"Czarnobyl, Fukushima, Gąski". Nie chcą elektrowni pod Mielnem

Polska

Aktualizacja:
TVN24Mieszkańcy protestują przeciwko elektrowni

Niewielka miejscowość Gąski nad Bałtykiem to jedna z trzech - obok Żarnowca i Choczewa - potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. Problem w tym, że wcześniej mowy o budowie elektrowni w tym miejscu nie było. Mieszkańcy protestują, lokalne władze są zaskoczone. Okolica żyje głownie z turystyki, a budowa elektrowni jądrowej oznaczałaby krach na lokalnym rynku.

Gąski leżą w bardzo popularnym, turystycznym miejscu gminy Mielno. Tuż nad samym morzem, skąd może być czerpana woda do chłodzenia reaktorów siłowni. I właśnie dlatego inwestor - grupa PGE - tę właśnie lokalizację bierze pod uwagę. Dodatkowym jej atutem jest fakt, że właścicielem całego terenu jest Skarb Państwa.

Nie chcemy

Mieszkańcy jednak protestują. - Absolutnie się nie zgadzamy, ponieważ na pierwszym miejscu stawiamy nasze zdrowie. Mamy małe dzieci, dla których widzimy przyszłość właśnie tutaj. Dodatkowo elektrownia równa się śmierć turystyki. Nikt do nas nie przyjedzie, bo nie wierzę, że ktoś zechce wypoczywać w cieniu elektrowni atomowej - tłumaczą.

Nie przekonują ich argumenty mówiące o tym, że elektrownia zostanie zbudowana w najnowocześniejszej technologii i będzie bezpieczna. - Cała to sprawa to jest kara śmierci dla nas Polaków - żalą się mieszkańcy. Przygotowali też plakaty z napisem "Czarnobyl, Fukushima, Gąski".

Przeciwne budowie są też lokalne władze, które zainicjowały zabieranie podpisów pod listem protestacyjnym. Podpisało się pod nim 18 radnych gminy Mielno.

Proces rozpoczęty

Ostateczna lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma być znana do końca 2013 r. Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6.000 MW.

Jeszcze w tym roku ma zostać rozpisany przetarg na dostawcę technologii. Ma on zostać rozstrzygnięty do końca 2013 r. Jak podkreślali przedstawiciele PGE, w tym momencie ostateczna lokalizacja ma być już znana. Pierwszy reaktor pierwszej polskiej siłowni ma ruszyć do końca 2020 r. PGE wstępnie szacuje koszt inwestycji na 35 do 55 mld zł.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24