Polska

Czy strajkujący mogą dostać wynagrodzenia? "To by wymagało dodatkowych porozumień"

Polska

Czy strajkujący nauczyciele dostaną wynagrodzenia? Mecenas Krzykowski wyjaśnia
Czy strajkujący nauczyciele dostaną wynagrodzenia? Mecenas Krzykowski wyjaśniatvn24
wideo 2/35

Generalnie wynagrodzenie za czas strajku nie przysługuje. Ale to nie oznacza, że nie jest możliwe przyznanie osobom, które strajkowały, na przykład rekompensat - wyjaśniał w TVN24 mecenas Paweł Krzykowski. Wskazywał, że wypłacenie rekompensat "wymagałoby dodatkowych porozumień".

W czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że prezydium związku podjęło decyzję o zawieszeniu strajku od 27 kwietnia.

Taką samą decyzję podjęło prezydium Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata".

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI >

Wypłacanie wynagrodzeń strajkującym "wymagałoby dodatkowych porozumień"

Mecenas Paweł Krzykowski w sobotę w TVN24 odpowiadał na pytanie, czy nauczycielom należy się wynagrodzenie za czas, w którym strajkowali.

- Generalnie wynagrodzenie za czas strajku nie przysługuje. To jest podstawowy problem osób, które strajkowały. Ale to nie oznacza, że nie jest możliwe przyznanie osobom, które strajkowały na przykład rekompensat - powiedział prawnik.

Wskazywał jednak, że "to by wymagało dodatkowych porozumień pomiędzy tymi podmiotami, które są stronami sporu zbiorowego".

- Nam się wydaje, że stroną jest z jednej strony rząd, a po drugiej stronie ogólnopolskie organizacje związkowe. Z perspektywy prawnej wygląda to trochę inaczej - wyjaśnił Krzykowski. - Ten spór z punktu widzenia prawa dotyczy de facto z jednej strony nauczycieli i organizacji związkowej, która ich reprezentuje, a z drugiej strony - pracodawcy, czyli danej szkoły. Żeby mogły być wypłacone rekompensaty, musiałoby dojść do porozumień na linii dyrektor szkoły i organizacja związkowa, która działa w danej szkole - tłumaczył.

"Z perspektywy prawa pracy takie porozumienia są dopuszczalne"

Prawnik zwrócił uwagę, że "dyrektorzy z jednej strony muszą się kierować dobrem swoich pracowników, ale dyrektorów ogranicza również dyscyplina finansów publicznych".

- W momencie, gdyby zawierali takie porozumienia, muszą pamiętać o ogólnie rozumianej dyscyplinie budżetowej, bo oni odpowiadają za finanse danej szkoły - podkreślił Krzykowski.

Zaznaczył, że "z perspektywy prawa pracy takie porozumienia są dopuszczalne w ramach strajków".

- Zarówno po zakończeniu strajku, jak i w jego trakcie, bo musimy pamiętać, że ten strajk de facto trwa. Doszło do jego zawieszenia, ale spór zbiorowy trwa - dodał mecenas.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MECENASEM KRZYKOWSKIM:

Cała rozmowa z mecenasem Pawłem Krzykowskim
Cała rozmowa z mecenasem Pawłem Krzykowskimtvn24

Autor: ads//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości