Polska

Co powie na Westerplatte?

Polska

Aktualizacja:
TVN24Co powiedzą na Westerplatte?

Przywódcy Polski, Niemiec i Rosji wspólnie przypomną światu, że 70 lat temu II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce. Nie obyło się bez kontrowersji po rosyjskiej stronie, która od tygodnia półoficjalnie lansuje tezę, że przedwojenna Polska "aktywnie współpracowała z hitlerowskimi Niemcami". Czy Władimir Putin odniesie się do tych oskarżeń? Czy polski prezydent lub premier będą musieli prostować rosyjskie rewelacje? Przekonamy się we wtorek. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o 4.45. Transmisja na żywo w TVN24 i tvn24.pl.

Punkt 4:45, czyli dokładnie o godzinie, w której 70 lat temu padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Szlezwik-Holsztyn, rozpoczęły się obchody rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte o tak wczesnej porze pojawili się m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, abp Sławoj Leszek Głódź i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Spotkanie w Sopocie i konferencja w Moskwie

O 9.25 Donald Tusk oficjalnie powita premiera Rosji Władimira Putina. Przez następne półtorej godziny w sopockim Sheratonie odbędą się zamknięte dla prasy rozmowy obu szefów rządów – najpierw w cztery oczy, później plenarne. Na 10:50 zapowiedziana jest konferencja prasowa.

W tym samym czasie planowana jest w Rosji prezentacja kontrowersyjnej książki "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45". Według rosyjskiego wywiadu, który będzie gospodarzem konferencji, z dokumentów cytowanych w książce wynika, że przedwojenne władze Polski "aktywnie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami" i "nie odmówiłyby wspólnej wojny z Niemcami przeciwko ZSRR". Nie wiadomo, czy Putin odniesie się do tych tez.

Międzynarodowe uroczystości

Na Westerplatte o 14:30 rozpocznie się międzynarodowa część obchodów rocznicowych. Będą w nich uczestniczyć m.in. Silvio Berlusconi (Włochy), Andrus Kubilius (Litwa), Valdis Dombrovskis (Łotwa), Andrus Ansip (Estonia), Matti Vanhanen (Finlandia), Jan Peter Balkenende (Holandia), Jan Fischer (Czechy), sekretarz stanu ds. zagranicznych Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. David Miliband. Obecny też będzie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Najpierw goście złożą wieńce na cmentarzu obrońców Westerplatte, a następnie, około 15:30, zaczną się główne uroczystości. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odczytany zostanie krótki apel poległych. Przemówienia wygłoszą kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Władimir Putin oraz – w imieniu UE – premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. Nie wiadomo, czy - w związku z podniesieniem rangi delegacji - przemówienie wygłosi przedstawiciel USA gen. James L. Jones.

Stronę polską będą reprezentować prezydent i premier.

O 17:45 we Dworze Artusa na gdańskim Starym Mieście rozpocznie się wydane przez Donalda Tuska przyjęcie dla zaproszonych głów państw.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24