Polska

Część rodzin nie chce ekshumacji. Prezydent: decyduje prokuratura

Polska

Prezydent: ekshumacje to decyzja prokuratury, takie są przepisy
tvn24Prezydent o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej

W sprawach takich jak ekshumacja decyduje prokuratura - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda. Te przepisy obowiązują od bardzo dawna, w wielu sprawach najróżniejszych, gdy były wątpliwości, dokonywano ekshumacji, żeby ustalić prawdę - zaznaczył.

Prezydent, który w środę przebywał w Sulejówku, był pytany o konferencję Prokuratury Krajowej dotyczącą aktualnego stanu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, w tym planowanych ekshumacji ofiar. - W takich sprawach decyduje prokuratura. Te przepisy obowiązują od bardzo dawna. W wielu sprawach najróżniejszych, gdy były wątpliwości, dokonywano ekshumacji po to, by móc w jak najlepszy sposób wyjaśnić sprawę i zebrać jak najwięcej dowodów tak, żeby ustalić prawdę. To jest rzeczywiście bardzo przykra sytuacja, bo nie było ku temu warunków politycznych również - powiedział Andrzej Duda.

Najpierw ekshumacja prezydenta

Wiceprokurator generalny Marek Pasionek poinformował w środę, że ekshumacje zaczną się w przyszłym tygodniu na Wawelu od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jako funkcjonariusze państwa jesteśmy zobligowani przepisami do tego, by sięgnąć po wszystkie dowody, ale tylko i wyłącznie po to, aby dojść do prawdy - powiedział Pasionek. Odnosząc się do potrzeby przeprowadzenia ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, Pasionek zaznaczył, że "rozumie słowa oburzenia, jakie się podnoszą", ale - jak dodał - kilka lat temu, gdy przeprowadzono pierwsze ekshumacje "dyskusja nie miała takiej temperatury, a argumenty były te same".

List rodzin

Rodziny 17 ofiar katastrofy smoleńskiej przesłały do prezydenta Andrzeja Dudy list z apelem o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich - poinformowała w środę Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął 10 kwietnia 2010 r. Pod listem podpisało się 238 członków rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Jarosława Florczaka, Artura Francuza, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa.

Autor: mw/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości