Polska

Chcą odszkodowań za Irak i Afganistan

Polska

MONW misjach w Iraku i Afganistanie zginęło prawie 50 Polaków

Rodziny 12 polskich żołnierzy poległych podczas misji w Iraku i Afganistanie, domagają się odszkodowań i zadośćuczynienia od MON za śmierć swoich bliskich. W piątek reprezentujący rodziny prawnik przesłał do ministerstwa obrony łącznie 24 wezwania do zapłaty.

Rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej potwierdził, że w piątek do resortu wpłynęły 24 przedsądowe wezwania do zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania za stratę bliskich w Afganistanie i Iraku. - Pisma te zgodnie z procedurą trafią do biura prawnego MON, gdzie - podobnie, jak wszystkie dokumenty - zostaną poddane analizie prawnej. W zależności od jej wyników będą podjęte dalsze kroki prawne - powiedział Sejmej.

Afganistan i CASA

Zadośćuczynienia od MON domagają się 24 osoby: wdowy, dzieci i rodzice siedmiu żołnierzy, którzy zginęli w Iraku, i pięciu, którzy polegli w Afganistanie. - Walczymy o przyznanie rodzinom poległych żołnierzy takiego statusu prawnego, który pozwoli na wypłacenie im zadośćuczynienia - powiedział w piątek reprezentujący ich radca prawny Sylwester Nowakowski.

Podkreślił, że pozwalają na to obecne przepisy kodeksu cywilnego i ich interpretacja przez Sąd Najwyższy. Nowakowski dodał, że przygotowuje dziesięć kolejnych wniosków.

W Iraku w latach 2003-2007 zginęło na służbie 22 polskich żołnierzy. W Afganistanie do stycznia 2011 r. poległo 23 żołnierzy i jeden cywil - ratownik medyczny.

Nowakowski reprezentuje także rodziny żołnierzy, którzy w styczniu 2008 r. zginęli w katastrofie samolotu CASA pod Mirosławcem. W tej sprawie roszczenia także opiewały na milion zł każde.

Ugody MON

Ostatecznie ugody zawarte z MON przed sądem przez 56 osób opiewają na kwotę 250 tys. zł dla każdego z bliskich ofiar - identyczną jak propozycja ugodowa Skarbu Państwa dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Nowakowski zwraca uwagę na szeroki kontekst sprawy dotyczącej poległych w Iraku i Afganistanie. - Decyzje o wysyłaniu żołnierzy na misję zagraniczną są podejmowane przez państwo, więc skutki prawne spoczywają na Skarbie Państwa - dodaje.

Ci żołnierze zginęli w wyniku przestępstwa. Rodziny nie mogą jeździć po Iraku czy Afganistanie i szukać sprawców. W naszym stanowisku istotą jest to, że Skarb Państwa przyjmuje w takim wypadku odpowiedzialność - powiedział Nowakowski.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: MON

Pozostałe wiadomości