Polska

Częściowa prohibicja po zatruciach w Czechach

Polska

Aktualizacja:
GIS wprowadził zakaz sprzedaży wysokoprocentowych trunków z Czech
tvn24Alkohol szkodzi. Podrabiany szczególnie

Ministerstwo Zdrowia przestrzega przed konsumpcją jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Czech, a Główny Inspektor Sanitarny wprowadził zakaz sprzedaży wysokoprocentowych trunków wyrabianych w Czechach. W ostatnich dniach z powodu zatrucia alkoholem metylowym zmarło tam 19 osób, a dziesiątki trafiły do szpitali.

- Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu w obrocie mocnych alkoholi pochodzących z Republiki Czeskiej. Ta decyzja jest podyktowana oczywiście sytuacją w Czechach. Ciągle nie ma pewności, że wszystkie źródła skażonego alkoholu zostały wykryte. To oznacza, że te alkohole pozostaną w hurtowniach, sklepach, restauracjach, natomiast nie będą mogły być oferowane konsumentowi dopóki cała ta sprawa nie zostanie do końca wyjaśniona. Dopóki nie będzie wiadomo, że każda butelka zawiera alkohol etylowy, a nie metylowy - wyjaśnił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar.

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Zdrowia, zaleca się powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej. "Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu, jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne" - ostrzega resort.

Przypomina też, że władze czeskie w piątek 14 września 2012 roku wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego.

GIS wprowadził częściową prohibicję
GIS wprowadził częściową prohibicjętvn24

Zakaz sprzedaży alkoholu z Czech

Ministerstwo informuje też, że Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina. "W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami" - przestrzega resort zdrowia.

19 ofiar metanolu

W Czechach z powodu zatrucia metylem zmarło już 19 osób. W dwunastu szpitalach przebywa 50 pacjentów, ale zatruć jest coraz więcej. Są to ludzie z różnych środowisk społecznych: bezdomni, pracownicy fizyczni, lekarze, nauczyciele i menedżerowie, co wskazuje na wiele źródeł zatruć. Kilkanaście osób znajduje się w stanie krytycznym.

Metanol, który znajdował się w wódkach, jest niezwykle trującą substancją, której spożycie zaledwie 8-10 g powoduje ślepotę. Większa dawka powoduje śmierć.

Autor: jk,ktom\mtom,gak / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości