polskich do Iraku i Afganistanu co przyczyniło się do destabilizacji regionu.

20:46

- Polska istnieje tylko teoretycznie, również w zakresie bezpieczeństwa państwa. PO nie realizuje interesów Polski tylko Unii Europejskie, a mówiąc ściślej Niemiec - zarzucił Paweł Kukiz.

20:44

Szydło: Musimy myśleć o tym, że Polska musi być bezpieczna i to jest obowiązek państwa.

20:44

Kolejne pytanie o zagrożenia dla Polski.

20:43
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o uchodźców
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o uchodźcówtvn24
20:42

Petru zaznacza, że uchodźcy to nie jest tylko problem Polski, tylko całej Unii Europejskiej.

20:41

- Trudno słuchać takich słów pogardy jakie wypowiada Korwin-Mikke. Jesteśmy Europejczykami i powinniśmy być solidarni z ofiarami wojny. Priorytetem powinno być zapewnienie pokoju na Bliskim Wschodzie - mówi Barbara Nowacka.

20:40

Korwin-Mikke odpowiada Zandbergowi. - Przyjeżdżają głównie młodzi mężczyźni. Oni idą tam, gdzie są większe zasiłki. Angela Merkel żąda, aby utworzyć dla uchodźców obozy koncentracyjne, aby nie uciekli do Niemiec. Mamy być jak strażnicy - stwierdza.

20:39

Piechociński: pamiętajmy, że są różne migracje, możemy mieć wielką migrację z Ukrainy.

20:38

Kopacz: dzięki twardej postawie Polski nie doprowadziliśmy do momentu narzucenia stałej reguły liczby uchodźców.

20:37

Zandberg: w sprawie uchodźców trzeba zachować się przyzwoicie.

20:37

- Trudno nazwać tych ludzi uchodźcami. Gdyby byli uchodźcami byliby w pierwszym bezpiecznym kraju np. Turcji. To są imigranci ekonomiczny - przekonuje Kukiz. Pyta premier Kopacz, jak chcą upilnować terrorystów, skoro politycy tej partii dają się nagrywać w restauracjach.

20:35

- Powinniśmy skupić się na pomocy humanitarnej. Trzeba pomagać ludziom tam na miejscu. Propozycja UE jest zła - mówi Beata Szydło.

20:33

Druga część dotyczy spraw międzynarodowych. Pierwsze pytanie: uchodźcy

20:32
Uczestnicy debaty odpowiadają na pytanie o zadłużenie
Uczestnicy debaty odpowiadają na pytanie o zadłużenietvn24
20:31

Zandberg: państwo, które działa musi ściągać podarki, a z tym mamy problem w Polsce.

20:31

- Trzeba uszczelnić VAT. W ciągu jednego roku poprzez uszczelnienie VAT można zyskać 19 mld złotych. Te pieniądze są w Polsce. Tylko trzeba umieć je wykorzystać - wylicza Szydło.

20:30

Piechociński: Dług publiczny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Przez osiem lat światowego kryzysu polskie PKB wzrosło o jedną czwartą.

20:28

Lider partii KORWiN przypomniał, że 24 lata temu złożył projekt ustawy, aby zabronione było zadłużanie się Polski. - Jakim prawem zadłużamy się tak, że nasze wnuki musiały za nas płacić - pyta. Zgodził się z nim Kukiz. - Córka pani Kopacz wyjedzie sobie do Kanady, a moja będzie musiała spłacać długi. Budżet musi być zrównoważony - ma być zakaz zadłużania państwa - mówi Kukiz. - Moja córka nie zamierza wyjechać, ona też pracuje na polskie PKB. To jest patriotyzm. Podatki powinny być niskie i powszechne. Dlatego proponujemy progresywny PIT, który pomoże zlikwidować szarą strefę - odpowiada Kopacz.

20:26

Petru: żeby dług nie rósł, musimy odrzucić populizmy i rozdawnictwo ponad miarę.

Ryszard Petru odpowiada na drugie pytanie
Ryszard Petru odpowiada na drugie pytanietvn24

20:24

W trzeciej turze pytań kandydaci mają odpowiedzieć na pytanie co trzeba zrobić, aby Polska się nie zadłużała. - Polska nie była dobrze zarządzana przez ostatnie 10 lat. W ciągu ostatnich 8 lat przejedzono pieniądze z budżetu - odpowiada Nowacka.

20:24
Liderzy komitetów wyborczych odpowiadają na pytanie o podatki
Liderzy komitetów wyborczych odpowiadają na pytanie o podatkitvn24
20:23

PiS proponuje 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorców i podwójny odpis inwestycyjny.

20:22

Kopacz: PO właśnie idzie w wyborach z hasłem: prosty, sprawiedliwy, prorodzinny PIT, najniższa stawka to 10 proc. Największy problem to daniny typu ZUS i NFZ. Dlatego proponujemy, żeby był jedną prostą daniną z budżetu państwa.

Ewa Kopacz odpowiada na drugie pytanie
Ewa Kopacz odpowiada na drugie pytanietvn24

20:21

Przedstawiciel Partii Razem przypomina, że musimy mieć porządne państwo. Chce „porządnego, progresywnego systemu podatkowego”.

20:20

- Liberałowie mówią państwo minimum - my mówimy o transparentnych podatkach - przyznaje Piechociński.

20:18

Kukiz: dyskusje o podatkach ze strony partii systemowych oznaczają utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

20:17

Barbara Nowacka zapowiedziała kwotę wolną od podatku. Ryszard Petru proponuje proste podatki - „trzy razy 16” - 16 proc. VAT, PIT, CIT.

20:15

Korwin-Mikke chce likwidacji podatków PIT i CIT.

20:15

Drugie pytanie dotyczy stawek podatków PIT i CIT.

20:14
Pierwsza seria pytań w debacie przedwyborczej - emerytury
Pierwsza seria pytań w debacie przedwyborczej - emeryturytvn24
20:13

Beata Szydło mówi, że PiS słucha obywateli. - Zawsze będziemy pytać obywateli. Nasza propozycja jest jasna - powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - przypomina.

Beata Szydło odpowiada na pierwsze pytanie
Beata Szydło odpowiada na pierwsze pytanietvn24

20:12

Zandberg (Partia Razem): nie rozmawiamy w Polsce poważnie o systemie emerytalnym - a mamy w systemie dwie poważne wyrwy.

20:11

Lider PSL Janusz Piechociński zapowiada wprowadzenie minimalnej emerytury na poziomie 1,2 tys. złotych. - W ciągu 25 lat wydłużył się wiek życia Polaków. Dlatego zaproponowaliśmy korektę wieku, żeby po 40 latach stażu pracy można było przejść na emeryturę - powiedział.

20:10

Kolejna głos zabrała Ewa Kopacz. - Moim celem na najbliższe 4 lata jest podwyższenie wynagrodzeń Polaków, a tym samych emerytur - powiedziała premier.

Ewa Kopacz odpowiada na pierwsze pytanie
Ewa Kopacz odpowiada na pierwsze pytanietvn24
20:09

Korwin-Mikke: Nie tak dawni obrabowano emerytów, podwyższając wiek emerytalny. To rzecz karalna. Postaramy się, żeby te osoby stanęły przed sądem. Postaramy się przywrócić ten wiek - stwierdził.

20:08

Kukiz mówi, że nie wiadomo, ile jest pieniędzy w budżecie na emerytury. Chce referendum ws. wieku emerytalnym.

20:07

Petru: żeby emerytury były wysokie, muszą być wyższe wynagrodzenia.

20:06

Pierwsze pytanie o wieku emerytalnym. Jako pierwsza odpowiada Barbara Nowacka. -25 października ma szansę skończyć się PO-PiS. Także jeśli chodzi o kwestię wieku emerytalnego - mówi. Zapowiada podwyżkę Emerytur o 200 złotych.

Barbara Nowacka odpowiada na pierwsze pytanie
Barbara Nowacka odpowiada na pierwsze pytanietvn24
20:04

Część pierwsza: sprawy gospodarcze i społeczne. Pytania zadaje Diana Rudnik.

20:01

Rozpoczęła się debata ośmiu partii.

19:50

19:48

Liderzy partii pojawili się przy stanowiskach, trwają ostatnie próby przed debatą.

19:45

19:44

Zdaniem Sławomira Nitrasa (PO) przepychanki były wynikiem tego, że PiS złamał ustalenia i przyjechał z większą ilością zwolenników.

