Polska

Dają nam dużo radości. Głosuj na sportowców w plebiscycie "Ludzie Wolności"

Polska

"Ludzie Wolności" w polskim sporcie
tvn24Nominowani w kategorii "sport"

Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Agnieszka Radwańska, Robert Korzeniowski i Renata Mauer-Różańska - to nominowani w kategorii "sport" w plebiscycie "Ludzie Wolności". W tvn24.pl prezentujemy sylwetki kandydatów. Do końca maja można oddawać głosy na swoich faworytów.

"Ludzie Wolności" to plebiscyt organizowany przez TVN oraz "Gazetę Wyborczą". Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Kapituła nagrody - z setek zgłoszeń - wyłoniła nominowanych w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, społeczeństwo, sport. Nominowani w kategorii "sport" to ludzie, dzięki którym Polacy coraz chętniej zajmują się tą ważną dziedziną naszego życia. Nie chodzi nam wyłącznie o wybitnych zawodników, choć oczywiście ich z plebiscytu nie wykluczamy. Ważna jest dla nas pasja, zaangażowanie i chęć zmiany na lepsze w tej sferze. Nominowani są:

1. Adam Małysz - skoczek narciarski z Wisły. Cztery razy stawał na olimpijskim podium, cztery razy zdobywał tytuł indywidualnego mistrza świata, również czterokrotnie sięgnął po Puchar Świata (w tym trzy razy z rzędu). Triumfator Turnieju Czterech Skoczni.

Dwadzieścia razy zdobywał tytuł zimowego i osiemnaście razy letniego Mistrza Polski w skokach narciarskich. Polaków oglądających jego dokonania faktycznie połączyła solidarność w dopingowaniu. Ludzie zbliżyli się do siebie. A dzięki jego sukcesom rozbudowana została baza i zaplecze dla skoków narciarskich w Polsce. Być może dzięki temu też mamy teraz Kamila Stocha.

2. Justyna Kowalczyk - biegaczka narciarska. Mistrzyni olimpijska w biegu na 10 km stylem klasycznym z Soczi, również złota medalistka z Vancouver. Posiadaczka kilku tytułów mistrzyni świata oraz czterech z rzędu Kryształowych Kul.

Adam Małysz - skoczek narciarski z WisłyŁukasz Giza | Agencja Gazeta

Startując już kilkanaście lat zdobyła wiele medali na mistrzostwach świata i igrzyskach, co przyczyniło się do rozsławienia Polski na świecie. Wykazała w ostatnich latach niezwykły hart ducha w sporcie, który uwielbia i kocha. Tym samym dostarczyła wiele emocji i radości wszystkim kibicom. 3. Agnieszka Radwańska - tenisistka, finalistka wielkoszlemowego Wimbledonu 2012 w singlu, wiceliderka i najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę w historii rankingu WTA Tour (obecnie 3. miejsce). Zwyciężczyni trzynastu turniejów WTA w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej.

Justyna Kowalczyk - biegaczka narciarskaMichał Łepecki | Agencja Gazeta

Triumfatorka dwóch juniorskich turniejów wielkoszlemowych Wimbledon 2005 i French Open 2006. Reprezentantka kraju w Pucharze Federacji oraz na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie i Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie, na których była chorążym. Jest drugą Polką w historii (po Jadwidze Jędrzejowskiej w 1937), która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu (Wimbledon 2012) oraz do półfinału turnieju wielkoszlemowego w deblu (Australian Open 2010 oraz US Open 2011). Jest także drugą osobą z Polski w erze open (po Wojciechu Fibaku w 1977), która osiągnęła pierwszą dziesiątkę rankingu.

Agnieszka Radwańska - tenisistka, finalistka wielkoszlemowego Wimbledonu 2012 w singlu, wiceliderka i najwyżej notowana zawodniczka reprezentująca Polskę w historii rankingu WTA Przemek Wierzchowski | Agencja Gazeta

4. Robert Korzeniowski - chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i świata. Jest pierwszym człowiekiem w historii chodu sportowego, który zdobył medale na trzech igrzyskach z rzędu, a także pierwszym, który wygrał rywalizację na 20 i 50 km podczas jednych igrzysk. Czterokrotny mistrz olimpijski (1996, 2000 - dwukrotnie, 2004).

Trzykrotnie zdobył też mistrzostwo świata w chodzie na 50 kilometrów (1997, 2001 i 2003), wielokrotnie był mistrzem i rekordzistą Polski w tej dyscyplinie. Dwukrotnie sięgał także po mistrzostwo Europy (1998, 2002). Mistrzowski wynik z Paryża z grudnia 2006 był rekordem świata.

Za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego kolejno Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1996 roku, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2004 oraz złotym medalem francuskiego ministerstwa Jeunesse et Sport.

Robert Korzeniowski - lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i świataKuba Atys | Agencja Gazeta

5. Renata Mauer-Różańska - specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu sportowego z trzech postaw. Dzięki zwycięstwu w Sydney została najbardziej utytułowanym polskim strzelcem w historii. Na koncie oprócz dwóch złotych i jednego brązowego medalu olimpijskiego ma też między innymi dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw świata.

Renata Mauer-Różańska - specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postawŁukasz Giza | Agencja Gazeta

Głosowanie trwa

Aby zagłosować na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod nr 7122 (koszt 1,23 zł) zawierający numer, który znajduje się przy nazwisku nominowanej osoby. Głosy oddawać można do 31 maja. Zobacz warunki udziału w głosowaniu.

Finał akcji wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

POZNAJ NOMINOWANYCH W INNYCH KATEGORIACH

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

09.05.2014 | Ludzie Wolności: znamy już nominowanych
09.05.2014 | Ludzie Wolności: znamy już nominowanychFakty TVN

Autor: MAC//rzw/iwan / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Agencja Gazeta

Raporty:
Pozostałe wiadomości