Dworczyk: premier przedstawi rozwiązanie w prawie, które pozwoli na zdawanie matur

Polska

Dworczyk: premier przedłoży Radzie Ministrów projekt noweli prawa oświatowego w sprawie maturtvn24
wideo 2/36

Premier Mateusz Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, "równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do Marszałka Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić projekt na szybką ścieżkę legislacyjną".

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego (OMKS) - zrzeszającego między innymi strajkujących nauczycieli nienależących do związków zawodowych - poinformowali we wtorek, że komitet podjął decyzję o przeprowadzeniu klasyfikacji maturzystów, jednak z niektórych miast, m.in. Łodzi, Poznania i Wrocławia, nadeszły sygnały o tym, że nauczyciele nie podzielają takiego stanowiska. W związku z tym część z nich nie chce klasyfikować uczniów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował jedynie we wtorek wieczorem, że decyzja o klasyfikowaniu "należy do rad pedagogicznych", a dalszy komunikat w sprawie strajku zapowiedział na kolejne dni.

Dworczyk: o godzinie 15 premier przedłoży projekt

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w rozmowie z TVN24 w środę powiedział, że "premier (Mateusz -red.) Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości".

- Dziś o (godz. - red.) 15 na Radzie Ministrów pan premier przedłoży propozycję zmian legislacyjnych. Równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do marszałków Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić na szybką ścieżkę legislacyjną projekt, który dzisiaj po Radzie Ministrów trafi do parlamentu - dodał.

Dworczyk zaznaczył, że wierzy, że "Sejm i Senat przychylą się do prośby Mateusza Morawieckiego, ponieważ dla nas, parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, sprawa uczniów, dobro młodzieży jest najistotniejsze i najważniejsze jest to, żeby w tym momencie uczniowie mogli przystąpić do egzaminów maturalnych".

- Potem oczywiście musimy rozmawiać o zmianie całego systemu, o nowej umowie społecznej, natomiast dzisiaj musimy skoncentrować się na przeprowadzeniu matur - dodał, odnosząc się do kwestii zapowiedzianych na 26 kwietnia przez premiera obrad "okrągłego stołu oświatowego".

"Rada Ministrów zacznie się nietypowo"

Dworczyk dopytywany o szczegóły rządowego projektu odpowiedział, że "o tym rozwiązaniu szczegółowo opowie sam premier".

- Rada Ministrów zacznie się nietypowo. Jej pierwsza część, czy pierwsze minuty, będą dostępne dla mediów i tam pan premier Morawiecki przedstawi szczegóły tego rozwiązania - powiedział.

Szef kancelarii premiera zaznaczył, że "najistotniejsze jest to, żeby ten proces egzaminacyjny i potem możliwość wstąpienia na studia dla wszystkich uczniów w tym roku, były dostępne". - Te informacje, które płyną od niektórych związkowców, od niektórych strajkujących są na tyle niepokojące, że wczoraj premier ostatecznie podjął decyzję o zmianach legislacyjnych - dodał, odnosząc się do kwestii zagrożenia w zwoływaniu rad pedagogicznych, które dopuściłyby uczniów do przystąpienia do egzaminu dojrzałości.

Jego zdaniem "uczniowie nie mogą być zakładnikami żadnego związku, uczniowie nie mogą być zakładnikami żadnej grupy zawodowej". - Szanujemy prawo nauczycieli do strajku, natomiast w momencie, kiedy ten protest ogranicza prawa młodzieży w dostępie do egzaminów maturalnych, to państwo musi tutaj wkroczyć w sposób zdecydowany i decyzja pana premiera jest właśnie odpowiedzią na tę sytuację - podkreślił Dworczyk.

Karczewski: będzie dodatkowe posiedzenie Senatu

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w środę przekazał, że będzie miało miejsce dodatkowe posiedzenie Senatu w sprawie rządowego projektu.

- Oczywiście, że Senat będzie gotowy do pilnych prac w sprawie tej ustawy - zadeklarował. Karczewski zastrzegł jednocześnie, że nie wie, czy dodatkowe posiedzenie odbędzie się w czwartek, czy w piątek.

Autor: akr/adso / Źródło: PAP, TVN24

Raporty: