Polska

"Czas decyzji: debata". Tak wyglądało starcie polityków

Polska

"Czas decyzji: debata" w TVN24tvn24
wideo 2/24

"Czas decyzji: debata" już za nami. Przedstawiciele pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi najważniejszych dla Polek i Polaków kwestii. Wygłosili też krótkie podsumowania. Debatę w rozmowie z Konradem Piaseckim podsumowali później dr Anna Materska-Sosnowska, Łukasz Warzecha, Andrzej Stankiewicz i prof. Antoni Dudek.

21:48

Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy.

21:48

Warzecha: PiS na pewno zwycięży, bardziej prawdopodobne rządy samodzielne, niż jakiś inny układ

21:46

Dudek: Gdyby Platforma i PiS szły łeb w łeb, to wtedy sprawa Banasia byłaby przełomowa.

21:41

Materska-Sosnowska: Moim zdaniem jedna afera się przykleiła do PiS-u - to były nagrody dla ministrów.

21:37

Dudek: Sprawa Banasia najbardziej PiS-owi zaszkodziła.

Po debacie dziennikarze o sprawie Banasiatvn24
21:34

Dudek: Niższa frekwencja służy Platformie, wyższa PiS-owi.

Materska-Sosnowska: To jest nieprawda.

21:28

Materska-Sosnowska: Ludzie są zmęczeni praworządnością, a to, co wywołuje emocje to pieniądze.

21:27

Dudek: Opozycja jest jak maratończyk, który źle obliczył siły. Skala nieprzewidzenia, że można nie wygrać w maju, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, doprowadziła do wewnętrznego szoku.

21:24

Warzecha: Kampania w wykonaniu Platformy jest fatalna.

21:21

Stankiewicz: PiS ma kilka elementów, które mu sprzyjają, m.in. ma bardzo silny program socjalny.

21:19

Stankiewicz: Kaczyński nie myśli w kategoriach lat 10 czy 15.

21:18

Dudek: Prawo i Sprawiedliwość będzie robiło wszystko, żeby utrzymać tę atmosferę do maja, żeby doprowadzić Andrzeja Dudę do reelekcji i później pojawi się zasadnicze pytanie czy ściemniamy dalej. Jeżeli będzie ściemniał, to się skończy gigantycznym zderzeniem czołowym.

21:12

Warzecha: Horała mówił do swoich wyborców, on nie mówił do lekarzy. Lekarze to nie jest elektorat PiS-u, po tym jak zostali potraktowani w tej kadencji.

21:11

Materska-Sosnowska: Nikt nie powiedział o tym, jak pogorszyło się w onkologii i kardiologii, całe programy padają.

21:09

Materska-Sosnowska: Oni wszyscy byli bardzo sprawni i bardzo merytoryczni.

21:08

Stankiewicz: Nikt nie przedstawił żadnego pomysłu, który dawałby szansę na poprawę sytuacji w służbie zdrowia.

21:07

Stankiewicz: Nikt z nich nie ma żadnego pomysłu na służbę zdrowia.

21:07

Warzecha: Pani poseł Leszczyna podjęła pewne ryzyko, atakując w kwestiach afer Prawo i Sprawiedliwość, bo jednak bagaż Platformy Obywatelskiej też był niemały.

21:02

Dudek: Udział Kidawy-Błońskiej w debacie mógł ją wzmocnić.

21:01

Stankiewicz: Może Kidawa-Błońska bała się takiej debaty?

21:01

Materska-Sosnowska: Izabela Leszczyna była naprawdę dobra, a nie jest politykiem z pierwszego frontu

20:59

Stankiewicz: Horała może powiedzieć wszystko, jego przełożenie na władzę jest ograniczone. Dlaczego nie było Kidawy-Błońskiej?

20:56

Stankiewicz: Każdy z tych uczestników będzie miał swoje zadania i swoje cele. Kluczowe jest to, jak wypadł Kosiniak-Kamysz. On wypadł dobrze. I to jest jedyny lider, który nie unika debat. On walczy o być albo nie być swojej własnej formacji.

20:55

Stankiewicz: Poza Kosiniakiem-Kamyszem i Zandbergiem nie mieliśmy tu liderów. My nie wiemy jaki wpływ będzie miał Horała na to, co się będzie działo po wyborach.

20:53

Warzecha: Horała wypadł całkiem przyzwoicie.

20:51

Materska-Sosnowska: To była bardzo dobra debata. Zaskoczyły mnie słowa posła Marcina Horały. Badania pokazują, że około 30 procent widzów TVN głosuje na PiS. Obrażanie TVN-u jest dosyć wątpliwe. Tak jakby telewidzowie telewizji publicznej byli lepszymi. Dzielenie niepotrzebne.

Podsumowanie debaty. "Czas decyzji" w TVN24tvn24
20:50

"Czas decyzji: debata" w TVN24 dobiegła końca. Dziękujemy.

Zapraszamy na komentarze po debacie. Gośćmi Konrada Piaseckiego są dr Anna Materska-Sosnowska, Łukasz Warzecha, Andrzej Stankiewicz i prof. Antoni Dudek.

20:48

Bosak: Jesteśmy siłą konserwatywną, uważamy, że w Sejmie potrzebni są ludzi ideowi. Mamy najniższą średnią wieku na naszych listach. Jeżeli chcą państwo politycznej zmiany, wybierajcie państwo Konfederację. Powiedzcie państwo wszystkim, że istnieje taka lista, bo nie mieliśmy równych szans we wszystkich mediach na przedstawienie swojego programu.

Bosak: Jesteśmy siłą konserwatywną, uważamy, że w Sejmie potrzebni są ludzi ideowitvn24
20:47

Kosiniak-Kamysz: Panie pośle Horała, proszę nie rozpaczać. Dla Polski trzeba iść na wybory. Proszę was, moi rodacy nie traćcie wiary. Głos oddany na PSL będzie najcenniejszy.

Kosiniak-Kamysz: Dla Polski trzeba iść na wyborytvn24
20:45

Horała: Zobaczyliście dzisiaj wielką koalicję antyPiS. Te wszystkie słowa są nieważne. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy żyje wam się lepiej niż cztery lata temu. Nie spoczywamy na laurach.

Horała: Zobaczyliście dzisiaj wielką koalicję antyPiStvn24
20:44

Leszczyna: Dzisiaj chcę powiedzieć - to jest ten moment. Możecie podnieść dumnie głowy i iść na wybory. Polska to jest nasza wspólna ojczyzna i wielkim naszym zadaniem jest to, żebyśmy po wyborach czuli się w tym domu wszyscy jak u siebie.

20:43

Zandberg: Stoimy przed ważnym wyborem. Możemy skręcić w lewo i zacząć budować państwo dobrobytu. Jeśli to, co mówimy jest państwu bliskie, powiedzcie rodzinie, znajomym, że warto iść na wybory i warto zagłosować na Lewicę.

Zandberg: Stoimy przed ważnym wyboremtvn24
20:42

PODSUMOWANIE DEBATY

20:42

Bosak: Wzajemnie wyciągają państwo sobie afery.

20:40

Zandberg: Ja bym chciał przestać słyszeć "przez ostatnie osiem lat", "a Platforma Obywatelska to...", tak samo jak chciałbym przestać słyszeć "a PiS to..."

20:39

Horała: Nie mówimy o panu Sławomirze Neumannie, nie mówimy o panu Stanisławie Gawłowskim, nie mówimy o aferach Platformy Obywatelskiej. PiS narzuca dużo wyższy standard. Gdyby jakikolwiek zarzut wobec Banasia się potwierdził, będą wyciągnięte konsekwencje. Będą potrzebne zmiany prawne, bo szef NIK jest nieodwoływalny, ale przeprowadzimy to.

20:38

Leszczyna: Trzeba będzie odbudować zaufanie do wielu instytucji państwa. Minister Banaś jest człowiekiem, który przyznał, że popełnił oszustwo podatkowe, a wszyscy widzieliśmy komu wynajął swoją kamienicę.

Leszczyna: Trzeba będzie odbudować zaufanie do wielu instytucji państwatvn24
20:37

Czy zasoby węgla się kończą, jak mówiła Izabela Leszczyna? Czy słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza, że Polska sprowadziła 20 mln węgla z zagranicy, są prawdziwe? Sprawdził Konkret24.

20:37

Zandberg: W sprawie pana Banasia w dosyć oczywisty sposób zawiodło państwo i służby. Mamy służby tak nieudolne, że nie są w stanie zorientować się, że Banaś ma powiązania takie, jakie ma. Druga sprawa jest taka, że służby o tym wiedziały, ale politycy uznali, że to nie jest problem. PiS wstydzi się powiedzieć, jaka była w tej sprawie prawda.

20:36

20:35

Kosiniak-Kamysz: Nie można wybierać złych ludzi i myśleć, że dokonają dobrych rzeczy. Trzeba zmienić system, żeby można było odwołać posła w trakcie kadencji. Trzeba dać więcej kontroli społecznej. Nie da się zmienić instytucji, bez zmiany odpowiedzialności.

20:35

Pytanie 2. Jak odbudować zaufanie do NIK? Co zrobić, żeby politycy byli porządnie sprawdzani?

20:32

Zandberg do Horały: Za pana Banasia powinniście się wstydzić.

20:32

Leszczyna: Uchwalimy akt odnowy demokracji, przywrócimy konstytucyjną zasadę, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Minister Marian Banaś to właściwie symbol tej władzy. Jak jesteś z drużyny PiS-u, to zostaniesz ministrem finansów, prezesem NIK-u. To jest świat PiS-owskiej niepraworządności.

Leszczyna: Uchwalimy akt odnowy demokracjitvn24
20:30

Bosak: Jesteśmy zwolennikami poważnej dyskusji o nowej konstytucji.

Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestiitvn24
20:29

Kosiniak-Kamysz: Trzeba doprowadzić do rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Polacy chcą zreformować sądownictwo, ale nie chcą więcej polityki w wymiarze sprawiedliwości. Za waszych rządów sprawiedliwość wyszła z sali sądowej.

20:29

Zandberg: Powinniśmy przywrócić Polskę na ścieżkę praworządności. Pan się ośmiesza mówiąc, że nie podnieśliście ręki na konstytucję. Możecie się bać tego, że Lewica wraca do parlamentu. Nam ręka nie zadrży.

Zandberg: Powinniśmy przywrócić Polskę na ścieżkę praworządnościtvn24
20:27

Riposta. Horała: Słyszymy o łamaniu konstytucji, a zero przywołania żadnego artykułu konstytucji. Konstytucję trzeba czytać i znać, a nie nosić na koszulkach.

20:26

Kosiniak-Kamysz: konstytucji nie trzeba codziennie nosić ze sobą, trzeba jej przestrzegać.

Kosiniak-Kamysz: konstytucji nie trzeba codziennie nosić ze sobą, trzeba jej przestrzegać tvn24
20:26

Riposta. Leszczyna: Poseł Horała kompletnie nie rozumie konstytucji i nie wie czym jest łamanie konstytucji. TK uznał, że jest coś niezgodne z konstytucją, a wy wyroku nie uznaliście.

20:25

Horała: Nie doszło do naruszenia prawa. Ci sędziowie byli wybrani zgodnie z prawem. To pytanie do naszych poprzedników.

Horała: Nie doszło do naruszenia prawatvn24
20:25

Pytanie. Czy po ewentualnej zmianie władzy sędziowie, co do których wyboru są wątpliwości prawne nadal będą w TK?

20:24

Część czwarta - PRAWORZĄDNOŚĆ

20:23

Zandberg: Ja zdaje się jestem jedynym uczestnikiem, który odpowie na zadane pytanie. Powinniśmy wyjść z węgla do 2035 roku. Trzeba wyjść z węgla odpowiedzialnie, tak jak proponuje Lewica.

20:23

Konkret24 sprawdził wypowiedzi uczestników debaty dotyczące m.in. limitów przyjęć na studia lekarskie czy podniesienia poziomu alarmu antysmogowego.

20:21

Leszczyna: Na naszych listach są przedstawiciele partii Zieloni. Węgiel w Polsce się kończy. Nie można narażać górników na to, że będą w kopalni zostawać na zawsze. Nie wolno otwierać nowych kopalń.

