Polska

Poznań, Olsztyn, Zielona Góra. Coraz więcej pomników w koszulkach "Konstytucja"

Polska

To kontynuacja akcji Komitetu Obrony Demokracji
To kontynuacja akcji Komitetu Obrony Demokracjitvn24
wideo 2/7

Na kolejnych monumentach w całym kraju zawieszane są koszulki z napisem "Konstytucja". To kontynuacja akcji Komitetu Obrony Demokracji. W poniedziałek przedstawiciele KOD "ubrali" pomniki Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu, Baby Pruskie w Olsztynie oraz Bachusa i Bachusików w Zielonej Górze.

W kilkunastu miastach w całej Polsce w ostatnich dniach członkowie KOD na pomnikach zawiesili koszulki ze słowem: "Konstytucja". "Ubrali" tak już między innymi podobizny Lecha Kaczyńskiego, Mikołaja Kopernika, Agnieszki Osieckiej, Fryderyka Chopina, ale także fikcyjnych postaci - szczecińskiego marynarza, wrocławskich krasnali, warszawskiej Syrenki, czy Smoka Wawelskiego.

Członkowie Komitetu zapowiadali, że akcja będzie kontynuowana. Do poniedziałku w Polsce zostało "ubranych" około 180 pomników.

Kolejne monumenty "ubrane"

W poniedziałek wielkopolski KOD założył koszulkę z "Konstytucją" na poznański pomnik Ignacego Łukasiewicza.

To kolejny monument w tym mieście, na którym znalazła się koszulka. Wcześniej były to m.in. koziołki przy placu Kolegiackim czy pomnik Starego Marycha na ul. Półwiejskiej, a także figura Karola Marcinkowskiego, nowoczesny pomnik Golema i postać latarnika.

Pomnik Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu
Pomnik Ignacego Łukasiewicza w Poznaniutvn24

W Olsztynie w poniedziałek w koszulki z napisem "Konstytucja" ubrane zostały Baby Pruskie, a w Zielonej Górze pomnik Bachusa i Bachusików.

Pomnik Bachusa i Bachusików w Zielonej Górze
Pomnik Bachusa i Bachusików w Zielonej Górzetvn24

"To ja założyłem koszulkę"

Organizatorzy tłumaczą, że akcja jest pokłosiem inicjatywy z końca lipca, kiedy na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie zawieszono koszulkę z hasłem: Konstytucja Jędrek.

W poniedziałek na konferencji prasowej działacze KOD ujawnili pomysłodawcę akcji.

- To ja jestem tym poszukiwanym "szczupłym człowiekiem z monitoringu" (…). To ja założyłem koszulkę z napisem "Konstytucja" na pomnik Lecha Kaczyńskiego - oświadczył Łukasz Olejnik.

- Jestem poszukiwany, ale nic złego nie zrobiłem. Lech Kaczyński był prezydentem, który szanował konstytucję, KRS i Trybunał Konstytucyjny. Nie zamierzałem nikogo obrazić ani znieważyć, a wręcz przeciwnie - mówił Olejnik. - Jeżeli człowiek pełniący funkcję prezydenta w Polsce nie potrafi jej obronić (…), moim obowiązkiem jest mu o tym przypominać i będę to robił - oświadczył.

- Ludziom łamiącym konstytucję mówimy nie - podkreślił.

Zaznaczył, że "nie ukrywał się, był cały czas w Szczecinie".

Wiceprzewodnicząca KOD Magdalena Filiks poinformowała, że w "akcie solidarności" w piątek rano w Szczecinie wraz z Anną Rybakiewicz na pomniku byłego prezydenta ponownie zawiesiły koszulkę. - Nazywam się Magdalena Filiks, w piątek rano w Szczecinie ubrałam pomnik Lecha Kaczyńskiego w koszulkę - oświadczyła.

- Nie widzę w tym nic złego, uważam, że absolutnie nie złamałam prawa, nie miałam żadnych intencji urażenia kogokolwiek - powiedziała.

Zaznaczyła, że "nie boi się i nie pozwoli na to, aby ktoś mówił o niej, że jest przestępcą, chuliganką, że złamała prawo i żeby ktoś ją zastraszał".

- Zrobiłyśmy to, jak już było widno, mając świadomość, że tam są kamery monitoringu i że jesteśmy nagrywane, poszłyśmy z odkrytymi twarzami i zwróciłyśmy się w stronę kamer właśnie po to, żeby pokazać, że nie boimy się ani nie damy się zastraszyć - mówiła Rybakiewicz.

Kłopotliwa koszulka
Kłopotliwa koszulkatvn24

KOD chce zaprzestania postępowań

Przedstawiciele KOD zażądali od władz zaprzestania postępowań w sprawie wieszania koszulek z napisem "Konstytucja" na pomnikach w kraju.

- Bo w tym słowie nie ma niczego złego - mówił podczas konferencji prasowej w Gdańsku sekretarz KOD, Jarosław Marciniak.

- W konstytucji są zapisane wartości, które są nam wszystkim wspólne - uzasadniał. - Policja powinna być państwowa a nie polityczna, w jaką jest zamieniana - dodał.

Policja reaguje

Z kolei Komenda Główna Policji poinformowała, że funkcjonariusze będą reagować na każdy przypadek łamania prawa - również ten.

Robert Opas z KGP powiedział, że zakładanie koszulek na pomniki jest kwalifikowane jako przestępstwo z art. 261 kodeksu karnego, czyli "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Poproszony o ustosunkowanie się do apelu KOD o zaprzestanie postępowań w sprawie ubierania pomników odpowiedział, że "policja tak, jak przy każdym innym złamaniu prawa podejmuje swoje czynności zgodnie z prawem i w jego granicach".

Po zawieszeniu koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej policjanci w zeszłym tygodniu o godzinie 6:30 weszli do domu tamtejszego działacza Komitetu Obrony Demokracji.

- Zaczęli straszyć żonę, że ona w jakiś sposób mnie ukrywa i musi powiedzieć, gdzie jestem - relacjonował Ryszard Filipiuk. CZYTAJ WIĘCEJ >

Nagranie z monitoringu
Nagranie z monitoringu Straż Miejska w Białej Podlaskiej

Autor: kb//plw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości