Polska

Burmistrz kontra reforma. "Mam bardzo wielki żal, pani minister"

Polska

Polityka oświatowa
tvn24Polityka oświatowa

Samotny bunt partyjnego działacza. Chodzi o burmistrza Błaszek w województwie łódzkim, który został nawet okrzyknięty twarzą walki z polityką oświatową PiS-u. Mimo że jest z PiS-u. A ściślej to był, bo właśnie został wyrzucony z partii. Dlaczego i co nie podobało mu się w reformie minister Zalewskiej? Materiał programu "Czarno na białym".

Kiedy został wybrany na burmistrza, zdecydował, że połowę pensji będzie przekazywać na najbardziej potrzebujące dzieci w gminie. Było to pierwsza decyzja, która nie spodobała się jego ówczesnym partyjnym kolegom z Prawa i Sprawiedliwości.

- Osoba, która dzieli się pieniędzmi z innymi, to już jest bardzo niebezpieczna. Wszyscy sobie podwyższają wynagrodzenia, a znalazł się jeden, który chce się tym dzielić z innymi, więc jest to człowiek niewygodny - wyjaśniał Karol Rajewski, burmistrz Błaszek w województwie łódzkim. - Niewygodnym jest człowiek, który nie zgadza się na to, żeby obsadzać stołki w gminie Błaszki kolesiami i koleżankami z Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

"Mam bardzo wielki żal, pani minister"

Mało tego. Nie zgodził się na utworzenie stanowiska wiceburmistrza, gdyż stwierdził, że gmina jest na to za biedna. A na sekretarza powołał człowieka z Platformy Obywatelskiej, byłego prezydenta Sieradza. - Doświadczenie jest najważniejsze - podkreślił burmistrz.

Dzisiaj jest już byłym członkiem PiS. Po 10 latach został z partii wyrzucony, a pogrążyły go wypowiedzi na temat reformy edukacji przygotowanej przez minister edukacji Annę Zalewską.

- Zrobiliśmy jeden taki kategoryczny błąd. Nie sprzeciwiliśmy się reformie, która w ogóle nie była skonsultowana z samorządowcami. Mam bardzo wielki żal, pani minister. A państwo zlikwidowaliście ponad siedem tysięcy najnowocześniejszych szkół w Polsce, czyli gimnazja. Byłem w ministerstwie rok temu, do dnia dzisiejszego czekam na odpowiedź od pani. Oficjalnie zapraszam panią minister do gminy Błaszki. Mam nadzieję, że ktoś wreszcie się pojawi - mówił do minister Zalewskiej burmistrz Błaszek podczas zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich 21 marca bieżącego roku w Serocku, podczas którego odbyło się spotkanie z szefową resortu edukacji. Zalewska odpowiedziała Rajewskiemu: - Byłam i wspierałam protestujących przeciwko farmom wiatrowym.

Brak reakcji na audyt

Walka Anny Zalewskiej z wiatrakami w gminie Błaszki zakończyła się porażką. Wiatraki powstały i do dzisiaj pracują na pełnych obrotach. Teraz problemem jest sieć szkół. W całej gminie jest ich 11: trzy gimnazja i osiem podstawówek. Burmistrz już w ubiegłym roku chciał zlikwidować pięć szkół. Zdołał do tego przekonać opozycyjną radę miasta. - Radni podjęli tę trudną decyzję, bo to była bardzo trudna decyzja - powiedział Rajewski.

Burmistrz nie musiał używać tylko siły perswazji, miał też audyt, z którego jasno wynikało, że szkół w gminie jest za dużo, odległości między nimi są niewielkie, są za drogie w utrzymaniu, w każdej wybranej do zamknięcia szkół jest mała liczba uczniów (mniej niż 100 dzieci), a prognozy demograficzne są niekorzystne. Z raportu wynikało, że zamknięcie placówek zmniejszyłoby wydatki gminy o około 3,21 mln złotych rocznie. Roczny budżet gminy to 39 mln zł.

Burmistrz chciał zlikwidować tylko wybrane podstawówki, a gimnazja zostawić. Jednak rok temu ówczesny łódzki kurator oświaty sprzeciwił się tej decyzji. Rajewski z audytem udał się do resortu edukacji.

- Do dzisiaj nie mamy odpowiedzi z ministerstwa na ten temat. Tak naprawdę pewnie ktoś wyrzucił audyt do kosza i zapomniał o sprawie - uważa burmistrz, który pisał również do premier i do prezydenta. Z prośbą o pomoc zwracał się także do lokalnych posłów. Zareagował jedynie prezydent Andrzej Duda, który ze sprawą się zapoznał, odesłał Rajewskiego do ministerstwa edukacji i życzył mu zdrowia.

Brak zgody na likwidację

To wszystko działo się, zanim było wiadomo, jak będzie wyglądać reforma edukacji obecnego rządu. Nie było również wiadomo, że w mikroszkołach będą także siódme i ósme klasy. Jedną z takich mikroszkół podstawowych jest ta w Łubnej-Jakusach. Tu w klasach II i V jest po czworo uczniów, w III - troje, w szóstej - pięcioro. W I i IV nie ma żadnych uczniów. Łącznie uczy się tu 16 dzieci, siedem etatów nauczycielskich i dwa administracyjne, a także dyrekcja.