20:20

Bosak: Konfederacja nie zajmuje się snuciem wizji, tylko mówieniem prawdy. 80 procent naszej energii pochodzi z węgla, wszyscy, którzy się na tym znają, wiedzą, że nie da się od tego odejść w narzucanych terminach. Jesteśmy zwolennikami przejścia w kierunku energii atomowej.

20:19

Kosiniak-Kamysz: My mówimy o miksie energetycznym. Dzisiaj najbardziej realne jest przejście w 50 procentach w 2030 roku. Za rządów PiS-u proponuje się nowe kopalnie odkrywkowe, to tworzy lej depresyjny.

20:17

Horała: Sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczynamy wielki program morskiej energetyki wiatrowej. Ale węgiel to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego. Odejście od węgla musi się odbywać w sposób naturalny.

20:17

Pytanie 2. Czy węgiel przestał być "czarnym złotem"? Kiedy raz na zawsze od niego odejdziemy?

20:16

Debata trwa, a Konkret24 sprawdza dane, które wymieniają politycy.

20:15

Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestii. Program czyste powietrze to jest kropla w morzu potrzeb. Nie myślicie jak spowodować impuls rynkowy, żeby ludzie sami chcieli wymienić piece.

Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestiitvn24
20:13

Kosiniak-Kamysz: Musimy przejść na zieloną stronę mocy. Ja nie chcę, żeby moja córka chodziła w maseczce antysmogowej, bo inaczej nie będzie można w Polsce oddychać. Wymiana pieców? Tak jest. Jak wymienimy piec, to też nie wolno Polaków zostawić samych sobie.

Kosiniak-Kamysz: Musimy przejść na zieloną stronę mocytvn24
20:12

Riposta. Kosiniak-Kamysz: trzeba w pierwszej kolejności za walkę ze smogiem podziękować aktywistom.

20:11

Leszczyna: Mieliśmy dawniej ministrów ochrony środowiska, dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiska. Mieliśmy prezesa Kujdę, który przekazał środki na wymianę pieców do Torunia.

Leszczyna: dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiskatvn24
20:10

Riposta. Horała: PiS to nie tylko program czysta energia, to również zaostrzenie norm na paliwa stałe.

20:09

Riposta. Leszczyna do PiS: Zniszczyliście farmy wiatrakowe, podstawy do rozproszonej energetyki, nie potraficie nawet zrealizować programu czyste powietrze.

20:09

Riposta. Zandberg: Skala tych programów, które realizujecie jest zbyt mała wobec potrzeb.

20:08

Horała: Nasi poprzednicy mieli taką metodę - nie chcesz mieć temperatury to zbij termometr. PiS uruchomił program czyste powietrze. Nie zostawimy Polaków samych z tym problemem. PiS jest pierwszą partią, która coś naprawdę w tej sprawie robi.

Horała: PiS uruchomił program "Czyste powietrze"tvn24
20:07

Zandberg:To, co proponuje Lewica to jest wielki program wymiany pieców, finansowany z budżetu centralnego. Tutaj muszą pójść poważne pieniądze, bo zagrożenie jest poważne. Musimy zacząć traktować się poważnie. Nie jest tak, że Polacy mają płuca ze stali.

Zandberg: To, co proponuje Lewica to jest wielki program wymiany piecówtvn24
20:07

Pytanie. Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

20:05

Część trzecia - KLIMAT I EKOLOGIA

20:05

Riposta. Leszczyna: To nie jest atak antyPiS-owców, to jest dyskusja ludzi, którzy szanują głos ekspertów, wrażliwość i oczekiwania ludzi i ogromną potrzebę posiadania dzieci.

20:04

Riposta. Kosiniak-Kamysz: Poseł Horała ma jakąś obsesję - widzi wszędzie antyPiS. Obłudne jest to, że mówicie o etyce, nie zmieniając ustawy aborcyjnej.

20:03

Horała: Trwa atak na PiS. Jeżeli mówimy o in vitro, to Prawo i Sprawiedliwość daje wolność. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że PiS uczyniło z polityki rodzinnej rdzeń swojego programu.

Horała: Trwa atak na PiS. Jeżeli mówimy o in vitro, to Prawo i Sprawiedliwość daje wolność
20:02

Kosiniak-Kamysz: Urodziła nam się w tym roku Zosia, to jest największa radość. Dla wszystkich par, które nie mogą mieć dzieci, in vitro powinno być finansowane. Rząd PiS-u jest w tym obłudny. Rząd PiS pozbawił finansowania in vitro tych, których na to nie stać. Demografia musi się poprawić. Program 500 plus tego jak widać nie zmienił.

Kosiniak-Kamysz: Dla wszystkich par, które nie mogą mieć dzieci, in vitro powinno być finansowanetvn24
20:01

Riposta. Bosak do Horały: To nie jest atak na PiS, to merytoryczna krytyka.

20:01

Zandberg: In vitro powinno być finansowane z budżetu państwa. Problemów demograficznych nie rozwiąże samo finansowanie in vitro. Są strasznie wysokie koszty mieszkań. Młodzi ludzie nie decydują się na dzieci, bo nie mają pewności, że będą mieli dach nad głową.

Zandberg: In vitro powinno być finansowane z budżetu państwatvn24
19:58

Leszczyna: Jesteśmy za finansowaniem metody in vitro. W imieniu Koalicji Obywatelskiej deklaruję również to, że wszystko to, co zostało dane, nie zostanie odebrane. Czy wy w PiS-ie w ogóle słuchacie kobiet? Dlaczego cztery inne ugrupowania wystawiły mężczyzn?

Leszczyna: Jesteśmy za finansowaniem metody in vitrotvn24
19:57
Bosak: Nie jesteśmy zwolennikami finansowania metody in vitro z budżetu państwatvn24

Bosak: Nie jesteśmy zwolennikami finansowania metody in vitro z budżetu państwa.

19:57

Pytanie 2. Co zrobić, aby zwiększyć dzietność ? Co dalej z in vitro?

19:56

Riposta. Kosiniak-Kamysz: Platforma Obywatelska to tak skomplikowanie odpowiada, że niewiele z tego można zrozumieć. Płaca minimalna musi być uzgadniania w dialogu społecznym.

19:55

Zandberg: To jest moment, w którym można odpowiedzialnie podnieść płacę minimalną. Lewica proponuje 2700 złotych. Ale takie decyzje trzeba podejmować w każdym roku w oparciu o dane z każdego roku.

19:54

Leszczyna: To nie Jarosław Kaczyński ma wychodzić i mówić ile płaca minimalna ma wynosić. Płaca minimalna ma stanowić 50 procent średniego wynagrodzenia. Najmniej zarabiający zyskują, ale nie kosztem pracodawcy.

19:53

Riposta. Horała: dziesiątki miliardów nie wyciekają do mafii VAT-owskiej.

19:52

Riposta. Bosak: To jest niebywałe, że poseł Horała próbuje tu odgrywać rolę wolnorynkowca.

19:51

Horała: Rząd PiS znacząco obniżył podatki. Podnieśliśmy koszty uzyskania przychodu. Płaca minimalna? Chcemy, żeby Polacy więcej zarabiali. Mamy cały pakiet propozycji dla przedsiębiorców, żeby to nie zaszkodziło gospodarce.

19:50

Kosiniak-Kamysz: Minimalne wynagrodzenie musi rosnąć. Dzisiaj rządzący łatwą ręką chcą podpisać rozporządzenie, ale nie zapłaci za to rząd PiS, zapłacą za to, ci którzy tworzą miejsca pracy. W Polsce kwota wolna od podatku jest niższa niż w Maroko, Tajlandii. Kwota wolna od podatku 8 tysięcy od razu i to jest wtedy rząd, który zostawia Polakom ich pieniądze.

19:49

Bosak: Założenie, że w ciągu dwóch lat da się podnieść płacę minimalną o 500 zł to jest absurd, to zabije małych przedsiębiorców. To wypychanie ludzi do szarej strefy.

19:49

Pytanie: Jak powinna być wyliczana pensja minimalna i ile konkretnie powinna wynosić w najbliższych latach?

19:48

Część druga debaty - POLITYKA SOCJALNA I GOSPODARKA

19:47

Leszczyna: Jesteśmy absolutnie za ponadpartyjnym paktem. Zróbmy coś naprawdę. Wygrajmy te wybory. Stwórzmy koalicyjny rząd. 21 dni oczekiwania do specjalisty i 60 minut oczekiwania na SOR-ze - to jest nasza propozycja.

Leszczyna: Jesteśmy absolutnie za ponadpartyjnym paktemtvn24
19:46

Riposta. Horała: Nie da się naprawić od razu wszystkiego, co zepsuliście.

19:46

Riposta. Kosiniak-Kamysz: Proszę nie słuchać marszałka Terleckiego, który mówi, że polska służba zdrowia jest jedną z najlepszych w Europie. Zmniejszył się za waszych rządów dostęp do łóżek szpitalnych.

19:45

Leszczyna: PiS od czterech lat rządzi, a jedyny sukces, jakim Horała się pochwalił, to skrócenie kolejek na operację zaćmy.

19:44

Riposta. Bosak: Nie będzie skrócenia kolejek, bo specjaliści wyjeżdżają.

19:44

Riposta. Zandberg do Horały: Nie jesteście wiarygodni. Czy ja mam panu wyliczyć oddziały, które zamknęliście?

19:43

Horała: 350 zamkniętych oddziałów w szpitalach w drugiej kadencji rządu PO-PSL. Ale krok po kroku to rozwiązujemy. Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, skrócimy kolejki.

Horała: Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, skrócimy kolejkitvn24
19:42

Kosiniak-Kamysz: Ja, jako lekarz, nie jako polityk, zrobię wszystko, żeby uzdrowić polską służbę zdrowia. Ujmujący jest dobry humor pana posła Horały. Dlaczego nie pokazujecie na ile dzisiaj są zadłużone szpitale? A wy mówicie o zrównoważonym budżecie? Kolejki? Dzisiaj wzrosły kolejki w 26 specjalnościach. Niech wygra partia zdrowia.

Kosiniak-Kamysz: Dlaczego nie pokazujecie na ile dzisiaj są zadłużone szpitale?tvn24
19:41

Bosak: to, co różni Konfederację a wszystkie inne ugrupowania polityczne to, że my nie wierzymy w ten scentralizowany system.

Bosak:my nie wierzymy w ten scentralizowany systemtvn24
19:40

Zandberg: My jako Lewica jesteśmy za tym, żeby usiąść do stołu. Ochrona zdrowia to jest problem, z którym PiS sobie nie poradził w tej kadencji.

Zandberg: Ochrona zdrowia to jest problem, z którym PiS sobie nie poradził w tej kadencjitvn24
19:39

Pytanie 2. Czy jest zgoda na ponadpartyjny plan ratunkowy dla ochrony zdrowia?

19:39

Riposta. Adrian Zandberg do Marcina Horały: zmuszacie ludzi, żeby płacili na ochronę zdrowia z własnych portfeli.

19:38

Riposta. Krzysztof Bosak: zwiększono wydatki na ochronę zdrowia i jednocześnie zlikwidowano szpitale.

19:38

Riposta. Marcin Horała: To za rządów PO-PSL odziedziczyliśmy półmilionową kolejkę na operację zaćmy.

19:37

Adrian Zandberg: Padały stwierdzenia, że można zmienić organizacyjnie ochronę zdrowia i to wystarczy. Prawda jest taka, że to nie wystarczy. Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną ochronę zdrowia. Te pieniądze pozwolą na to, żeby skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy. Powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakt.

Adrian Zandberg: Powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakttvn24
19:35

Izabela Leszczyna: Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistów. Koalicja Obywatelska wie co trzeba zrobić, żeby naprawić ochronę zdrowia. Nie stanie się to przez podpisanie pięciu punktów.

Izabela Leszczyna: Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistówtvn24
19:35

Druga riposta. Izabela Leszczyna do Marcina Horały: To właśnie my w 2014 roku uruchomiliśmy cztery nowe wydziały lekarskie. To pielęgniarki dzięki naszemu ministrowi dostały podwyżki.

19:34

Pierwsza riposta. Władysław Kosiniak-Kamysz do Horały: Trzeba przyjść na SOR i zobaczyć ile pacjenci czekają na przyjęcie. Nie ma poprawy. Polska służba zdrowia jest w ruinie.

