Polska

Debata do późna. 174 posłów w kolejce, by zapytać o Amber Gold.

Polska

Mularczyk: będziemy pytać o związki P. z pomorską PO
tvn24Mularczyk: będziemy pytać o związki P. z pomorską PO

Do zadawania pytań premierowi, prokuratorowi generalnemu i ministrom po debacie zgłosiło się aż 174 posłów. O co chcą pytać parlamentarzyści? - Na pewno o powiązania Marcina P. z pomorską PO i powody opieszałości państwa w reagowaniu na nieprawidłowości - mówił przed rozpoczęciem debaty Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski.

Jak mówił Mularczyk, wątków ws. Amber Gold jest mnóstwo. Najważniejszym jest według niego bierność państwa wobec przedsiębiorcy. - Jak Marcin P. mógł działać tak płynnie na Pomorzu, sponsorować tyle przedsięwzięć? Jakie są powiązania szefa Amber Gold z PO? Dlaczego nasze państwo zachowało się tak biernie, dlaczego jest to państwo słabe? - pytał Mularczyk.

Polityk Solidarnej Polski powiedział również, że PiS poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold, jeśli zostanie on uzupełniony o pytania dotyczące związku syna premiera Michała Tuska z OLT Express i samą firmę OLT. - Komisja jest niezbędna. Mam nadzieję, że premier nie zamiecie tej sprawy pod dywan - ocenił Mularczyk.

Beata Szydło: nie damy się zagadać
Beata Szydło: nie damy się zagadać tvn24

Beata Szydło, wiceprezes PiS, dodała, że premier Donald Tusk musi wyjaśnić wszystkie wątpliwości w sprawie Amber Gold i udowodnić, że nie było "parasola ochronnego" nad firmą. - Mam nadzieję, że nie będzie chciał zagadać Sejmu i rozmyć tej sprawy - powiedziała.

Ryszard Kalisz, który będzie występował w imieniu klubu SLD powiedział, że z jego strony mniej będzie pytań, a więcej analizy sytuacji prawnej i funkcjonowania organów władzy. - Wczorajszy zarzut i wniosek o aresztowanie dają asumpt do twierdzenia, że prokuratura działa pod życzenie opinii publicznej. Tak nie powinno być - powiedział.

Kalisz: prokuratura gra pod publiczkę
Kalisz: prokuratura gra pod publiczkętvn24

Pytania o rolę służb i prokuratora generalnego

Jakie jeszcze pytania mogą paść podczas debaty? Jak pisze "Rzeczpospolita", premier z pewnością będzie pytany o to, jaką wiedzę na temat działalności Amber Gold miała ABW. A jeśli wiedziała o nieprawidłowościach, dlaczego nie reagowała? Czy szef ABW Krzysztof Bondaryk informował premiera o podejrzeniach ws. Aber Gold, a jeśli tak, to kiedy i co mu przekazał? Czy ABW wiedziała, że syn premiera pracuje dla OLT Express? Co zrobiły w sprawie AG inne służby - CBA, policja, urząd skarbowy?

Zapewne padną również pytania o OLT Express - dlaczego linia została dopuszczona do funkcjonowania mimo że załogi latające samolotami firmy nie miały książeczek uprawniających do lot?

Posłowie będą chcieli też wiedzieć, jaka jest w sprawie odpowiedzialność Andrzeja Seremeta. Dlaczego nie powierzył śledztwa prokuraorom wyspecjalizowanym w sprawach gospodarczych? Kto zdecydował o tym, że śledztwo z zawiadomienia KNF toczyło się w prokuraturze rejonowej?

Debata ma potrwać około 8-9 godzin. Początek o godzinie 9.

Autor: jk//kdj / Źródło: TVN24, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości