Czyje interesy finansują SKOK-i?

W sieci
W sieci
tvn24
tvn24SKOK-i wspierają m.in. prawicowe media

Finansowanie prawicowych mediów i inicjatyw - m.in. tym zajmują się SKOK-i, które stworzył senator Grzegorz Bierecki. Reporter "Czarno na Białym" sprawdził, kto korzysta na inwestycjach Kas.

Od czasów, kiedy w latach 90. senator Bierecki tworzył pierwsze SKOK-i, system Kas rozrósł się, tworząc nawet własną firmę odpowiedzialną za marketing. Tak powstała spółka Apella. W jej radzie nadzorczej zasiada senator Bierecki. Miała być wydawcą tytułów związanych z "Gazetą Polską".

Ostatecznie jednak tak się nie stało, ale wywodząca się ze SKOK-ów Apella stała się udziałowcem innej spółki - Fratrii. Jest ona wydawcą prawicowego tygodnia "W sieci", "Gazety Bankowej" czy portalu wpolityce.pl. Apella zaangażowała się także w lokalne media. Stała się wydawcą "Tygodnika Podlaskiego". Gazeta jest bezpłatna i miała wyraźny wkład w promowanie Dariusza Stefaniuka, kandydata PiS w wyborach samorządowych (był związany ze SKOK-ami). Wygrał on wybory i został prezydentem Białej-Podlaskiej.

W zamian za poparcie, Stefaniuk, jak pisała "Gazeta Wyborcza", miał nakazać prezesom miejskich spółek podpisanie umów z kancelarią, której wspólnikami są ludzie powiązani ze SKOK-ami.

Kłopotliwa znajomość

Dla wielu polityków znajomość z szefami jednej z największych Kas - SKOK-u Wołomin - jest dziś bardzo kłopotliwa. Wszystko z powodu poważnych zarzutów: m.in. wyłudzenia kredytów na prawie pół miliarda złotych i zlecenia pobicia człowieka, jakie ciążą na szefach tej Kasy.

Skok na kasę
Skok na kasętvn24

Kulisy upadku SKOK-u Wołomin bada prokuratora, z kolei sejmowa podkomisja wyjaśnia kulisy zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego ustawy nakładającej na SKOK-i nadzór KNF.

W swojej sprawie?
W swojej sprawie?tvn24

Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości