Rzecznik episkopatu o zamknięciu cmentarzy

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich ŚwiętychTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak przekazał, że z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku nie będziemy mogli odwiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada. Jednak, jak zaznacza KEP, za naszych bliskich możemy modlić się w domach. Decyzją rządu cmentarze od soboty są zamknięte.

W sobotnim oświadczeniu rzecznik KEP przypomina, że 1 listopada, kiedy w Polsce najliczniej odwiedzane są nekropolie, obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, w którą "wraz z całym Kościołem cieszymy się, że mamy wielu orędowników w niebie".

Zwraca uwagę, że zasadniczym dniem wspominania wszystkich wiernych zmarłych jest 2 listopada, nazywany Dniem Zadusznym, który "wyznacza kierunek myśli i modlitw na cały listopad".

"W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty" – zaznacza rzecznik.

CZYTAJ: Rząd zamyka od soboty cmentarze. Jest wyjątek >>>

Odpust zupełny

Ksiądz Leszek Gęsiak przypomina, że w tym roku, decyzją penitencjarii apostolskiej, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko przez osiem dni od uroczystości Wszystkich Świętych.

Wyjaśnia, że odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać, odwiedzając 1 i 2 listopada kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając tam "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".

"W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną, może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto, wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą" – powiedział.

"Módlmy się za nich w domach"

Rzecznik KEP przyznał, że choć w tym roku wiele osób z powodu choroby lub izolacji nie będzie mogło odwiedzić grobów swoich bliskich, to jednak zawsze mogą się za nich modlić.

"Módlmy się za nich w domach. Zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną, tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną ogarniającą pamięcią tych, którzy poprzedzili nas w wędrówce do domu Ojca" – powiedział ks. Leszek Gęsiak.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek po południu o decyzji rządu, że w dzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz dzień później - Dzień Zaduszny, czyli w sobotę, niedzielę i poniedziałek, cmentarze będą zamknięte. 

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości