Cztery godziny nocnych rozmów. Wciąż bez przełomu w Centrum Zdrowia Dziecka

Polska

Pielęgniarki strajkują od 24 majatvn24
wideo 2/32

Mimo usilnych prac, jeszcze nie udało nam się podpisać porozumienia - poinformował w nocy z wtorku na środę przedstawiciel Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Centrum Zdrowia Dziecka. Jak dodał, ma nadzieję, iż porozumienie takie zostanie podpisane w środę. Rozmowy mają być wznowione o godz. 10.

Negocjacje dyrekcji ze strajkującymi pielęgniarkami – jak podał Piotr Pawłowski, doradca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Centrum Zdrowia Dziecka - wznowiono po raz kolejny we wtorek, po godz. 23.00, a przerwano ok. godz. 3.00 w nocy. - Dzisiaj obie strony z racji późnej pory stwierdziły, że dalsze rozmowy są bezcelowe – powiedział. Nie wytłumaczył natomiast, jak doszło do ponownego spotkania stron. Pawłowski zaznaczył, że nawiązanie bezpośrednich rozmów na miejscu – w Centrum Zdrowia Dziecka – nie oznacza, że strony wcześniej "nie dyskutowały ze sobą w jakiś inny sposób, na przykład zdalnie".

- Wieczorem siedliśmy z dyrekcją do jednego stołu rokowań, ale intensywne prace trwały od już od wizyty ministra zdrowia – wyjaśnił. Konstanty Radziwiłł przyjechał do CZD około południa. Prawnik poinformował, że w rozmowie z przedstawicielami dyrekcji została poruszona m.in. tematyka płac. - Analizowaliśmy też, czy spór ma być zakończony czy też zawieszony. I jeśli tak, to na jaki czas – skomentował. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące porozumienia zostaną przedstawione w środę. - Na pewno będzie tak, że porozumienie zostanie poddane referendum wewnątrzzakładowemu. To załoga musi ostatecznie rozstrzygnąć, czy umowa między stronami ma wejść w życie czy też nie – mówił Pawłowski. - Zarząd związku zdecydował, że ostateczny głos w tej kwestii należy właśnie do pielęgniarek. Być może uda nam się ograniczyć do referendum, ale daliśmy sobie też czas na analizę wszystkich postanowień – podkreślił. Pytany, czy bliżej jest zawarcia porozumienia czy zawieszenia strajku w aktualnej formie, odpowiedział, że "zawieszenie strajku zależy od podpisania porozumienia". - Porozumienie zawiera jednak postanowienia, które przewidują, że będziemy się cyklicznie spotykać celem omówienia problemów kadrowych w CZD – zaznaczył.

Czego domagają się pielęgniarki?

We wtorek wieczorem przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska mówiła dziennikarzom, że ma nadzieję, iż Dzień Dziecka w Instytucie zakończy się porozumieniem. Jak dodała, strajkujące są gotowe do rozmów w każdej chwili, o ile te będą konkretne i skupione na realizowaniu postulatów, a nie na omawianiu ich.

Strajk w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa od 24 maja. Pielęgniarki, które odeszły od łóżek pacjentów, domagają się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej. Alarmują, że jest ich za mało, by zapewnić bezpieczeństwo i właściwą opiekę pacjentom. Podkreślają, że z powodu niskich zarobków CZD nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla pielęgniarek. Ostatnie negocjacje strajkujących z dyrekcją przerwano w niedzielę wieczorem. Od tamtej pory w sprawie interweniował m.in. minister zdrowia, który spotkał się z pielęgniarkami we wtorek; premier Beata Szydło, która we wtorek rozmawiała z ministrem na temat sytuacji w CZD, podkreślała, że liczy na szybkie porozumienie. Sytuacja w CZD była także tematem wtorkowego posiedzenia komisji zdrowia.

Autor: kg//tka / Źródło: PAP