"Data wyborów ustalona zgodnie z kalendarzem Komorowskiego. Ta władza jest nieprzyzwoita"

Błaszczak krytycznie o dacie wyborów
Błaszczak krytycznie o dacie wyborów
tvn24
tvn24Błaszczak krytycznie o dacie wyborów

- Neutralną datą byłby 17 maja. (Data) 10 maja podporządkowana jest kalendarzowi obecnego prezydenta - tak szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skomentował ogłoszony przez Radosława Sikorskiego termin wyborów prezydenckich.

Radosław Sikorski powiedział, że to suwerenna decyzja marszałka Sejmu. Krytycznie do tej decyzji odniósł się szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.

- Neutralną datą byłby 17 maja - powiedział i dodał, że marszałek Sikorski nie potrafił odpowiedzieć dlaczego nie wybrał tej daty. Jego zdaniem data 10 maja jest podporządkowana kalendarzowi obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Wypada po uroczystościach, które mają być organizowane 8 maja na Westerplatte dodał.

Jak stwierdził, "ta władza jest nieprzyzwoita" i dodał, że marszałek się przeliczy. - W II turze, które prawdopodobnie odbędą się 24 maja, wygra Andrzej Duda - dodał.

Kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

Kiedy zaprzysiężenie?

Ważność wyborów stwierdza Sąd Najwyższy. Ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą.

W dniu złożenia przysięgi (ostatnim dniu kadencji poprzednika) rozpoczyna się kadencja nowo wybranego prezydenta i jednocześnie kończy urzędowanie prezydent ustępujący.

Kadencja prezydenta trwa pięć lat i może być on ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Aby zgłosić kandydata na prezydenta, potrzebne jest poparcie co najmniej 100 tys. obywateli.

Długa lista kandydatów

Do tej pory chęć kandydowania w wyborach prezydenckich zadeklarowało ośmioro kandydatów: Adam Jarubas (PSL), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (kandydat nowo powstałej partii KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Anna Grodzka (Zieloni), Adam Słomka (Niezłomni) oraz publicysta i reżyser Grzegorz Braun.

Bronisław Komorowski jeszcze nie zadeklarował zamiaru ubiegania się o reelekcję. Mówił, że decyzję w sprawie startu w wyborach będzie chciał przedstawić dopiero po ogłoszeniu ich terminu. Obecnie sondaże dają urzędującemu prezydentowi szansę na zwycięstwo już w pierwszej turze.

Prawdopodobnie w przyszły piątek Rada Krajowa PO udzieli swojego poparcia Komorowskiemu. Prezydent dostał już zaproszenie na posiedzenie.

Autor: js/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości