Polska

Dalajlama spotkał się z Lechem Kaczyńskim

Polska

Aktualizacja:
 
PAPDalajlama u prezydenta

Prawie 30 minut trwało spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Dalajlamą. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że rozmowa miała charakter prywatny.

Nieoczekiwane spotkanie z prezydentem rozpoczęło się o 17.10. 11 minut później PAP poinformował, że prezydent spotkał się z dalajlamą. Kancelaria Prezydenta poinformowała tvn24.pl, że spotkanie zakończyło się przed godziną 17:40 i trwało prawie pół godziny.

Wizyta w pałacu to kolejny punkt wizyty Dalajlamy w Polsce. Wcześniej duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedził już Gdańsk (jako noblista był jednym z uczestników uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla), Kraków oraz Wrocław.

Czas na parlament

W czwartek z kolei Dalajlama odwiedzi parlament i spotka się z marszałkami Sejmu - Bronisławem Komorowskim i Senatu - Bogdanem Borusewiczem oraz z parlamentarzystami. Kolejnym punktem wizyty Dalajlamy XIV w Warszawie będzie spotkanie z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz i władzami miasta oraz wykład dla mieszkańców stolicy pt. "Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie". W tym spotkaniu weźmie udział ok. pięciu tysięcy osób. Swój pobyt w Polsce Dalajlama XIV zakończy w piątek rano.

Dalajlama XIV Tenzin Gjaco jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w północno-wschodnim Tybecie. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie Dalajlamy XIII. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV. Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości