Polska

Debata o sytuacji kobiet w Polsce w PE w środę

Polska

Debacie sprzeciwia się większość polskich europarlamentarzystów
Debacie sprzeciwia się większość polskich europarlamentarzystówTVN 24 BiŚ
wideo 2/30

Parlament Europejski będzie debatował w środę w Strasburgu na temat sytuacji kobiet w Polsce - zdecydowali przedstawiciele frakcji w PE.

W Strasburgu odbyło się spotkanie sekretarzy frakcji PE, którzy uzgadniali harmonogram kolejnego posiedzenia tej instytucji na początku października.

Sprzeciw polskich parlamentarzystów

Porozumienie Liberałów i Demokratów (ALDE) oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) wspólnie zgłosiły pomysł przeprowadzenia debaty na temat sytuacji kobiet w Polsce. Ich propozycja jest związana z obywatelskim projektem zaostrzenia polskich przepisów o aborcji, który w zeszłym tygodniu Sejm skierował do prac w komisjach.

W środę wstępnie sekretarze frakcji zgodzili się na taką debatę i wpisali ją do kalendarza. W czwartek ta data została potwierdzona.

ALDE i S&D mają wspólnie 263 parlamentarzystów reprezentujących ponad 1/3 osób w zgromadzeniu liczącym 751 miejsc.

Tym razem debacie sprzeciwia się większość polskich europarlamentarzystów, nie tylko z Prawa i Sprawiedliwości, ale również z Platformy Obywatelskiej - poinformował korespondent TVN24.

Sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się w dniach 3-6 października.

Czarne Protesty w całej Polsce

Pod hasłem "Czarny Protest - Lista Hańby" w wielu miastach w Polsce demonstrowano w niedzielę 25 września przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Według organizującej protesty Partii Razem, Sejm głosowaniami nad zmianami dotyczącymi przerywania ciąży "pokazał, że ma w pogardzie prawa kobiet".

Projekt komitetu "Stop aborcji", przewidujący bezwzględny zakaz aborcji, Sejm skierował w piątek 23 września do dalszych prac w komisji. Posłowie odrzucili natomiast obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety".

Protesty odbywały się m.in. przed biurami poselskimi tych posłów, którzy głosowali za odrzuceniem projektu. Zgromadzenia odbyły się m.in. w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Olsztynie.

Demonstrowano także poza Polską - w Barcelonie, Nowym Jorku i Manchesterze. Kolejne protesty planowane są w sobotę i w poniedziałek, kiedy ma się odbyć strajk ostrzegawczy kobiet - "Czarny Poniedziałek".

Autor: mart//gak / Źródło: TVN 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Diliff / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości