Polska

"Chcecie podpalić Polskę". Po deklaracji Kaczyńskiego

Polska

"Chcecie podpalić Polskę". Po deklaracji Kaczyńskiego
tvn24Politycy w programie "Kawa na ławę"

- Widać wyraźnie, że chcecie podpalić Polskę - mówił w programie "Kawa na ławę" Eugeniusz Kłopotek (PSL) komentując na gorąco przedpołudniową wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w Katowicach stwierdził, że wynik wyborczy jest nierzetelny i zapowiedział działania swojej partii w tej sprawie.

Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Katowicach ogłosił plan działań w związku z nieprawdziwymi - jego zdaniem - wynikami wyborów. Zapowiedział odwołania do sądów okręgowych, akcje na forum międzynarodowym, a także demonstrację 13 grudnia. Wystąpienie prezesa PiS komentowali politycy zaproszeni do programu "Kawa na ławę".

"To jest mistrzostwo destabilizacji"

- Padło stwierdzenie, że były sfałszowane wybory. To nie jest tak, że my nadinterpretujemy, tylko w tym kierunku Prawo i Sprawiedliwość dąży. To jest mistrzostwo destabilizacji - stwierdziła Julia Pitera (PO). - W trudnej sytuacji politycznej, jaka jest w Europie, z całą pewnością jest jedno państwo, które się bardzo z tej destabilizacji cieszy - dodała podkreślając, że jest to na rękę władzom w Rosji. Piterze wtórował Robert Kwiatkowski (TR). - Mamy do czynienia z próbą budowy kolejnego mitu smoleńskiego - stwierdził. - U źródeł leżą prawdziwe powody, niedbalstwo, bałaganiarstwo, zawieszenie systemu, błędy, które skutkują dużą liczbą głosów nieważnych, ale w efekcie mamy czystą politykę, próbę rozwalenia systemu - dodał. - Przez to, że tak postępujecie, to niestety, zapomnijcie, że wy będziecie kiedykolwiek rządzić. Nie będziecie rządzić - powiedział do przedstawiciela PiS, Andrzeja Dudy, Eugeniusz Kłopotek.

"Vox populi, vox dei"

Wypowiedzi Kaczyńskiego bronił Tadeusz Cymański (Solidarna Polska). Powołując się na sondaż internetowy przeprowadzony na 3 tys. internautów, w którym 70 proc. głosujących opowiadało się za powtórzeniem wyników wyborów stwierdził, że Jarosław Kaczyński wsłuchuje się w głos ludzi. - (Ludzie - przyp. red.) widzą, że wyniki tych wyborów zostały wypaczone - stwierdził i dodał: - Vox populi, vox dei. - Ja jestem przekonany, że większość Polaków uważa wynik tych wyborów za nieprawdziwy, zdeformowany w stosunku do tego, jakie jest rzeczywiste poparcie społeczne - zgodził się z Cymańskim Andrzej Duda (PiS). - Jeżeli wyłoniona jest władza, która nie ma prawdziwej legitymacji społecznej, to to jest rzeczywiście zmiana ustroju. I takie wybory powinny zostać powtórzone - dodał. Kandydat PiS na prezydenta odniósł się też do wcześniejszych wypowiedzi polityków koalicji atakujących opozycję. - Mamy w ostatnich dniach festiwal poniżania, w różnych kierunkach, i polityków i partii politycznych - stwierdził. - Ludzie czują to, że te wyniki są zniekształcone. Jak mamy wam to powiedzieć? - pytał retorycznie przedstawicieli koalicji Włodzimierz Czarzasty (SLD) - Nie oskarżajcie ludzi, którzy chcą bronić ładu konstytucyjnego - dodał zaznaczając, że choć jego partia nie zamierza wchodzić w koalicję z PiSem - co jej się od kilku dni zarzuca - to zamierza rozmawiać z partią Jarosława Kaczyńskiego na temat rozwiązania kryzysu związanego z ostatnimi wyborami samorządowymi.

Autor: dln/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości