Polska

Debata o rolnictwie: pasze dla świń, GMO, pieczarki i dopłaty

Polska

Aktualizacja:
Debata o rolnictwie
TVN24Debata o rolnictwie

Rolnictwo było tematem kolejnej debaty przedwyborczej w TVN24. Partie polityczne reprezentowali Kazimierz Plocke (PO), Wojciech Olejniczak (SLD), minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) i Wojciech Mojzesowicz (PJN). Debatę prowadził Grzegorz Miecugow. Poruszonymi tematami był między innym KRUS, kwestia dopłat z UE, przyszłości polskiego rolnictwa i GMO.

NAJLEPSZE FRAGMENTY DEBATY - ZOBACZ

RUNDA PIĄTA: Podsumowanie

RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIĄTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pierwszy podsumowuje Sawicki. Mówi jeszcze raz o GMO i ich wpływie na efektywność produkcji. - Sztuką nie jest wyprodukować, ale dobrze produkty sprzedać – powiedział. Zwrócił uwagę, jak ważna jest wspólna polityka rolna. Podkreślił, że trzeba dokonać reformy z ”polityki płatności na politykę konkurencyjną”.

Olejniczak w swoim podsumowaniu mówił o konieczności uporządkowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników, rozwoju wsi i inwestowania w infrastrukturę. Olejniczak zarzucił, że Wspólna Polityka Rolna jest porażką obecnego rządu.

Plocke podkreśla konieczność stworzenia jak najlepszych warunków rozwoju dla obszarów wiejskich, rolnictwa i rybołóstwa. Zwraca uwagę na przygotowanie odpowiednich warunków do produkcji zdrowej żywności, popiera konieczność uregulowania sprawy składek zdrowotnych dla rolników. Jego zdaniem negocjacje nad Wspólną Polityką Rolną okażą się korzystne dla Polski.

Mojzesowicz mówił, że PJN stawia na trzy rzeczy – politykę UE, kraju i przygotowanie rolników. Jego zdaniem należy zwiększyć dopłaty do paliwa i pamiętać o szkolnictwie na wsi. Ponadto stwierdził, że prezydencja UE została zmarnowana.

RUNDA CZWARTA: Pytania do kandydatów

RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA CZWARTA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie do Mojzesowicza o przyszłość polskiego rolnictwa. - Trzeba patrzyć w czym możemy być konkurencyjni w UE, głównie w odniesieniu do Niemiec, Francji, Holandii i Danii. Tam rolnicy mają większe dopłaty więc konkurencja na rynku unijnym jest zafałszowana. Trzeba wyrównać to wsparcie - mówił Mojzesowicz.

Pytanie do Plocke dlaczego Agencja Nieruchomości Rolnych jest w Ministerstwie Rolnictwa, a nie w Ministerstwie Skarbu: - Uważam, że to dobra sytuacja. Agencja pod kontrolą ministra rolnictwa realizuje określoną politykę. Udało się sprzedać nieruchomości za 7 miliardów złotych i zaoferować znaczne ilości gruntów na sprzedaż - zapewnił minister.

Pytanie do Olejniczaka, ile ludzie w przyszłości powinno pracować w rolnictwie: - Wejście do UE bardzo pozytywnie wpłynęło na polskie rolnictwo. Nastąpiła znaczna konsolidacja i rozwój gospodarstw. Trzeba dalej dbać o inwestycję i bezpieczeństwo socjalne rolników. Nie można sztucznie zmuszać rolników, żeby rezygnowali z gospodarstw i szukali innej pracy. Tak nie można. Musimy rozwijać to, w czym jesteśmy dobrzy. Na przykład w produkcji pieczarek jesteśmy liderem - nawoływał europoseł SLD.

Pytanie do Sawickiego o potrzebę istnienia Agencji Rynku Rolnego i o to ilu zatrudnionych jest tam członków PSL i ich rodzin: - Jestem zdziwiony tą ciągłą nagonką na nepotyzm w ARR. Były wyroki i media musiały przepraszać. Agencja musi istnieć, bo zajmuje się regulacją rynku i wspieraniem rolników. W przyszłości trzeba myśleć o zredukowaniu agencji, ale nie można tego robić szybko. ARR przestanie być potrzebna, gdy UE odejdzie od regulacji rolnictwa - uspokajał minister.

RUNDA TRZECIA: Pytania wzajemne kandydatów

RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA TRZECIA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Pytanie Plockego do Olejniczaka o minimalny dochód rolnika. Poseł SLD powiedział, że to rozwiązanie stosowane przez inne państwa UE. - Chodzi o to, żeby zapewnić rolnikom stabilizację w produkcji - dodał.

Pytanie Plockego do Mojzesowicza ws. pomysłu PJN by powstał tzw. fundusz katastrof. Jak będzie zasilany? - Ten projekt nie będzie dublował się z innymi, a będzie uruchamiany tylko w przypadkach klęsk żywiołowych - zapewniał członek PJN.

Pytanie Mojzesowicz do Plockego o ustawę obrotu ziemią. – To jest ustawa fundamentalna. Prace nad nią trwały cztery lata, ale chodzi o to, żeby państwo przygotowało odpowiedni tryb sprzedaży ziemi państwowej rolnikom – mówił polityk PO. Przekonywał, że rolnicy będą mogli na preferencyjnych warunkach kupować ziemię od państwa. - Nie mam obaw co do przyszłości tej ustawy - podsumował Plocke.

Mojzesowicz pyta Sawickiego o aferę dioksynową. – Polskie służby zachowały się tak, jak powinny. Badały mięso, badały towar – przekonywał Sawicki. Mówił także o ostatniej fali zatruć E coli. - Byłem jednym ministrem, który zwołał specjalne posiedzenie Rady Ministrów ws. zatruć E. coli. Dzięki temu rolnicy już dostają odszkodowania – dodał.

Pytanie Sawickiego do Mojzesowicza o lepszą alokację funduszy w programie obszarów wiejskich. - Wystąpiłem o większą kwotę mleczną, pan dziś z tego korzysta – bronił się poseł PJN, który był ministrem rolnictwa. - 10 proc. gospodarstw z tego korzysta - dodał. Mojzesowicz podkreślił, jak ważne jest obniżenie kosztów produkcji.

Sawicki pyta Olejniczaka o program wsparcia programu obszarów wiejskich i rent strukturaln przygotowane przez SLD. Zdaniem obecnego ministra rolnictwa, pomysł Sojuszu zablokował 7 mld złotych. W odpowiedzi europoseł SLD chwalił program i przekonuje, że renty są rolnikom potrzebne. - Patrzmy na rolnictwo szerzej - bronił projektu SLD Olejniczak.

Olejniczak pyta Plockego dlaczego podatnicy mają płacić za pomyłkę dotyczącą kontroli gospodarstw (wg UE ich koszt powinien wynosić 5 proc., wg prawa polskiego 10 proc.) - Te kontrole wynikają z określonych przepisów. Nie nękamy rolników – mówił polityk PO i zapewnił, że pomyłka została skorygowana.

Olejniczak pyta Sawickiego o ograniczenie programu żywnościowego dla najuboższych, w wyniku czego organizacje pozarządowe otrzymają o 250 milionów złotych mniej. Polityk PSL w odpowiedzi zapewniał, że program będzie kontynuowany, a Polska będzie przekonywać kraje popierające obniżkę do zmiany stanowiska.

RUNDA DRUGA: Pytania do polityków o dopłaty z UE

RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)
RUNDA DRUGA - Całość (TVN24)TVN24

Wojciech Olejniczak: - Polscy rolnicy nie dostaną z UE więcej niż obecnie. To wynika z dokumentów, które Panu daję.

Marek Sawicki: - Mi jest wstyd, że pan poseł pokazuje dokumenty, które są wyjściem do debaty [o dopłatach - red.], a nie końcem. Marnie je pan przeczytał.

Pytania o KRUS i ubezpieczenia rolników

Marek Sawicki: Jeśli reforma ma być zła i nie przemyślana, to lepiej tego nie ruszać, podobnie jak niepotrzebnie zreformowano ZUS. Poza tym nic nie trzeba uszczelniać, to jest mit - mówił minister.

Wojciech Mojzesowicz: Ludzi trzeba zachęcić do reform, czego obecny rząd nie robi. Dotychczas zwiększano tylko składki, ale nie samą emeryturę - stwierdził poseł PJN. Jego zdaniem 80 proc. gospodarstw w Polsce, które płacą na KRUS, nie może już płacić więcej. Można się natomiast zastanowić, czy dodatkowymi składkami nie obciążyć pozostałych. - Ci, co więcej zarabiają, powinni mieć większe składki, większe emerytury, większe świadczenia, to jest rzeczą normalną, od tego nie uciekamy - powiedział.

