TVN24 | Polska

Niedzielski o stanie nadzwyczajnym i godzinie policyjnej: bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze

TVN24 | Polska

Autor:
mart
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Niedzielski o stanie nadzwyczajnym i godzinie policyjnej: bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze
Niedzielski o stanie nadzwyczajnym i godzinie policyjnej: bierzemy pod uwagę wszystkie scenariuszeTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski o stanie nadzwyczajnym i godzinie policyjnej: bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze

Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę - mówił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w RMF FM o możliwość wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego bądź godziny policyjnej. - Jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze - przyznał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na antenie RMF FM, że liczba zachorowań na COVID-19 wskazuje na to, że stan jest krytyczny. - Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, patrząc i na statystki, i na regulacje, że to już nie jest ten czas, kiedy trzeba sobie udowadniać, jak obejść regulacje, bo to jest narażanie bezpieczeństwa swojego i najbliższych - podkreślił.

"Będziemy musieli rozważyć takie scenariusze"

Niedzielski został zapytany, czy dotychczasowe obostrzenia nie są za słabe i w związku z tym należy wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny. - Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane u nas w Polsce i zagranicą, to jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu - mówił szef resortu zdrowia. - Regulacyjnie my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę - dodał.

Przekazał, że "rząd bierze wszystkie scenariusze pod uwagę, te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne".

Dopytywany, czy rozważane jest wprowadzenie godziny policyjnej w czasie Świąt Wielkanocnych, Niedzielski odpowiedział: "jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, w tym okresie okołoświątecznym, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze".

Trudna sytuacja na Śląsku

Szef MZ zwracał uwagę, że obecnie bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku.

- Przygotowujemy specjalne plany ewentualnej relokacji tamtejszych pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do tych regionów, gdzie są jeszcze dostępne łóżka szpitalne. Tutaj prace logistyczne i przygotowania trwają pełną parą - poinformował minister.

"Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy"

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych wpisie ocenił, że sytuacja jest trudna. "Państwo polskie rzuciło wszystkie środki, siły i odwody do ratowania zdrowia i życia Polaków. Ponieśliśmy olbrzymie koszty w wielu dziedzinach. Zjednoczmy się w tym kluczowym momencie i wspomóżmy wysiłki wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo" - napisał.

"Rok temu jako broń mieliśmy wyłącznie dyscyplinę i solidarność - dziś stoi za nami także nauka" - podkreślił. "Z każdą podaną dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń. Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy. Zostańmy w domach" - zaapelował Morawiecki.

Obostrzenia w całej Polsce

Minister poinformował też, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 31 757 zakażeń koronawirusem. Dodał, że to o pięć tysięcy więcej niż tydzień temu.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie od 27 marca do 9 kwietnia.

Lista nowych obostrzeń:

- zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni), - zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych, - placówki handlowe, targ, poczta: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych, - obiekty kultu religijnego: maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa, - zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie, - zamknięte przedszkola i żłobki, opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej), - działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Niedzielski: średni poziom zachorowań w Polsce osiągnął już wartość około 24,5 tysiąca
Niedzielski: średni poziom zachorowań w Polsce osiągnął już wartość około 24,5 tysiąca TVN24

Minister przekazał, że nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:

- nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych, - zamknięte hotele, - zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna, - zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Autor:mart

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości