Polska

Czy masoni rządzą Polską? A może światem?

Polska

Aktualizacja:
Kim są masoni?
TVN24Kim są masoni?

Szef Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik w ostatnim liście do wiernych ostrzegał przed masonami, którzy atakują Kościół. Ale kim tak naprawdę są wolnomularze? Ilu ich jest? Czy trzeba się ich obawiać?

W filmach świat masonerii jest bardzo mroczny - tajne symbole, spotkania, obrzędy - w tym orgie seksualne ku czci szatana. W rzeczywistości jest o wiele spokojniej. Jak opowiada mason Wojciech Giełżynski, uczestnicy spotkań rozmawiają o polityce i ważnych sprawach społecznych.

Współtworzyli konstytucję?

Masoneria, jako stowarzyszenie, pochodzi od średniowiecznych budowniczych - architektów, czyli ludzi wykształconych. Jej największa aktywność to okres oświecenia aż do końca XIX wieku. - Konstytucja 3 maja była przez członków masonerii głównie organizowana, i rewolucja francuska też - twierdzi Giełżyński.

Teraz we Francji masonów jest niecałe 200 tysięcy. W USA - kolejne kilkaset tys. Według historyka prof. Tadeusza Cegielskiego w Polsce masonów jest niewielu - ok. 800.

Autor jednego z filmów w internecie przekonuje, że symbole masońskie są wszędzie - we fladze amerykańskiej, w logo NASA. A masoni rządzą światem.

Kościół a masoni

Przed zagrożeniem ze strony masonów ostrzega arcybiskup Józef Michalik, szef Konferencji Episkopatu Polski. W swoim ostatnim liście do wiernych napisał: - Planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie.

- Kościół był głównym konkurentem, masonów cechowała wielka wrogość, ale to z czasem się zmieniło. Po soborze watykańskim drugim było wiele form dialogu - tłumaczy o. Maciej Zięba.

Kościół był głównym konkurentem, masonów cechowała wielka wrogość, ale to z czasem się zmieniło. Po soborze watykańskim drugim było wiele form dialogu. o. Maciej Zięba

Palikot masonem? "Bzdura"

Zapytaliśmy polityków, kim dla nich są masoni. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk zbyt wiele mówić nie chce. Uważa, że to temat na dziennikarskie śledztwo i wskazuje, że więcej w tej sprawie może powiedzieć Janusz Palikot. Palikot odpowiada na naszego smsa, że masonem nie jest. - Bzdura! Nie jestem i nie byłem! - napisał polityk.

Na masonerii nie zna się też rzecznik PiS Adam Hofman. - Nie komentuję wypowiedzi hierarchów Kościoła - mówi tylko.

Co z tymi masonami?

W teorii spiskowej, im bardziej ktoś zaprzecza, tym więcej jest wątpliwości. Może więc masoni opanowali już polski rząd i potajemnie nami sterują? - Pierwsze słyszę - odpowiada Cezary Grabarczyk z PO.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości