Czy Szwedzi mają włos Kopernika?

Polska

TVN24Szwedzcy naukowcy badają szczątki prawdopodobnie Mikołaja Kopernika

W Szwecji istnieje materiał genetyczny pochodzący od Mikołaja Kopernika. Najprawdopodobniej został znaleziony w jednej z ksiąg genialnego astronoma, zrabowanych we Fromborku podczas potopu szwedzkiego.

Uczeni ze Szwecji jeszcze w październiku zakończą badania tajemniczego materiału genetycznego. Zostanie on porównany z DNA czaszki znalezionej trzy lata temu w katedrze we Fromborku - informuje dziennik "Polska".

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Uppsali są bliscy potwierdzenia, że znaleziony niedawno materiał genetyczny i próbki pobrane z czaszki należą do Mikołaja Kopernika.

- Rzeczywiście pojawił się nowy ślad. Wyniki badań będą znane najprawdopodobniej jeszcze w październiku – potwierdza prof. Jerzy Gąssowski, szef grupy archeologów, która odnalazła czaszkę.

Czaszkę wydobyto spod katedry we Fromborku TVN24

Jednocześnie nie chce ujawnić, co znaleźli Szwedzi, ale zapewnia jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż badany materiał należy do Kopernika. O tym ma świadczyć fakt, że został znaleziony wśród książek należących do astronoma, które zostały zrabowane z Fromborka w czasie potopu szwedzkiego.

Włos czy naskórek?

Według nieoficjalnych źródeł, w rękach naukowców mogły znaleźć się pojedyncze włosy lub fragmenty naskórka, z których możliwe jest odczytanie kodu DNA.

Jeśli badane próbki będą identyczne to nie będzie już wątpliwości, że odkryty w 2005 roku szkielet to szczątki Kopernika.

Gąssowski zaprzeczył, że przedmiotem badania był rękopis astronoma z plamami krwi. Takie informacje przedstawiały ponad rok temu polskie media. - W Uppsali nigdy nie było żadnego rękopisu poplamionego krwią astronoma, te sensacje to zwykła kaczka dziennikarska. Nawet gdyby taki zakrwawiony manuskrypt istniał, to zbadanie tych plam byłoby równoznaczne z koniecznością zniszczenia go. A to nie wchodzi w grę – tłumaczy profesor.

Blizna i nos Kopernika

O tym, że czaszka wydobyta spod podłogi katedry we Fromborku może należeć do Kopernika przemawia kilka faktów. Badacze ocenili, że szczątki należały do mężczyzny, który zmarł w wieku 70 lat, a tyle Kopernik miał w chwili śmierci. Zrobiona następnie rekonstrukcja twarzy potwierdziła, że zmarły, podobnie jak Kopernik, miał bliznę nad lewym okiem oraz skrzywiony nos.

Źródło: Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24