Polska

Dbają o nasze dusze. Głosuj na ludzi kultury w plebiscycie "Ludzie Wolności"

Polska

Dbają o nasze dusze. Głosuj na ludzi kultury w plebiscycie "Ludzie Wolności"
Ludzie WolnościNominowani w kategorii "kultura"

Rafał Blechacz, Leszek Możdżer, Janusz Głowacki, Krystyna Janda i Agnieszka Holland - to nominowani w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności". W tvn24.pl prezentujemy sylwetki tych kandydatów. Do końca maja można oddawać głosy na swoich faworytów.

"Ludzie Wolności" to plebiscyt organizowany przez TVN oraz "Gazetę Wyborczą". Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Kapituła nagrody - z setek zgłoszeń - wyłoniła nominowanych w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, społeczeństwo, sport. Nominowani w kategorii "kultura" to ludzie, którzy mają na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia w promowaniu i rozwijaniu polskiej kultury. Ich działania zmieniają nie tylko nasze kino, teatr czy sztuki piękne, ale także najbliższe otoczenie każdego z nas.

1. Rafał Blechacz - pianista, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach pianistycznych. W 2006 r. otrzymał Paszport "Polityki". Występował w największych salach koncertowych całego świata. W 2006 r. podpisał wyłączny, pięcioletni kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon na trzy produkcje nagraniowe. Jest drugim w historii - po Krystianie Zimmermanie - Polakiem, związanym z tą ekskluzywną firmą fonograficzną.

2. Leszek Możdżer - wszechstronny pianista i kompozytor. Będąc członkiem zespołu "Miłość", współtworzył najciekawszy nurt jazzowy ostatnich lat - yass. Nagrywa z największymi gwiazdami jazzu.

Rafał Blechacz - pianista, zdobywca wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach pianistycznychArkadiusz Wojtasiewicz | Agencja Gazeta

Leszek Możdżer - wszechstronny pianista i kompozytorMichał Lepecki | Agencja Gazeta

3. Janusz Głowacki - polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków (angielski, chiński, czeski, estoński, francuski, hiszpański, koreański, niemiecki, rosyjski, serbski, słowacki, węgierski). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor książek: "Antygona w Nowym Jorku", "Czwarta siostra", "Z głowy", "Jak być kochanym", "Good night, Dżerzi", "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".

Janusz Głowacki - polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonistaAlbert Zawada | Agencja Gazeta

4. Krystyna Janda - aktorka-ikona, a w III RP także założycielka i szefowa najpopularniejszego prywatnego polskiego teatru, na którego scenie doskonale wyważa sztukę wysoką i popularną.
 W wolnej Polsce pokazała, jak można wykorzystać wolność dla tworzenia kultury i - nie oglądając się na przeszkody - dać coś ważnego wszystkim, właśnie w dziedzinie kultury. Wyjście jej teatru na ulice Warszawy to pomysł, który przybliża kulturę wszystkim i udowadnia, że mamy zakorzenioną potrzebę uczestniczenia w kulturze.

Krystyna Janda - aktorka-ikona, a w III RP także założycielka i szefowa najpopularniejszego prywatnego polskiego teatruAlbert Zawada | Agencja Gazeta

5. Agnieszka Holland - reżyserka i scenarzystka, która w latach 70. współtworzyła nurt kina moralnego niepokoju, od lat 80. tworzy ważne filmy na Zachodzie, a w ostatniej dekadzie walnie przyczyniła się do odnowy serialu jako ambitnego gatunku telewizyjnego w Ameryce i Europie. Przyczyniła się do promowania polskiej kultury za granicą, a także do zwiększenia świadomości historycznej Polaków, za sprawą wyreżyserowanych przez siebie filmów.

Agnieszka Holland - reżyserka i scenarzystka, która w latach 70. współtworzyła nurt kina moralnego niepokojuMateusz Skwarczek | Agencja Gazeta

Głosowanie trwa

Aby zagłosować na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod nr 7122 (koszt 1,23 zł) zawierający numer, który znajduje się przy nazwisku nominowanej osoby. Głosy oddawać można do 31 maja. Zobacz warunki udziału w głosowaniu.

Finał akcji wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

POZNAJ NOMINOWANYCH W INNYCH KATEGORIACH

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

09.05.2014 | Ludzie Wolności: znamy już nominowanych
09.05.2014 | Ludzie Wolności: znamy już nominowanychFakty TVN

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Agencja Gazeta

Raporty:
Pozostałe wiadomości