Cyklotron już w Krakowie. Pomoże w walce z rakiem

Polska

Aktualizacja:
TVN24Cyklotron dotarł do Krakowa

Do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie dotarł w czwartek cyklotron Proteus wyprodukowany w Belgii. Ważące 240 ton urządzenie będzie głównym elementem projektu Centrum Cyklotronowego Bronowice, zajmującego się nieinwazyjnym leczeniem nowotworów.

Jak poinformował rzecznik IFJ PAN Stanisław Kwieciński, transport cyklotornu z Belgii odbywał się drogą lądową. Części urządzenia o masie 240 ton były przewożone na dwóch specjalnych, 120 kołowych platformach. Aby urządzenie wwieźć na teren instytutu musiano chwilowo zamknąć przebiegającą obok arterię.

Urządzenie zostało zamontowane na terenie instytutu za pomocą dźwigu.

Centrum Cyklotronowe Bronowic

Centrum Cyklotronowe Bronowice ma powstać w Krakowie do końca 2013 r. Umożliwi ono leczenie w sposób nieinwazyjny nowotworów zlokalizowanych w dowolnym miejscu ciała. Do napromieniania używana będzie wiązka protonów - cząstek o dodatnim ładunku elektrycznym, które podczas terapii są przyspieszane w cyklotronie do ogromnych prędkości, a po jego opuszczeniu są kierowane w obszar guza.

W pierwszej fazie Centrum zostanie wyposażone w cyklotron Proteus C-235 wraz z infrastrukturą techniczną do radioterapii protonowej gałki ocznej. Dopiero zainstalowanie gantry, czyli obrotowego ramienia wyposażonego w zespół magnesów, dzięki którym można sterować wiązką protonów, pozwoli wykorzystać w pełni możliwości cyklotronu - nie tylko przy nowotworach oka.

Obecnie tak nowoczesne gantry są stosowane w zaledwie kilku ośrodkach w USA, Japonii, Niemczech i Szwajcarii. Koszt tej części projektu to ok. 95 mln zł, z czego 67,5 mln zł to środki UE. Całkowity koszt budowy Centrum Cyklotronowego Bronowice to ok. 240 mln zł, z czego ponad połowa będzie pochodzić z unijnego dofinansowania w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Pozostałe pieniądze przekaże budżet państwa.

Projekt realizuje Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w ramach Konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W skład konsorcjum wchodzi 12 jednostek naukowych i terapeutycznych z całego kraju.

Cyklotron dotarł do KrakowaTVN24

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24