Wojciech Olejniczak: KRUS trzeba zreformować. Bez tego w przyszłości emerytury samych rolników będą bardzo niskie. Samo uszczelnianie systemu nie wystarczy. Od 2013 roku nie będzie rent strukturalnych dla rolników, czyli będzie kolejna grupa ludzi bez pomocy i trzeba o nich zadbać - mówił europoseł.

Kazimierz Plocke: Na problem KRUS trzeba patrzeć kompleksowo. Nam udało się przeprowadzić pierwszy krok, są większe składki dla rolników posiadający gospodarstwa od 50 do 300 hektarów. Chcemy dobrze przygotować kolejne etapy reformy. Przede wszystkim KRUS trzeba uszczelnić. Kończymy analizę sytuacji, w najbliższych miesiącach jesteśmy gotowi przedstawić propozycje nowych rozwiązań - zapewniał polityk PO.

RUNDA PIERWSZA: Pytanie o stosunek do żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)

RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)
RUNDA PIERWSZA - CAŁOŚĆ (TVN24)TVN24

Marek Sawicki z PSL podkreślał, że obecnie nie ma 100 procent pewności, czy żywność GMO jest bezpieczna. Z tego powodu jego zdaniem należy zakazać rozpowszechniania i produkowania żywności modyfikowanej genetycznie na terenie Unii. Sawicki przyznał, że żywność taka jest na rynku, ale coraz więcej państw od niej się odwraca. - My mamy bardzo dobre, bardzo zdrowe rolnictwo w oparciu o tradycyjne zarówno odmiany, jak i gatunki roślin i rasy zwierząt. Warto, aby ten naturalny dorobek ugruntować. Warto chronić to co krajowe, to co narodowe, co polskie - podkreślił.

Wojciech Olejniczak z SLD stwierdził, że ws. GMO nie można zachowywać się populistycznie. - Jeżeli chcielibyśmy zakazać korzystania z pasz modyfikowanych, polscy producenci straciliby konkurencyjność. Rolnicy by tego nie wytrzymali. Alternatywą jest stosowanie ogromnej ilości chemii. Dla mnie to niezrozumiałe – ocenił europoseł. Olejniczak dodał, że nie udowodniono, że GMO jest szkodliwe. - Też się tego obawiam, ale to kontrolujmy, a nie zakazujmy - podsumował polityk.

Kazimierz Plocke z PO również zwrócił uwagę, że nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość GMO, które i tak jest wykorzystywane w polskim rolnictwie. Jego zdaniem należy zastanowić się, jakie podjąć działania, żeby zwiększyć konkurencyjność sektora rolniczego. - Trzeba się zastanowić, skąd wziąć żywność, jeśli rośnie liczba ludności, a maleje powierzchnia hektarów pod uprawę. - Z tym trzeba się zmierzyć – powiedział.

Z kolei zdaniem Wojciecha Mojzesowicza z PJN, GMO byłoby sensownie wprowadzić, gdyby zwiększano wydajność upraw. - Dzisiaj potencjał żyta, pszenicy bez GMO jest wystarczający. Nie widzę konieczności wprowadzenia GMO – stwierdził.

Debata trwała 75 minut.

Już czwarta

Pierwsza debata z 2 września dotyczyła służby zdrowia i polityki społecznej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD), minister pracy Jolanta Fedak (PSL) i były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę poprowadziła dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Tydzień później - 9 września - odbyła się kolejna debata, która dotyczyła polityki zagranicznej. Na pytania Moniki Olejnik odpowiadali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, europosłowie Marek Siwiec z SLD, Jarosław Kalinowski z PSL oraz Paweł Kowal z PJN.

W miniony piątek 16 września goście Grzegorza Kajdanowicza rozmawiali o infrastrukturze i polityce regionalnej. W debacie uczestniczyli minister Elżbieta Bieńskowska, Elżbieta Jakubiak z PJN, Bogusław Liberadzki z SLD i Janusz Piechociński z PSL.

Piątkowe spotkanie było czwartym z cyklu sześciu debat, które mają odbyć się w ciągu pięciu tygodni. Poza służbą zdrowia, polityką społeczną i polityką zagraniczną, infrastrukturą i polityką regionalną oraz rolnictwem odbędzie się debata dotycząca gospodarki i stanu finansów publicznych. Ostatnia z debat będzie starciem liderów partyjnych.

Czytaj więcej o wyborach w raporcie ”Czas decyzji”

Część pierwsza debaty
Część pierwsza debatyTVN24
Część druga debaty
Część druga debaty

mn, nsz/iga//mat

Dziś debata o rolnictwie
Dziś debata o rolnictwieTVN24

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości