Polska

SLD zatwierdziło kandydatów. Cimoszewicz, Belka i Liberadzki z "jedynkami"

Polska

[object Object]
SLD zatwierdziło kandydatów, którzy wystartują z list Koalicji Europejskiejtvn24
wideo 2/35

Byli premierzy: Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka oraz wiceszef Parlamentu Europejskiej Bogusław Liberadzki - to niektórzy kandydaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach do europarlamentu, którzy znajdą się na listach Koalicji Europejskiej. Kandydaci zostali zatwierdzeni podczas niedzielnej Rady Krajowej SLD.

Lider partii Włodzimierz Czarzasty ogłosił tę decyzję na konferencji prasowej. Jak przekazał została ona podjęta jednogłośnie.

Cimoszewicz, Belka i Liberadzki z "jedynkami"

Były premier i były szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz wystartuje jako "jedynka" w okręgu warszawskim.

Pierwsze miejsce na liście w okręgu łódzkim przypadło Markowi Belce, byłemu premierowi i byłemu szefowi Narodowego Banku Polskiego.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji Bogusław Liberadzki zajmie pierwsze miejsce na liście Koalicji Europejskiej w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim.

Z drugiego miejsca na wielkopolskiej liście ma wystartować były premier Leszek Miller.

Czarzasty: to jest ekipa, z której jestem dumny

- To jest ekipa lewicowa, która szła różnymi drogami, ale ekipa, która się zawsze szanowała i współpracowała ze sobą (...), która wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, która dała naszemu krajowi konstytucję. To jest ekipa, z której jestem dumny i będziemy walczyli. Jak jesteśmy razem, zawsze zwyciężamy - podkreślił Czarzasty na konferencji prasowej.

Lider SLD podziękował też partnerom z Koalicji Europejskiej za "trudne, ale uczciwe rozmowy".

- Sojusz Lewicy Demokratycznej razem z lewicowymi partnerami ma trzy "jedynki", trzy "dwójki" i sześć "trójek". Uważam, że to są dobre, uczciwie wynegocjowane miejsca - stwierdził.

Koalicja Europejska do eurowyborów

Koalicję Europejską, która powstała w drugiej połowie lutego, współtworzą obok SLD: PO, PSL, Nowoczesna i Zieloni. W wyborach do PE jest 13 okręgów wyborczych. W wyniku negocjacji pomiędzy koalicjantami Platforma Obywatelska ma obsadzić siedem "jedynek", a po trzy otrzymali przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości