TVN24 | Polska

Specjalna wysłanniczka USA do spraw Holokaustu z wizytą w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Anita Lasker-Wallfisch, była więźniarka, wspomina KL Auschwitz
wideo 2/4
Anita Lasker-Wallfisch, była więźniarka, wspomina KL Auschwitz

Cherrie Daniels, specjalna wysłanniczka do spraw Holokaustu, składa kilkudniową wizytę w Polsce - poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W piątek spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. W programie trwającej do 11 lipca wizyty są też spotkania między innymi z przedstawicielami rządu, naukowcami, aktywistami społeczeństwa obywatelskiego.

Przedstawicielka Departamentu Stanu ds.  Holokaustu Cherrie Daniels będzie przebywać w Polsce do 11 lipca. Ambasada USA w Warszawie przekazała w komunikacie, że "wizyta specjalnego wysłannika będzie skupiona na pogłębieniu współpracy USA z Polską w sprawach zarówno dwustronnych, w tym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA); Zarządu Niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość oraz Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, która nadzoruje Archiwa Arolsena".

Dodano, że Daniels spotka się z przedstawicielami polskiego rządu, a także z parlamentarzystami, naukowcami, dyrektorami muzeów i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego zajmującymi się edukacją, pamięcią i badaniami nad Holokaustem.

Na Twitterze Senatu RP poinformowano, że w piątek specjalna wysłanniczka ds. Holokaustu złożyła wizytę roboczą u marszałka Tomasza Grodzkiego.

Kolejna wizyta Daniels w Polsce

Amerykańska ambasada przypomniała w komunikacie, że to kolejna wizyta Daniels w Polsce. Poprzednia odbyła się w styczniu 2020 roku, kiedy jako członek delegacji USA uczestniczyła w organizowanych przez polski rząd obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Jak zaznaczyła ambasada USA, podczas ubiegłorocznej wizyty Daniels, "i przy poparciu jej biura, amerykański Departament Stanu ogłosił przyznanie dodatkowych dwóch milionów dolarów na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau na długoterminową konserwację Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, podnosząc ogólny wkład USA do 17 milionów dolarów".

Przemówienia Ocalałych. 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Całe wystąpienie Batszewy Dagan, byłej więźniarki obozu Auschwitz TVP
wideo 2/4

Autor:js//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Senat RP/twitter