19:41

19:40

Ewa Kopacz przybyła na miejsce debaty
Ewa Kopacz przybyła na miejsce debatytvn24
19:38

Podczas wejścia kandydatki PiS doszło do przepychanek.

Incydent podczas wejścia Beaty Szydło
Incydent podczas wejścia Beaty Szydłotvn24 (materiał bez dźwięku)
19:35
Kolejni liderzy pojawiają się na miejscu
Kolejni liderzy pojawiają się na miejscutvn24
19:34

Beata Szydło przyjechała do gmachu telewizji publicznej.

Beata Szydło przybyła na miejsce debaty
Beata Szydło przybyła na miejsce debaty tvn24
19:33

19:31

Przed gmachem @TVP1. @barbaraanowacka i @Dariusz_Jonski już w środku @Zjed_Lewica @sldpoland pic.twitter.com/MI3Xs4L1jh— Sebastian Wierzbicki (@SebWierzbicki) October 20, 2015

19:27

Premier Ewa Kopacz dotarła do gmachu telewizji publicznej w towarzystwie skandujących zwolenników.

19:18

Szydłobus w drodze.

19:18

Na miejscu jest też Ryszard Petru.

19:14
19:11

19:11

19:07

Na debatę przyjechali już Barbara Nowacka i Paweł Kukiz. Pojawił się także Janusz Piechociński, który przyjechał tramwajem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez trzy telewizje: TVN24, TVP1, Polsat. W imieniu TVN24 starcie prowadził Grzegorz Kajdanowicz. Pozostałe telewizje reprezentowali Diana Rudnik i Jarosław Gugała.

Zaproszenie do debaty zostało skierowane do ośmiu komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: PiS, PO, Partii Razem, KORWIN, PSL, Zjednoczonej Lewicy, Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dokument rosyjskiego MSZ potwierdza, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami - przekazał w środę "Washington Post". Dziennik otrzymał pismo od niewymienionej z nazwy europejskiej agencji wywiadowczej.

Tajne dokumenty Rosji. "Strategia już weszła w życie"

Tajne dokumenty Rosji. "Strategia już weszła w życie"

Źródło:
PAP

Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna po wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 94 w Oławie (woj. opolskie). Samochód osobowy zderzył się z cysterną. Droga jest zablokowana. Na miejscu pracuje policja i prokurator.

Zderzenie auta z cysterną. Są ofiary śmiertelne

Zderzenie auta z cysterną. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli wszystkie słowa wypowiedziane w ostatnich latach w Brukseli na temat wspólnej obrony, mogły zamienić się w pociski i wyrzutnie rakietowe, Europa stałaby się największą potęgą świata. I najbardziej bezpieczną - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk, który uczestniczy w dwudniowym nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.

Premier: gdyby słowa mogły zamienić się w pociski, Europa byłaby potęgą

Premier: gdyby słowa mogły zamienić się w pociski, Europa byłaby potęgą

Źródło:
PAP

785 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na lotnisko wojskowe w Dżankoju, które znajduje się na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump i Andrzej Duda omówili podczas spotkania propozycję polskiego prezydenta, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronę do 3 procent PKB - przekazał w komunikacie sztab byłego prezydenta USA, który ubiega się o reelekcję. Dodano, że rozmowa dotyczyła "wojny między Rosją a Ukrainą" oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie.

O tym rozmawiali Duda z Trumpem. Komunikat sztabu

O tym rozmawiali Duda z Trumpem. Komunikat sztabu

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku z byłym amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. - Spędziliśmy razem cztery wspaniałe lata. Być może będziemy musieli to powtórzyć - powiedział były prezydent USA, stojąc obok Andrzeja Dudy przed rozmową. - To było przyjacielskie spotkanie, w bardzo miłej atmosferze - oświadczył już po kolacji polski prezydent.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Źródło:
TVN24 PAP

Los bezwględnie potraktował Jacka Protasiewicza. Nie wszyscy są w stanie zmierzyć się z polityką w dobrym, pozytywnym stylu. To tragiczna historia - powiedział w TVN24 Grzegorz Schetyna, były szef Platformy Obywatelskiej, obecnie senator.

Schetyna o Protasiewiczu: Los jest bezwzględny. Nie poradził sobie

Schetyna o Protasiewiczu: Los jest bezwzględny. Nie poradził sobie

Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump jest w ogniu emocjonalnej kampanii wyborczej i będzie robił wszystko, żeby pokazać, że ostatnie cztery lata to było nieporozumienie - stwierdził w TVN24 Grzegorz Schetyna, senator KO. Jego zdaniem były prezydent "chce wracać do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi i światowymi", w tym z Andrzejem Dudą. Schetyna był też pytany o sprawę Pegasusa i listy, które prokuratura przesyła do osób, które miały być inwigilowane za pomocą tego systemu.

Schetyna: Trump chce wrócić do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi

Schetyna: Trump chce wrócić do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi

Źródło:
TVN24

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej planuje dziś przesłuchać byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W tym samym czasie były poseł ma się stawić w Prokuraturze Okręgowej.

Co zrobi Mariusz Kamiński? Wezwany do prokuratury i przed sejmową komisję śledczą

Co zrobi Mariusz Kamiński? Wezwany do prokuratury i przed sejmową komisję śledczą

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Nowym Jorku z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. W kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu. Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 18 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę parlament Szwajcarii w ramach walki z symbolami ekstremizmu zatwierdził wniosek o zakazanie nazistowskiego znaku ze swastyką. Rząd musi teraz opracować przepisy, które zabraniają noszenia, publicznego pokazywania lub rozpowszechniania symboli rasistowskich, brutalnych lub ekstremistycznych.

Szwajcarskie władze głosują za zakazem używania symboli nazistowskich

Szwajcarskie władze głosują za zakazem używania symboli nazistowskich

Źródło:
Reuters

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili zapowiedziała, że zawetuje ustawę o zagranicznych agentach, którą forsuje premier. Wzorowana na rosyjskiej ustawa przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 procent finansowania z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu

Prezydentka Gruzji zapowiada weto wobec ustawy o zagranicznych agentach

Prezydentka Gruzji zapowiada weto wobec ustawy o zagranicznych agentach

Źródło:
PAP

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed godziną 19 policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o zabójstwo, do którego doszło w Jagatowie - poinformowała pomorska policja. Jak dodano, "mężczyzna został odnaleziony na terenie powiatu gdańskiego".

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Źródło:
TVN24

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

Kanadyjskie i amerykańskie władze poinformowały w środę, że zatrzymały sześć osób, a trzy kolejne są poszukiwane w związku z kradzieżą złota i waluty o wartości 16 milionów dolarów, do której doszło na lotnisku w Toronto.

Ukradli z lotniska kontener ze złotem. Sześć osób w rękach policji

Ukradli z lotniska kontener ze złotem. Sześć osób w rękach policji

Źródło:
PAP

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

W środę wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu. W wyniku tego zdarzenia zmarł jeden z górników - przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza (PGG). Kilku innych pracowników, którzy ucierpieli w wypadku, przetransportowano do szpitali.

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Temperatura powietrza w czwartek rano spadła w części kraju poniżej zera stopni. Do Polski napływają zimne i wilgotne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Miejscami pada deszcz i deszcz ze śniegiem.

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Jak mistrzowie łakoci wprzody podarują, gdy kształtnie w obiecadło chłopięta wprawują. Obiecadło, czyli"? Na to pytanie za milion złotych odpowiadał w programie "Milionerzy" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Źródło:
Milionerzy TVN

To będzie emocjonująca druga tura wyborów na prezydenta Zgierza (woj. łódzkie). Zmierzą się ze sobą obecny włodarz Przemysław Staniszewski z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Łukaszem Wróblewskim. Gdyby urzędujący prezydent wygrał wybory, może mieć problem ze stworzeniem większości w radzie miasta. Z jego komitetu mandaty uzyskało tylko czterech radnych, z Prawa i Sprawiedliwości sześciu. Stabilną większość ma natomiast KO, która uzyskała 11 mandatów, a dwa Trzecia Droga.

Prezydent bez poparcia walczy z kandydatem KO. "Prędzej zjem swoje stare trampki, niż wejdę z nim w koalicję"

Prezydent bez poparcia walczy z kandydatem KO. "Prędzej zjem swoje stare trampki, niż wejdę z nim w koalicję"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

Escobar, nazwisko jednego z najbardziej znanych i wpływowych baronów narkotykowych w historii, nie może być zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - zadecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico