Chwalił Orlen, mówił o rozwoju, zachęcał do powrotu. Prezydent kończy wizytę w Kanadzie


Dobiega końca wizyta polskiej pary prezydenckiej w Kanadzie. W czasie jej trwania Andrzej Duda chwalił m.in. "dynamiczny wzrost polskich inwestycji" w tym kraju, wskazując na Orlen i KGHM. Zachęcał także rodaków do powrotu.

Środa to ostatni dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej w Kanadzie. Na koniec wizyty zaplanowano m.in. śniadanie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem i jego małżonką. Gubernator generalny reprezentuje głowę państwa kanadyjskiego, brytyjską królową Elżbietę II.

W czasie czterodniowej wizyty prezydent spotkał się m.in. z Polonią w miejscowości Niagara-on-the-Lake oraz w mieście Mississauga, gdzie znajduje się licząca ok. 40 tys. osób, największa polska parafia poza granicami kraju. Rozmawiał także z premierem Kanady Justinem Trudeau i odwiedził bazę wojskową w Petawawie.

Chwali Orlen i KGHM

Prezydent wiele uwagi poświęcił zachęcaniu do intensyfikacji współpracy z Kanadą. Mówił m.in., że liczy ich wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego. - Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM – mówił w poniedziałek prezydent. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

"Dynamiczny wzrost polskich inwestycji"
"Dynamiczny wzrost polskich inwestycji" tvn24"

Przy okazji tej wypowiedzi Kancelaria Prezydenta doświadczyła drobnych "problemów technicznych". Tweet, w którym ją przywołano, pojawił się na oficjalnym koncie prezydenta zniknął i pojawił się ponownie. Szef biura prasowego Marek Magierowski poinformował, że z powodu kłopotów technicznych wpis "gdzieś się zagubił".

Zachęcał do powrotu do kraju

W czasie jednego ze spotkań z Polonią, w mieście Mississauga, prezydent Andrzej Duda zachęcał do powrotu do kraju.

- Chciałbym, żebyście wszyscy przyjechali, no ale.. jestem realistą i wiem, że nie wszyscy przyjadą niektórzy mają już tutaj swój dom, niektórzy tu mają swoje rodziny. Ale zapraszam do Polski. Zapraszam do tego, żeby mieszkać tak trochę w Kanadzie, a trochę w Polsce - mówił.

Wspomniał też o tym, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania. - Zapraszam też do tego, żeby inwestować w naszym kraju i żeby zachęcać do inwestowania w Polsce waszych współpracowników, sąsiadów, przyjaciół, że warto; że Polska jest krajem, gdzie są uczciwi ludzie; że Polska jest krajem, który rozwija się i to rozwija się coraz bardziej dynamicznie; że jest krajem, który będzie się rozwijał jeszcze dynamiczniej - podkreślił.

"Chciałbym, żebyście wszyscy przyjechali"
"Chciałbym, żebyście wszyscy przyjechali" tvn24

Autor: kg\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości