Czy Baltic Pipe jest bezpieczny? Bando: ochrona takiej infrastruktury to obowiązek każdego państwa

Autor:
ads\mtom
Źródło:
TVN24
Bando: obowiązkiem każdego państwa jest ochrona infrastruktury strategicznej
Bando: obowiązkiem każdego państwa jest ochrona infrastruktury strategicznejTVN24
wideo 2/4
TVN24Bando: obowiązkiem każdego państwa jest ochrona infrastruktury strategicznej

Obowiązkiem każdego państwa jest ochrona infrastruktury strategicznej - podkreślał w TVN24 były prezes Urząd Regulacji Energetyki Maciej Bando. Mówił o nowo otwartym gazociągu Baltic Pipe w kontekście wycieków z Nord Stream 1 i 2. Zaznaczył jednak, że ochrona infrastruktury "to też kwestia na przykład Cieśnin Duńskich, bo tam jeden zatopiony statek blokuje cały dopływ do Morza Bałtyckiego".

W czwartek gościem Agaty Adamek w programie "Jeden na jeden" był Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, ekspert rynku energetycznego. Był między innymi pytany o to, czy w kontekście wycieków z Nord Stream 1 i 2 powinniśmy szczególnie skupić się na ochronie strategicznej infrastruktury, w tym nowo otwartego gazociągu Baltic Pipe.

- Oczywiście. Ochrona infrastruktury strategicznej, krytycznej, jest obowiązkiem każdego państwa lub zespołu państw, takiego jak Unia Europejska. To jest ochrona rurociągów, ale też chociażby kabla elektroenergetycznego, którym jesteśmy połączeni ze Szwecją i który jest bardzo pomocny dla polskiego rynku energii elektrycznej - wskazywał Bando.

- Żadne państwo nie powie, jak chroni. Ale chciałbym móc powiedzieć, że ochrona (Baltic Pipe - red.) jest wystarczająca. Nie wiem, jak to jest chronione - zaznaczył ekspert.

Dodał, że "to jest kwestia nie tylko rurociągów i kabli". - To też kwestia na przykład Cieśnin Duńskich. Tam jeden zatopiony statek blokuje cały dopływ do Morza Bałtyckiego chociażby metanowców, które tak chętnie witamy w Świnoujściu - mówił.

Autor:ads\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości