Czy publikować wyrok TK? Polacy mówią, co powinien zrobić rząd

Polska

TVN 24Według 22 proc. Polaków PiS nie powinno publikować wyroku TK z 9 marca

Większość badanych Polaków uważa, że Prawo i Sprawiedliwość powinno zastosować się do zaleceń Komisji Weneckiej i opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego - to wyniki sondażu Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24.

Respondentom zadano pytanie: "Czy według Pana(i) Prawo i Sprawiedliwość powinno zastosować się do zaleceń Komisji Weneckiej i opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca dotyczący zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym?"

22 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie", natomiast za publikacją opowiedziało się 66 proc. badanych. Pozostali - 12 proc. - wybrali wariant "nie wiem/trudno powiedzieć".

W zeszłym miesiącu liczba osób, które chcą publikacji wyroku, była o 1 punkt procentowy niższa. Liczba przeciwników publikacji w marcu była zaś o 2 punkty procentowe wyższa niż obecnie.

"Brak wiedzy dużej części społeczeństwa"

O komentarz do wyników poproszeni zostali w czwartek goście programu "Tak jest".

Zdaniem posła PiS, Marka Asta, pytanie w sondażu zostało "źle postawione". - PiS jest partią polityczną, która zasiada w parlamencie, a wyroki TK wykonuje Sejm, rząd. W tym wypadku, jeżeli pytanie dotyczyło kwestii publikacji TK, to oczywiście będą one publikowane, jeżeli będą miały walor wyroku - powiedział. - Myślę, że to brak odpowiedniej wiedzy dużej części społeczeństwa na temat tych niuansów prawnych - dodał.

- Zawsze PiS na każde pytanie, szczególnie dotyczące TK, odwołuje się do tego, że przecież to społeczeństwo wybrało PiS i to PiS będzie decydować o tym, co się dzieje - odpowiedział poseł PO, Jakub Rutnicki. - To jest też jasna wola narodu. To są badania: 66 proc. polskich obywateli chce tego, żeby wyrok został opublikowany - dodał.

"Pracujemy nad propozycjami wyjścia z kryzysu"

Zdaniem Rutnickiego PiS ma "szanse zawrócić z tej drogi, ale widać, że tutaj nie ma takiej możliwości". - Pan poseł bardzo się stara, żeby jednak te 66 proc. obywateli zdyskredytować - stwierdził Rutnicki. - Pracujemy nad propozycjami wyjścia z kryzysu wokół TK. Będziemy dyskutowali również z opozycją na temat rozwiązań legislacyjnych. Bez tych rozwiązań legislacyjnych wygląda na to, że nie da się doprowadzić do wznowienia prac TK w taki sposób, aby TK działał w zgodzie z konstytucją i ustawą o TK - podsumował Ast.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Millward Brown SA w dniach 27-28 kwietnia 2016 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1000.

Autor: mart / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24