Polska

Co czwarty Polak przez internet zaniedbuje obowiązki

Polska

sxc.huDbamy o internet, zaniedbujemy swoje sprawy?

Polacy nie boją się internetu, mimo że wielu w sieci spotyka "coś złego". Z sondażu CBOS wynika, że ponad połowa badanych internautów przeglądając strony trafiła na jakieś "negatywne zjawisko" - na przykład ściągnęła wirus, albo została obrażona. Ale potencjalne zagrożenie wcale nie odstrasza. Co czwarty z ankietowanych tak bardzo przywiązał się do internetu, że zaniedbuje przez to swoje obowiązki.

Wśród największych zagrożeń jakie spotykają polskich internautów pierwsze miejsce zajmują wirusy. Aż 35 procent respondentów potwierdza, że przez przypadek, nieświadomie lub przez celowe działanie innej osoby pobrało wirus, niebezpieczny program lub plik. Blisko 1/3 ankietowanych (30 proc.) zaznacza, że znalazła w internecie informacje, które okazały się nieprawdziwe.

W dalszej kolejności badani wskazywali, że zostali przez kogoś obrażeni (13 proc.), przez przypadek lub czyjeś intencjonalne działanie trafili na strony, które były dla nich obraźliwe (6 proc.), poznali w internecie osobę, która podawała się za kogoś innego (7 proc.), ktoś niepowołany próbował uzyskać dostęp do ich konta mailowego (5 proc.), zostali oszukani (5 proc.) lub spotkali się z nieprawdziwymi informacjami na swój temat (3 proc.).

43 procent nie zauważyło nic złego

Wśród treści uznawanych za obraźliwe respondenci wskazywali głównie na strony pornograficzne, a także wypowiedzi innych użytkowników na stronach internetowych, forach, w komentarzach.

Ogółem z "negatywnym zjawiskiem w internecie" zetknęło się dokładnie 57 procent badanych (23 proc. - z jedną taką sytuacją, 24 proc. z dwiema-trzema, a co dziesiąty - z czterema i więcej). Nic złego nie spotkało jak dotąd 43 procent respondentów.

CBOS zaznacza, że na bycie okradzionym narażają się szczególnie osoby, które uczestniczą w forach dyskusyjnych, a także grają w gry on-line. Groźby bycia oszukanym nie zwiększa natomiast znacząco korzystanie z usług bankowych przez internet czy robienie zakupów w sieci.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 28 maja - 2 czerwca 2009 roku na reprezentatywnej próbie 1038 osób.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości