Polska

Chory Tusk na Twitterze: Wszystkie projekty ws. związków partnerskich do komisji

Polska

twitter.com/premiertuskDonald Tusk na Twitterze o związkach partnerskich: wszystkie projekty do komisji sejmowych

Premier, nieobecny dziś w Sejmie z powodu pobytu w szpitalu, na Twitterze wyraził nadzieję, że piątkowe głosowanie w sprawie projektów ustaw dotyczących związków partnerskich, umożliwi - mimo różnicy poglądów - pracę nad wszystkimi projektami. W jego ocenie, wszystkie trzy projekty powinny trafić do prac w komisjach sejmowych.

"Mam nadzieję, że głosowanie w sprawie związków (partnerskich) umożliwi pracę nad wszystkimi projektami. Mimo różnicy poglądów" - napisał Tusk na Twitterze.

W związku z ostrą infekcją dróg oddechowych premier przebywa w szpitalu. Szef rządu przerwie swój pobyt w szpitalu w piątek, by uczestniczyć w głosowaniach w Sejmie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

PO za pracą nad wszystkimi projektami

W Sejmie w czwartek posłowie debatują nad projektami ustaw dotyczącymi związków partnerskich, złożonymi przez PO oraz przez Ruch Palikota i SLD. Wszystkie dają możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; żaden nie pozwala na adopcję dzieci. Projektów jest w sumie pięć: dwa o związkach partnerskich, dwa to przepisy wprowadzające (są to wspólne projekty RP i SLD), jeden "o umowie związku partnerskiego" (autorstwa posła Artura Dunina z PO). Złożenie wniosków o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu zapowiedziały w debacie kluby PiS i Solidarnej Polski. Podzielony w tej sprawie jest klub PO - większość posłów opowiada się za skierowaniem projektów do komisji, jednak jest grupa posłów konserwatywnych, która jest temu przeciwna. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaapelowała do klubów, by dać szansę projektom i skierować je do dalszych prac. "Tak" dla związku partnerskiego, ale niewchodzącego na pole małżeństwa - deklarowała podczas debaty Joanna Kluzik-Rostkowska (PO). W jej ocenie, wszystkie projekty - PO oraz wspólne RP i SLD - powinny trafić do prac w komisjach sejmowych.

Autor: MON//tka / Źródło: Twitter

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/premiertusk

Pozostałe wiadomości