"Jadą tam, skąd wszyscy uciekają". W Sejmie wspomniano zmarłych strażaków ochotników

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Posłowie w Sejmie wspomnieli strażaków, którzy zginęli w wypadku w Czernikowie
Posłowie w Sejmie wspomnieli strażaków, którzy zginęli w wypadku w CzernikowieTVN24
wideo 2/5
TVN24Minuta ciszy w Sejmie dla strażaków, którzy zginęli w wypadku

Posłowie na posiedzeniu Sejmu wspomnieli zmarłych strażaków ochotników z Czernikowa. Ofiarami wypadku są strażaczka Ewelina i strażak Jan. Kobieta była z zawodu ratownikiem medycznym, a mężczyzna pracował w Urzędzie Gminy jako konserwator. Zginęli rano, jadąc do pożaru, ich wóz zderzył się z tirem. "Pęka serce, kiedy giną ci, którzy swoją pracą i służbą nieśli pomoc i poświęcali się dla innych" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Do wypadku doszło w czwartek wcześnie rano w Czernikowie koło Torunia. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w tym mieście jechali w trybie alarmowym do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Liciszewy. Ich samochód gaśniczy zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego młoda koleżanka. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni. Przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nasz kolega i nasza koleżanka stracili życie, jadąc ratować życie innym"

Strażaczka, która zginęła, była też ratowniczką medyczną, która pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. Drugą z ofiar jest 62-letni strażak OSP Jan, który pracował w Urzędzie Gminy jako konserwator.

Wspomnienie strażaków w Sejmie

W czwartek, w czasie trzeciego dnia posiedzenia Sejmu, posłowie uczcili pamięć strażaków ochotników z Czernikowa.

- Wszyscy doskonale wiemy, że strażacy i druhowie ochotnicy jadą tam, skąd wszyscy uciekają. Dzisiaj rano zdarzył się tragiczny wypadek - mówiła na sali obrad posłanka Urszula Nowogórska (Koalicja Polska), która wnioskowała o minutę ciszy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Posłowie uczcili tragiczną śmierć strażaków ochotników z Czernikowa, którzy zginęli na służbieSejm RP

Prezydent: serce pęka, gdy giną ci, którzy nieśli pomoc

Kondolencje rodzinom ofiar złożył prezydent Andrzej Duda. "Pęka serce, kiedy giną Ci, którzy swoją pracą i służbą nieśli pomoc i poświęcali się dla innych" - napisał. Złożył przy tym kondolencje rodzinom i bliskim druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Czernikowo.

Wyrazy współczucia bliskim dwojga druhów złożył również szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Pragnę wyrazić głębokie wyrazy współczucia dla Rodzin dwojga druhów OSP Czernikowo, którzy zginęli dziś w wypadku samochodowym. Jechali, by nieść pomoc innym. Sami zapłacili najwyższą cenę" - napisał. "Będziemy o nich pamiętać" - zapewnił.

Kondolencje złożyli też komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak i prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak. Wójt Czernikowa Tomasz Krasicki po śmierci dwojga strażaków OSP ogłosił żałobę gminną. Ich pamięć minutą ciszy w czwartek uczciła sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych na posiedzeniu, podczas którego kontynuowała prace nad rządowym projektem ustawy o OSP.

Wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażakówTVN24

Przyczyny wypadku ustala policja, pracująca pod nadzorem prokuratora.

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sejm RP

Pozostałe wiadomości