19:33

Marcin Horała: Cieszę się, że padło już to sformułowanie, że trzeba więcej pieniędzy przeznaczyć na ochronę zdrowia, bo to właśnie zrobiło Prawo i Sprawiedliwość. Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medyczne. Bardzo dużo zostało jeszcze do zrobienia. Na koniec kadencji wydatki na ochronę zdrowia to będzie dwa razy więcej niż za rządów naszych poprzedników.

Marcin Horała: Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medycznetvn24
19:32

Krzysztof Bosak: Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowia. Ten system jest źle skonstruowany. Jesteśmy za rozwiązaniami, które umożliwią ludziom podniesienie poziomu usług zdrowotnych.

Krzysztof Bosak: Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowiatvn24
19:31

Władysław Kosiniak-Kamysz: Proponujemy pakt na rzecz zdrowia. Bez zwiększonego sfinansowania nie ma szans na większą dostępność. Proponujemy zwiększenie przyjęć na studia medyczne, podniesienie wynagrodzeń.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Proponujemy pakt na rzecz zdrowiatvn24
19:30

Pytanie: Jak wiemy, polska służba zdrowia jest w zapaści. Są kolejki na SOR-ach, kolejki do specjalistów. Co według państwa należy zrobić, żeby zmniejszyły się kolejki, żebyśmy mieli więcej specjalistów, żeby lekarze wracali do Polski?

19:29

Pierwsza część debaty ZDROWIE

19:29

Gośćmi debaty są:

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

19:27

Debatę prowadzą Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz

19:27

Rozpoczyna się "Czas decyzji: debata" w TVN24

19:23

Adrian Zandberg będzie reprezentował Lewicę podczas debaty w TVN24

Adrian Zandberg będzie reprezentował Lewicę podczas debaty w TVN24tvn24
19:21

Koalicję Obywatelską podczas debaty w TVN24 będzie reprezentowała Izabela Leszczyna

Koalicję Obywatelską podczas debaty w TVN24 będzie reprezentowała Izabela Leszczynatvn24
19:17

19:13

KOLEJNY DZIEŃ KAMPANII WYBORCZEJ. ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL >

19:03

PiS podczas debaty w TVN24 będzie reprezentował poseł Marcin Horała

PiS podczas debaty w TVN24 będzie reprezentował poseł Marcin Horałatvn24
18:58
Kidawa-Błońska: Wygramy te wybory. Przekonaliśmy Polakówtvn24
wideo 2/35
18:57

ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL Z PRZYGOTOWAŃ DO DEBATY >

18:52

Debatę prowadzą dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN: Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz.

Jej uczestnikami będą:

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Zasady debaty

Debata zostanie podzielona na cztery części tematyczne:

zdrowie,

polityka socjalna i gospodarka,

klimat i ekologia,

praworządność.

W każdej kategorii uczestnicy odpowiedzą na dwa pytania. Przed debatą nie będą znali ich treści. Na każdą z odpowiedzi przysługiwać im będzie minuta.

Dodatkowo przy każdym pytaniu od prowadzących uczestnicy będą mogli skorzystać z 30-sekundowej riposty, po zakończeniu odpowiedzi przez innego mówcę.

Debata zakończy się rundą minutowych podsumowań.

W przeprowadzonym w poniedziałek w siedzibie TVN24 losowaniu wyłoniono miejsca, które zajmą w studiu uczestnicy. Od lewej (patrząc od strony widzów) staną przedstawiciele: KO, PiS, SLD, Konfederacji, PSL.

W losowaniu została też ustalona kolejność odpowiedzi na wszystkie pytania i kolejność wyjścia z budynku po zakończonej debacie. Wychodzić będą kolejno jej uczestnicy z: PSL, KO, SLD, Konfederacji, PiS.

O PRZEBIEGU DEBATY OPOWIADALI DZIENNIKARZE, KTÓRZY JĄ POPROWADZĄ - MONIKA OLEJNIK I GRZEGORZ KAJDANOWICZ:

"Czas decyzji: debata" we wtorek w TVN24. Oglądaj całą rozmowę z Moniką Olejnik i Grzegorzem Kajdanowiczem tvn24

Autor: kb// / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty: