Polska

"Co będzie jutro, czas pokaże"

Polska

Aktualizacja:
Dla Ziobry PiS jest jego "życiem"
TVN24Dla Ziobry PiS jest jego "życiem"

- Boleję nad tym, że muszę rozmawiać o Karolu Karskim i jego postępowaniu dyscyplinarnym - stwierdził Zbigniew Ziobro w "Faktach po Faktach". Europoseł PiS wielokrotnie podkreślał, że jego zdaniem jest niesłusznie karany przez partię. - Gdybym milczał, to popełniałbym grzech zaniechania - stwierdził wiceprezes, który zapewniał, że "PiS to jego życie".

Według Ziobry, proponowane przez niego zmiany w partii to "wizja pozytywnych zmian". Dlatego uważa, że próba karania go przez partię jest niewłaściwa.

Ziobro zapewnia, że pragnie demokratyzacji PiS (TVN24)
Ziobro zapewnia, że pragnie demokratyzacji PiS (TVN24)TVN24

Droga do zgody?

Przedstawioną w środę na Komitecie Politycznym PiS propozycję "kompromisu" (takiego określenia użył Adam Hofman, rzecznik PiS), która oznaczałaby między innymi czasową rezygnację z funkcji partyjnych i "oddanie się do dyspozycji" prezesa, zdecydowanie odrzucił. - Moja definicja kompromisu jest różna od tego, co wczoraj usłyszeliśmy - powiedział Ziobro. - My mamy bić się w pierś, wyznawać winy i podać się do dymisji. To nawet nie przypominało kompromisu - dodał.

Ziobro zapewniał, że liczy, iż pomimo wszczętego postępowania dyscyplinarnego nadal liczy na osiągnięcie zgody i "prawdziwego" kompromisu. - Musi być zgoda na rozmowę i dyskusję. To nie powinno być karane - stwierdził wiceprezes PiS.

Musi być zgoda na rozmowę i dyskusję. To nie powinno być karane. Zbigniew Ziobro

Naprzód z prezesem

Wiceprezes PiS zapewniał, że pod hasłem demokratyzacji nie chce w żadnym wypadku podkopywać silnej przywódczej pozycji Kaczyńskiego. - Wcale nie chcę marginalizować prezesa - mówił Ziobro. - Nigdy nie stanę się oskarżycielem Kaczyńskiego - dodał.

Kaczyński nie chciał rozmawiać osobiście z Ziobrą (TVN24)
Kaczyński nie chciał rozmawiać osobiście z Ziobrą (TVN24)TVN24

Przyznał też, iż podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS w środę prosił o spotkanie w cztery oczy z prezesem. - Nie doszło do tego - powiedział Ziobro. Kaczyński miał chcieć rozmawiać tylko w "kolegialnym gronie". Po rozpoczęciu posiedzenia pierwszy wystąpił prezes, który przedstawił swoją "diagnozę" i propozycję, którą Hofman nazwał później "kompromisem".

Po prezesie miał wystąpić Ziobro, który miał przedstawić swoją "wizję", która jednak najwyraźniej nie spotkała się z przychylną reakcją. - My tylko proponujemy, nic nie próbujemy narzucać - uściślał europoseł.

Szeroką ławą do wygranej

W ocenie Ziobry, PiS w obecnym kształcie nigdy nie wygra z PO. - Musimy budować duży ruch, tak jak niegdyś Wiktor Orban. Muszą być demokratyczne reguły wyboru liderów. Zasady, które tworzą wewnętrzne zaufanie - wykładał swoją wizję europoseł. - Bez tego organizacja nie będzie działać. Bez tego PiS nie wygra z PO - konkludował Ziobro.

- PiS musi iść szeroką ławą, aby zwyciężać. Musimy skupiać różne środowiska - mówił wiceprezes i zapewniał, że jedyne, o co mu chodzi, to dobro partii. - PiS jest drogą do celu, którym są dobre rządy dla ludzi - dodał.

Ziobro odniósł się też do krytyki swojej osoby, którą wygłaszali w mediach niektórzy członkowie PiS. - Żaden z nich nie zrobił tyle dla partii co ja. PiS to moje życie. Mam to w sercu - mówił wiceprezes partii zastrzegając, że nie odpowie "pięknym za nadobne" swoim kolegom.

Niejasna przyszłość

Odnosząc się do pytania, czy stawi się jutro na spotkanie z rzecznikiem dyscyplinarnym PiS Karolem Karskim, Ziobro stwierdził, że "co będzie jutro to czas pokaże". Jak dowiedziała się TVN24, trzej wezwani europosłowie mają zamiar stawić się na wyznaczone im spotkanie o godz. 12-tej.

PiS musi iść szeroką ławą, aby zwyciężać. Musimy skupiać różne środowiska. Zbigniew Ziobro

Według informacji TVN24, kilka godzin po przesłuchaniach europosłów, o godzinie 18, zbierze się komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast w poniedziałek o godzinie 19 spotka się klub PiS. Może to oznaczać, że po spotkaniach z europosłami decyzje co do ich przyszłości zapadną bardzo szybko.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości