Polska

Cudowny skok Sobeckiej. Z 18. miejsca na siódme

Polska

TVN24Anna Sobecka jednak siódma, a nie 18.

Nie z 18. a z siódmego miejsca na liście PiS w okręgu toruńsko-włocławskim stanie do wyborów Anna Sobecka. Zmiany dokonano w ostatnim momencie. To, że posłanka Prawa i Sprawiedliwości znajdzie się na liście dopiero pod koniec drugiej dziesiątki jeszcze tydzień temu wydawało się niemal pewne.

O 18. miejscu Sobeckiej w okręgu toruńsko-włocławskim kilka dni temu informował na spotkaniu z kandydatami jego szef - Łukasz Zbonikowski. Posłanka zapytana o komentarz do tej decyzji powiedziała: "Otrzymanie mandatu będzie graniczyło z cudem, ale wierzę w boską moc, która czyni cuda".

Ostatecznie, na zgłoszonej we wtorek do rejestracji liście PiS, nazwisko posłanki widnieje na siódmej pozycji.

Sobecką wyprzedzili na liście były wiceminister rolnictwa i doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. rolnictwa i wsi Jan Krzysztof Ardanowski ("jedynka" partii) oraz wspomniany Zbonikowski (2), poseł Zbigniew Girzyński (3), posłanka Marzenna Drab (4), radny sejmiku Przemysław Przybylski (5) i wicestarosta toruński Dariusz Meller (6).

Posłanka z długim stażem

Związana z Radiem Maryja Sobecka zasiada w Sejmie czwartą kadencję. Dwukrotnie ubiegała się o mandat Parlamentu Europejskiego. W 2004 r. kandydując z listy LPR w woj. kujawsko-pomorskim uzyskała najlepszy wynik - 36 609 głosów, ale do PE się nie dostała. Taki sam efekt przyniosły wybory w 2009 r., kiedy - będąc posłanką klubu PiS - wystartowała z listy Libertas w woj. wielkopolskim i zdobyła tylko 3 052 głosów.

Sobecka do PiS wstąpiła w lutym 2011 r.

Czytaj więcej o wyborach w raporcie "Czas decyzji"

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości