"Czarny dzień dla polskiej demokracji". PO oczekuje zawetowania ustaw

Polska

Aktualizacja:
Schetyna o złamaniu trójpodziału władzy tvn24
wideo 2/35

Zdarzyło się coś zawstydzającego i hańbiącego, większość PiS-owska dzisiaj złamała trójpodział władzy, złamała niezawisłość sądów, zrobiła to większość PiS-u, ale zrobiła to w porozumieniem z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział w piątek na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, szef PO. Odniósł się uchwalenia przez Sejm prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. Sąd Najwyższy będzie z udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. Powstanie w nim też autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której też będą orzekać ławnicy. Ustawa teraz trafi do Senatu. Uchwalenie ustawy PiS przyjął oklaskami.

Później Sejm także w piątek uchwalił prezydencką ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz trafi ona do Senatu. Za całością ustawy, wraz z przyjętymi wcześniej poprawkami, głosowało 237 posłów, przeciw było 166, a 22 wstrzymało się od głosu. Wcześniej przyjęto niemal wszystkie poprawki PiS. Odrzucono zaś poprawki i wnioski mniejszości klubów opozycyjnych.

Złamany trójpodział władzy

- Dzisiejsze głosowanie, dzisiejsze posiedzenie Sejmu to czarny dzień dla polskiej demokracji i zdarzyło się coś zawstydzającego i hańbiącego - powiedział w piątek Grzegorz Schetyna, szef PO. - Większość PiS-owska dzisiaj złamała trójpodział władzy, złamała niezawisłość sądów, zrobiła to większość PiS-u, ale zrobiła to w porozumieniem z prezydentem (Andrzejem Dudą) i z urzędnikami prezydenta - dodał.

Szef Platformy Obywatelskiej dodał, że partia, której on przewodzi, oczekuje od prezydenta "zawetowania tych dwóch ustaw". - Taka obietnicę złożył nam na spotkaniu (prezydent - red.) dwa miesiące temu i tę obietnicę dziś przywołuję i przypominam - mówił Schetyna.

- Nie może być tak, że strażnik konstytucji, głowa państwa bierze udział w łamaniu konstytucji w taki sposób, że prowadzi to wprost do odebrania sądom niezawisłości - mówił na konferencji.

"Przywrócimy niezawisłość sędziowską"

Zdaniem szefa PO dymisja premier Beaty Szydło i zapowiedź nowego premiera, "nie przykryją tego, co stało się dzisiaj w budynku polskiego parlamentu".

Schetyna powiedział, że po wyborach w 2019 roku PO ma zamiar "przywrócić porządek prawny oraz niezawisłość sędziowską": - Wszystkie rzeczy wszystkie złamania konstytucji, przypadki łamania konstytucji zostaną przez nas przez PO (przywrócone - red.), jednym aktem odnowy demokracji, kilkunastoma ustawami.

Dymisja premier Szydło

W piątek 8 grudnia o godzinie 16 prezydent Andrzej Duda ma przyjąć dymisję rządu Beaty Szydło i desygnuje na premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował rzecznik, prezydenta Krzysztof Łapiński.

Uroczystość ma odbyć się w Pałacu Prezydenckim.

Beata Szydło złożyła w czwartek 8 grudnia na ręce Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny PiS wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego.

Autor: MKK\mtom / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: