TVN24 | Polska

Pingwin Humboldta wykluł się w śląskim zoo. Rodzice nie pozwalają mu opuszczać gniazda

TVN24 | Polska

Autor:
mag/
tam
Źródło:
TVN24 katowice
Pingwin Humboldta urodził się w śląskim zoo
Pingwin Humboldta urodził się w śląskim zooŚląski Ogród Zoologiczny
wideo 2/8
Śląski Ogród ZoologicznyPingwin Humboldta urodził się w śląskim zoo

To pierwszy pingwin, który wykluł się w zoo w Chorzowie (woj. śląskie). Nie wiadomo jeszcze, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Od wyklucia się - 3 października - rodzice chronią go przed wścibskim okiem człowieka, na zmianę karmią i strzegą, a także nie pozwalają maluchowi samemu opuszczać gniazda.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie w poniedziałek (22 listopada) pochwalił się w mediach społecznościowych narodzinami pingwina Humboldta. Jak czytamy w poście, to pierwszy pingwin, który wykluł się w tym zoo.

Ten gatunek pingwina wyróżnia się potężnym dziobem z różową nasadką. Żyje na wybrzeżach Pacyfiku od Peru (dlatego jest też nazywany peruwiańskim) po Chile, w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta. Gatunek ten narażony jest na wyginięcie.

Pingwiny Humboldta powróciły do Chorzowa w 2020 roku, po 43-letniej nieobecności. Chorzowskie pingwiny nie miały potomstwa. Aż do teraz.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Pingwin Humboldta urodził się w śląskim ogrodzie zoologicznymŚląski Ogród Zoologiczny

Pingwin uczy się samodzielności, ludzie uczą się o dorastaniu pingwina

Płeć młodego pingwina nie jest jeszcze znana. - Obecnie przebywa on pod opieką obojga rodziców, którzy go bronią - informuje śląskie zoo. Rodzina pingwinów wraz z resztą kolonii przebywa we wnętrzu budynku hodowlanego.

Pingwin wykluł się 3 października, gdy kolonia przebywała jeszcze na wybiegu. Gdy zrobiło się chłodniej, wszystkie ptaki zostały przeniesione do wnętrza budynku hodowlanego, a nowa rodzina dostała osobne pomieszczenie. Budka zastępuje jamę lęgową, a gruby żwir - naturalne podłoże, które masuje pingwinie stopy.

Rodzice na zmianę wysiadywali jajo przez 46 dni, a od wyklucia swoją pociechę na zmianę strzegą i karmią. - Obecnie młode nie porusza się jeszcze po pomieszczeniu - rodzice niechętnie pozwalają mu na opuszczanie gniazda, a jeśli do tego dochodzi, to zawsze pod opieką jednego z dorosłych - informuje zoo.

Przed małym pingwinem nauka samodzielnego jedzenia i pływania. Kiedy to nastąpi? W śląskim zoo tego nie wiedzą.

- Jest to pierwsze młode tego gatunku, które przyszło na świat w naszym zoo, dlatego swoją wiedzę o jego rozwoju opieramy na literaturze i doświadczeniu innych ogrodów zoologicznych. Musimy jednak wypracować własne techniki pracy i zdobyć doświadczenie w oparciu o obserwację przebywających u nas osobników, ponieważ każda para inaczej się zachowuje. Dorastanie pingwina śledzą uważnie opiekunowie i odnotowują wszystkie ważne wydarzenia w jego życiu - przekazuje śląskie zoo.

Autor:mag/ tam

Źródło: TVN24 katowice

Źródło zdjęcia głównego: Śląski Ogród Zoologiczny

Pozostałe wiadomości