Wśród rodziców, których dzieci uczęszczają do podstawówki w Łubnej-Jakusach, pojawiają się głosy sprzeciwu wobec ewentualnej likwidacji szkoły. - Chodziłam do tej szkoły od początku, moja córka teraz do niej chodzi. Ma blisko, a to duży plus. Jestem przeciwko tej likwidacji - mówiła Anna Figlus, matka jednej z uczennic.

Gdyby do likwidacji doszło, dzieci chodziłyby do oddalonej o cztery kilometry szkoły w Gruszczycach. Kilkanaście lat temu trafili tu uczniowie z innej zlikwidowanej szkoły podstawowej. Wtedy tej decyzji nie żałowali ani uczniowie, ani ich rodzice. - Tutaj mieli do wykorzystania salę sportową, bazę dydaktyczną, boiska przyszkolne. Inną kwestią jest to, że w takiej większej szkole jest łatwiej zorganizować wyjazdy - tłumaczył Marek Musielski, dyrektor szkoły podstawowej w Gruszczycach.

Rodzice i nauczyciele z najmniejszych gminnych szkół mają teraz żal do burmistrza, że chciał likwidować. Dla Renaty Antczak, dyrektorki szkoły podstawowej w Domaniewie, problem tkwi "przede wszystkim w ogromnym bezrobociu wśród nauczycieli". - Likwidacja pięciu szkół powoduje, że około 40 osób poszłoby na bruk - mówiła.

Minister obiecała zająć się sprawą, będzie kontrola

- Gdyby ta szkoła była zlikwidowana, to trzeba byłoby te dzieci gdzieś dowozić. Nie wiadomo, jakby to było z tymi dowozami do dużych molochów. Tu mamy pod ręką, [dzieci -red.] są dopilnowane. A wiadomo jak w tych dużych szkołach, różne problemy się dzieją - powiedziała matka jednego z uczniów domaniewskiej szkoły, Renata Łuk.

Aktualnie wiadomo, że nawet te najmniejsze szkoły podstawowe zostaną. Pojawia się pytanie: co zrobić z gimnazjami? Minister edukacji obiecała Rajewskiemu, że osobiście zajmie się sprawą gminy Błaszki. Nie wiadomo, co miała na myśli, a na wypowiedź przed kamerami się nie zgodziła.

W dniu, gdy reporter programu "Czarno na białym" był z kamerą w Błaszkach, burmistrz otrzymał powiadomienie o kontroli gospodarki finansowej i zamówień publicznych w gminie, która rozpocznie się 10 kwietnia. - Zastanawiam się, czy to pismo, które dzisiaj przyszło, to jest właśnie to jest załatwienie tej sprawy - ocenił Rajewski.

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć pytany o sprawę szkół w gminie Błaszki, powiedział, że "reforma jest dobrze przygotowana i odbywa się zgodnie z harmonogramem". - Jest ten pojedynczy przypadek, ale to jest pytanie raczej do burmistrza, do radnych - mówił Kopeć.

A sytuacja jest taka, że gimnazja będą powoli wygaszane. - Likwidacja totalna, zupełna, pozostaną puste budynki - ocenił Rajewski, dodając, że ma nadzieje, że gdy budynki obecnych gimnazjów zostaną wynajęte, nie będzie już wtedy burmistrzem. - Myślę, że mi pęknie serce, jeśli będę musiał zamykać tak nowoczesne szkoły. W tych szkołach, nawet w tych bardzo dużych gimnazjach, jest ludzki trud - podkreślił burmistrz.

"Chciałbym spowodować, żeby się zmienili"

Burmistrz próbował przekształcić gimnazja w podstawówki, ale tę propozycję zablokowała rada gminy. Dochodzi więc do zupełnie absurdalnej sytuacji. - W tych 15 pomieszczeniach klasowych, które mamy, w przyszłym roku będzie się uczyło pięć klas, czyli część budynku będzie niewykorzystana. Natomiast młodzież szkoły podstawowej będzie miała trochę trudniejsze warunki pracy - powiedział Marek Król, dyrektor gimnazjum w Błaszkach.

Zgodnie z przewidywaniami nowoczesny budynek gimnazjum opustoszeje, a mała szkoła podstawowa w Łubnej-Jakusach będzie musiała pomieścić osiem klas i będzie pracować na dwie zmiany. Burmistrz 15-tysięcznej gminy, były nauczyciel języka angielskiego, ciągle ma nadzieję, że do tego nie dojdzie. Chce być twarzą ruchu, który zablokuje tę reformę. Nie zakłada swojej partii, ma nadzieję, że kiedyś wróci do PiS-u.

- Naprawdę wierzę w zasady, które do niedawna na sztandarach niosło Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego nie chcę ich wygryzać. Chciałbym spowodować, żeby się zmienili. Chciałbym, żeby pani minister Zalewska przyjechała do gminy Błaszki i powiedziała: panie burmistrzu, to był błąd, musimy to naprawić - mówi Rajewski.

Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości