Polska

"Cierpliwości, wszystko uzgodnię z premierem"

Polska

Aktualizacja:
Piechociński: konsekwentnie realizuję swój scenariusz
tvn24Piechociński: cierpliwości, wszystko uzgodnię z premierem

- Cierpliwości. Wszystko uzgodnię z premierem. Wiemy, że czas jest ważny - powiedział w poniedziałek przed spotkaniem z Donaldem Tuskiem prezes PSL Janusz Piechociński. Na spotkaniu ma przedstawić premierowi propozycję zmian w rządzie.

Piechociński powiedział dziennikarzom w Sejmie, że wkrótce będzie wiadomo, jaka jest jego propozycja dotycząca zmian w rządzie. Na zarzut, że przeciąga podjęcie decyzji odparł, że dopiero kilka dni temu Waldemar Pawlak złożył dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.

- Resort gospodarki pracuje normalnie, funkcje sprawuje dwóch sekretarzy stanu. Trwa finisz prac nad małym pakietem energetycznym, ruszyła nowa inwestycja w Kozienicach, pracujemy ciężko - powiedział. Na pytanie, czy popiera spotkania liderów koalicji przed posiedzeniami rządu, prezes PSL odpowiedział, że chciałby do nich powrócić. - Chcę kontynuować to, co dobre i poprawiać to, co nam nie wychodzi - stwierdził.

"Dwa tygodnie to niedługo"

Według niego, dwa tygodnie, jakie minęły od momentu wyboru go na lidera ludowców to niedługi czas. Prosił też o cierpliwość. - Wiem, że w mediach czas płynie szybciej. Z uwagą obserwuję to, co o mnie piszą. Nie słowa, ale moje działania o mnie świadczą. Jestem konsekwentny i konsekwentnie realizuję swój scenariusz - dodał.

Na pytanie, jak czuje się jako lider PSL odparł, że "dobrze, choć jest zapracowany".

Prezes PSL Janusz Piechociński powiedział w sobotę, że Naczelny Komitet Wykonawczy upoważnił go do wejścia do rządu i rozmów z liderem koalicyjnej Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem.

Szczegóły pozna tylko premier

Zmiany w rządzie są konieczne w związku z dymisją wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który odszedł z gabinetu Tuska po przegranej z Piechocińskim w walce o fotel prezesa PSL.

Nadal nie jest przesądzone, czy i jaki resort objąć miałby prezes PSL. Z rozmów z niektórymi członkami NKW wynika, że realny jest scenariusz, że Piechociński wejdzie do rządu jako wicepremier i minister gospodarki.

Jednak wśród członków NKW w nieoficjalnych rozmowach pojawiają się też głosy, że prezes PSL może objąć jedynie funkcję wicepremiera, w tym przypadku resort gospodarki przypadłby komuś innemu - ewentualną kandydaturę Piechociński miałby przedstawić w poniedziałek Tuskowi.

Wybory w NKW

Przed sobotnim posiedzeniem NKW PSL odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, podczas której poparcie uzyskali wszyscy kandydaci do NKW zgłoszeni przez prezesa Stronnictwa.

Wiceprezesami NKW PSL zostali: Władysław Kosiniak-Kamysz (minister pracy i polityki społecznej), Adam Jarubas (marszałek województw świętokrzyskiego), Krzysztof Hetman (marszałek województwa lubelskiego) oraz Urszula Pasławska (wiceminister skarbu).

Do nowego składu 20-osobowego Naczelnego Komitetu Wykonawczego poza Kosiniakiem-Kamyszem, Jarubasem, Hetmanem, Pasławską, weszli też m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, były minister rolnictwa Marek Sawicki, europosłowie Krzysztof Grzyb i Czesław Siekierski.

Autor: zś//gak,tr / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Rafał Guz

Pozostałe wiadomości