Co trzeci Polak poparłby partię wyrzuconych z PiS

TVN24

Aktualizacja:

Jeśli wierzyć sondażom, wyrzucona z Prawa i Sprawiedliwości Joanna Kluzik-Rostkowska nie musi obawiać się, że popadnie w polityczny niebyt. Gdyby posłanka założyła własną partię mogłaby liczyć na głos co trzeciego wyborcy (35 proc.) - wynika z badania GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

W tym samym badaniu 43 proc. osób powiedziało, że z całą pewnością nie zagłosowałoby na nowe ugrupowanie. 22 proc. było niezdecydowanych.

Zainteresowanie partią

Wyniki sondażu "Rzeczpospolitej" skomentował politolog Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem, taki wynik świadczy bardziej o życzliwym zainteresowaniu ewentualną nową partią, niż o twardym jej poparciu. - Kilka podobnych inicjatyw już było i nic z nich nie wyszło - powiedział.

Z badania dla "Rz" wynika też, że nowa formacja najwięcej wyborców mogłaby odebrać PiS. Takiego zdania jest 31 proc. badanych. 26 proc. z nich uważa, że partia Kluzik-Rostkowskiej może uszczuplić liczebność PO.

Sondaż dla dziennika został przeprowadzony 8 listopada na 500-osobowej grupie dorosłych Polaków.

Wyrzucone z partii

Joanna Kluzik-Rostkowska wraz z Elżbietą Jakubiak zostały wyrzucone z Prawa i Sprawiedliwości w miniony piątek. - Został złamany statut partii, bo obie panie działały na szkodę partii. W kampanii samorządowej dyskutowały o partii na forum publicznym - tymi słowami klubu PiS Mariusz Błaszczak tłumaczył decyzję komitetu politycznego PiS.

Jeszcze w piątek obie panie wystąpiły na konferencji prasowej, podczas której mówiły, że decyzja ta "wystawia złe świadectwo kulturze politycznej tej partii i jest dowodem na brak umiejętności prowadzenia wewnętrznej debaty".

Źródło: PAP, rp.pl