TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski o nowych przypadkach omikrona i szczepieniach

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Minister Adam Niedzielski o wariancie omikron: 112 wykrytych mutacji
Minister Adam Niedzielski o wariancie omikron: 112 wykrytych mutacjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister Adam Niedzielski o wariancie omikron: 112 wykrytych mutacji

Minister Adam Niedzielski informował w piątek na konferencji prasowej, że w Polsce wykryto 112 przypadków zakażenia wariantem koronawirusa omikron. - Te wzrosty oznaczają, że w perspektywie miesiąca, być może dłuższej, czeka nas przyspieszenie liczby zakażeń - powiedział. Zaapelował o to, aby przyjmować trzecią dawkę szczepienia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 11 902 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał też, że zmarło 117 osób chorujących na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 4 191 193 infekcje, z powodu koronawirusa zmarło 99 428 osób.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Niedzielski: zbliża się omikron

Minister zdrowia Adam Niedzielski komentował stan epidemii w Polsce na konferencji prasowej w piątek. - Zbliża się omikron. Mamy dzisiaj informację, że w ramach sekwencjonowania genomu ta liczba wykrytych przypadków, wykrytych mutacji przekroczyła 100, dokładnie wynosi 112. Ten udział w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa. On nadal jest mały, bo jest rzędu trzech procent, ale jednak w tych ostatnich dwóch tygodniach widzimy bardzo, bardzo systematyczny wzrost - powiedział.

- Oczywiście te wzrosty oznaczają, że w perspektywie miesiąca, być może dłuższej, czeka nas przyspieszenie liczby zakażeń, przyspieszenie liczby zachorowań. To jest bardzo ważne, żebyśmy wykorzystali ten miesiąc, który mamy w tej chwili, do tego, żeby się przygotować - apelował minister. - To przygotowanie to jest oczywiście z jednej strony cała działalność państwa związana z przygotowaniem infrastruktury, z przygotowaniem i odnowieniem zapasów, z przygotowaniem planów dotyczących zwiększenia infrastruktury szpitalnej przeznaczonej na COVID-19 nawet do 60 tysięcy łóżek - dodał.

Apel w sprawie szczepień

Stwierdził, że "oprócz tych przygotowań, które są wykonywane na poziomie państwa, warto, żeby każdy z nas, każda osoba, przygotowała się również do tej fali, biorąc szczepienie, biorąc trzecią dawkę przypominającą, która uodparnia, która przygotowuje do zderzenia z piątą falą, do zderzenia z omikronem".

Poinformował, że sam zaszczepił się trzecią dawką w aptece. - Przyspieszyliśmy możliwość wzięcia trzeciej dawki (...) i ja dzisiaj korzystam z tej możliwości i korzystam w miejscu, które od niedawna daje taką możliwość - mówię tutaj o aptece, całym systemie aptek w Polsce, który ma taką możliwość szczepienia. (...) Trwa to bardzo szybko, bez problemu - podkreślił minister.

Podziękował przy okazji farmaceutom za włączenie się w program szczepień, a także Polakom, którzy już przyjęli dawkę przypominającą.

Autor:mart/kab

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości